Uważaj na fałszywe maile i smsy z linkami!
Przestępcy będą próbować nakłonić Cię do podania danych do logowania do bankowości internetowej. Nie rób tego! Więcej na naszej stronie >

Pierwsze kroki w oszczędzaniu

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku.
 

Pierwsze kroki w oszczędzaniu

Pamiętasz świnkę skarbonkę? Sumiennie odkładaliśmy do niej część kieszonkowego. Gdy kolejne monety lądowały na jej dnie, przed naszymi oczami stała już wymarzona rzecz. Oszczędzanie to jeden z nawyków, które warto w sobie pielęgnować. Dodatkowe środki, zgromadzone na koncie oszczędnościowym lub lokacie na wypadek utraty pracy czy nieplanowanych wydatków, to nie tylko pieniądze. To bezpieczeństwo. Dlatego warto mieć prosty plan finansowy, dzięki któremu będziesz mógł lepiej gospodarować własnymi środkami. Chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, ale nie wiesz jak? Podpowiadamy, od czego zacząć.
 

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Siła nawyków

Oszczędzanie pieniędzy to proces, dlatego, jeśli dopiero rozpoczynasz układać swój plan finansowy, zacznij od małych kroków. Wprowadzenie drobnych zmian pomoże wyrobić Ci nawyk oszczędzania, a przede wszystkim nie zniechęci Cię. Odkładanie pieniędzy powinno stać się stałym elementem Twojego domowego budżetu. Zaraz obok wydatków na codzienne potrzeby takie jak jedzenie, dom, samochód i opłaty za rachunki, wpisz na swoją listę dodatkową pozycję "oszczędności". Pamiętaj jednak, by odłożonych pieniędzy nie traktować jak dodatkowych środków, z których możesz w dowolnej chwili skorzystać.


Jak oszczędzać pieniądze? 
 

Systematycznie. Najważniejsza jest regularność. To tak jak z nauką języka obcego lub ćwiczeniami na siłowni. Raz, drugi odpuścisz i coraz trudniej będzie Ci się zmotywować do powrotu.

Staraj się wystrzegać pułapki odkładania pieniędzy "na koniec miesiąca". Jeśli nie odłożysz od razu określonej kwoty, to bardziej niż pewnie, że wszystko wydasz. Ręką do góry, komu zdarzyło się przeznaczyć rezerwy finansowej na niespodziewane wydatki? A te niestety zdarzają się częściej, niżbyśmy tego chcieli.

lokowanie oszczędności  Wyznacz cel
 

Potrzebujesz pieniędzy na konkretną okazję na przykład ślub? Chcesz mieć na koncie poduszkę finansową, która zapewni Ci miękkie lądowanie po niespodziewanej sytuacji życiowej? Określenie celu to zdecydowanie najprzyjemniejsza część naszego planu. Twój cel powinien być realny, mierzalny i przede wszystkim dostosowany do Twoich możliwości finansowych. Taki najbardziej zmotywuje Cię do działania. Wiedząc, dokąd zmierzasz, łatwiej będzie Ci trzymać się ustalonego planu. Brak celu i konkretnych ram czasowych może pozbawić Cię zapału, a oszczędzanie pieniędzy zacznie kojarzyć Ci się z przykrym obowiązkiem.

oszczędzać pieniądze  Oszacuj wydatki
 

Gdy już poznasz swoje cele finansowe, oszacuj swoje wydatki i przeanalizuj budżet domowy. Możesz wykorzystać do tego tradycyjnie kartkę i długopis. Jednak dużo wygodniej będzie Ci oszacować wydatki, korzystając z gotowych rozwiązań dostępnych w bankowości np. historii transakcji lub analizy finansów. Banki często udostępniają taką funkcję w usługach bankowości elektronicznej. Dzięki temu szybciej przeanalizujesz wszystkie swoje wydatki w ostatnim czasie np. w podziale na kategorie: rachunki za dom, jedzenie, ubrania, paliwo, rozrywka, edukacja itd.

jak oszczędzać pieniądze  Określ, ile możesz odłożyć
 

Określ, jaką kwotę jesteś w stanie odkładać miesięcznie. Może znajdziesz jeszcze jakieś wydatki, z których możesz zrezygnować lub je ograniczyć? Najlepiej z góry ustal konkretną kwotę (np. 300 zł) albo procentową część Twojego wynagrodzenia (np. 10%), którą będziesz przelewać na konto od razu po wypłacie. Aby ułatwić sobie zadanie, zaloguj się do usług bankowości elektronicznej i utwórz zlecenie stałe. To automatyczny przelew, który bank wysyła z Twojego konta. Wystarczy, że zadbasz o to, by na dzień przed terminem zlecenia, na Twoim rachunku znalazły się pieniądze i gotowe. Ty na chwilę „zapomnisz” o oszczędzaniu, a po jakimś czasie na Twoim koncie uzbiera się niezła suma.
 

Sposoby na oszczędzanie — konto czy lokata?

Gdzie odkładać pieniądze, które już zaoszczędziliśmy? Na początek postaw na dwa najprostsze rozwiązania – konto oszczędnościowe lub lokatę.

  • Konto oszczędnościowe to bankowy odpowiednik świnki skarbonki. Przyda Ci się, jeśli chcesz regularnie odkładać pieniądze. Swoje oszczędzanie możesz rozpocząć już od najmniejszych kwot. Niewątpliwą zaletą konta jest to, że możesz swobodnie korzystać z pieniędzy, które się na nim znajdują. 
  • Lokata jest dobrym pomysłem, jeśli już zgromadziłeś nieco większy kapitał (min. 1 000 zł). To gwarantowany zysk po określonym czasie – najczęściej zakładasz ją na okres kilku miesięcy. W tym czasie nie możesz swobodnie korzystać ze swoich środków, ponieważ wypłata całości lub części pieniędzy zgromadzonych na lokacie przed końcem okresu umownego oznacza jej zerwanie.

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata nie wiążą się z żadnym ryzykiem – masz pewność, że zawsze wypłacisz całość sumy, którą wpłaciłeś. Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać, zacznij od konta. Odkładaj pieniądze regularnie, a gdy uzbierasz odpowiedni kapitał, skorzystaj z lokaty. Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, po pewnym czasie odsetki od zaoszczędzonej kwoty, mogą stać się całkiem spore. Konto i lokatę dopasuj do swoich potrzeb, sprawdź aktualną ofertę w swoim banku i wybierz dla siebie najlepszą ofertę.

Jak zaoszczędzić pieniądze? Z głową!

Oszczędzanie to proces (często długi), ale odkładanie środków nie jest wcale takie trudne. Zacznij od małych kroków, określ swoje cele, przeanalizuj wydatki i po prostu zacznij oszczędzać pieniądze. Zobaczysz, że z miesiąca na miesiąc będziesz w tym coraz lepszy. Odłożone pieniądze pomogą Ci zrealizować cele. Możesz też zainwestować je z zyskiem! Ty śpij spokojnie, a Twoje pieniądze – niech pracują i zarabiają dla Ciebie!

 

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy o Twoich finansach.