Najczęściej wyszukiwane:

Pierwsze kroki w oszczędzaniu

Czas czytania – 2 minuty

Siła nawyków

Pamiętasz świnkę skarbonkę? Pieczołowicie odkładaliśmy do niej część kieszonkowego. Gdy kolejne monety lądowały na jej dnie, przed naszymi oczami stała już wymarzona rzecz. Oszczędzanie to jeden z nawyków, które warto w sobie pielęgnować. Dodatkowe środki, zgromadzone na koncie, na wypadek utraty pracy czy nieplanowanych wydatków, to nie tylko pieniądze. To też bezpieczeństwo. Dlatego warto mieć prosty plan finansowy, który pozwoli lepiej gospodarować własnymi środkami. Podpowiadamy więc, od czego najlepiej zacząć.

Określ cel i oszacuj wydatki

Potrzebujesz pieniędzy na konkretną okazję, na przykład ślub? Chcesz mieć na koncie poduszkę finansową, która zapewni Ci miękkie lądowanie po niespodziewanej sytuacji życiowej?  

 • Szacowanie wydatków
  Oszacuj wydatki

  Gdy już poznasz swoje cele finansowe, oszacuj swoje wydatki. Możesz skorzystać z historii transakcji lub analizy wydatków. Banki często udostępniają taką funkcję w usługach bankowości elektronicznej. Dzięki niej przeanalizujesz wszystkie swoje wydatki np. w podziale na kategorie: jedzenie, ubrania, paliwo, rozrywka, edukacja itd. 

 • Oszczędności
  Określ, ile możesz odkładać

  Na koniec określ, jaką kwotę jesteś w stanie odkładać każdego miesiąca. Może być to z góry ustalona wartość (np. 300 zł), albo procentowa część Twojego wynagrodzenia (np. 10%).

Lokowanie oszczędności

Zaoszczędzone środki warto gdzieś ulokować. Tu z pomocą przychodzą dwa rozwiązania – lokata i konto oszczędnościowe (rachunek płatniczy).

 • Konto przyda Ci się, jeśli chcesz regularnie odkładać na nie pieniądze – możesz wpłacać tu najmniejszą kwotę, nawet 1 zł.  Swoje pieniądze wypłacasz, kiedy chcesz, bez utraty odsetek.
 • Lokata jest dobrym pomysłem, jeśli już zgromadziłeś nieco większy kapitał (min. 1 000 zł). Lokata to gwarantowany zysk po określonym czasie – pamiętaj jednak, że wypłata całości lub części pieniędzy zgromadzonych na lokacie przez przed końcem okresu umownego oznacza jej zerwanie.

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata nie wiążą się z żadnym ryzykiem – masz pewność, że zawsze wypłacisz całość wpłaconej sumy.

Śpij spokojnie

Oszczędzanie nie jest wcale trudne. Określ swoje cele, przeanalizuj wydatki, zacznij odkładać, ulokuj środki. Teraz Ty śpij spokojnie, a Twoje pieniądze – niech pracują i zarabiają dla Ciebie!