przeczytasz w 4 minuty

Systematyczność i cierpliwość to cechy, które pozwalają zrealizować założone cele. Tak samo jest w przypadku realizacji celów finansowych, czyli zgromadzenia pieniędzy na realizację zaplanowanych wydatków czy też zabezpieczenia przyszłości.

Spis treści:

Od czego zacząć inwestowanie

Pierwszym krokiem w regularnym oszczędzaniu jest określenie celu lub nawet kilku celów. Inaczej podejdziesz do odkładania pieniędzy na przyszłoroczne wakacje. A inaczej, gdy chcesz je zgromadzić na „dobry start” dla nowonarodzonego dziecka lub zabezpieczyć swoją przyszłość po przejściu na emeryturę.

Przy ustaleniu celu, odpowiedz sobie na 2 pytania:

  • „Ile?” – czyli, jaką kwotę chcesz odłożyć,
  • „Kiedy?” – czyli np. kiedy chcesz jechać na wakacje, za ile lat będziesz na emeryturze.

Cele na najbliższe lata

Gdy Twoje cele są krótkoterminowe o relatywnie niskiej kwocie – w tym pomoże Ci nasze rozwiązanie „Moje cele Uruchomi się w nowym oknie”! W szybki i prosty sposób ustawisz swoje cele w naszej aplikacji mobilnej Santander mobile.

Cele na dłuuugie lata

Może Ci się wydawać, że sprawa się komplikuje, jeśli Twój cel jest oddalony w czasie i kwota, która będzie Ci potrzebna wydaje się być wysoka. Czy na pewno? Jeśli w grę wchodzą lata, a nie miesiące, tysiące, a nie setki złotych, to pomyśl o regularnym inwestowaniu w fundusze inwestycyjne.

Czy opłaca się regularnie inwestować

To jasne, że inwestowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem – więcej na ten temat przeczytasz tutaj Uruchomi się w nowym oknie. Jednak spójrz na inwestowanie z innej strony.

Fundusze i zmienność cen

Przy regularnym inwestowaniu to ryzyko, czyli właściwie zmienność cen, może spowodować, że Twoja inwestycja będzie efektywniejsza. Dlaczego? Jeżeli cena spada – kupujesz więcej jednostek uczestnictwa; jeżeli rośnie – kupujesz ich mniej. Więc w długim okresie, właśnie dzięki zmienności, możesz mieć więcej jednostek w porównaniu z jednorazowym zakupem funduszy za większą kwotę.

Spójrz na tabelę. Pokazujemy to na prostym, matematycznym przykładzie – gdy co miesiąc wpłacamy na fundusze 100 zł przez rok, a cena jednostek uczestnictwa będzie się zmieniać się – raz w górę, raz w dół. Do obliczeń przyjęliśmy dane fikcyjne, żeby w prosty sposób pokazać, jak działa zasada uśredniania ceny jednostek.

miesiąc cena jednostki uczestnictwa ile kupujesz jednostek za 100 zł
styczeń 10 10
luty 8 13
marzec 9 11
kwiecień 11 9
maj 10 10
czerwiec 7 14
lipiec 12 8
sierpień 11 9
wrzesień 10 10
październik 9 11
listopad 8 13
grudzień 10 10
Suma jednostek 128

Źródło: opracowanie własne

Co możesz wyczytać z tej tabeli? Po 12 miesiącach posiadasz 128 jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. A gdyby zainwestować w pierwszym miesiącu 1 200 zł, to wtedy można kupić 120 jednostek. Jak widać, uśrednienie ceny pozwoliło na zakup większej liczby jednostek tj. 128 szt.

To jest tylko przykład i nie gwarantujemy, że tak będzie. Musisz też pamiętać, że przez zmianę wyceny jednostek uczestnictwa może wystąpić sytuacja odwrotna – czyli przy jednorazowym zakupie możesz uzyskać więcej jednostek.

Fundusze i horyzont inwestycyjny

Regularne, długoterminowe inwestowanie pozwala Ci na odłożenie małymi kwotami dużej sumy. Efektu nie zobaczysz tu i teraz, tylko dużo później.

Gdy będziesz odkładać co miesiąc na nieoprocentowane konto przez 25 lat po 100 zł, to odłożysz 30 000 zł. No, ale po to wybierasz fundusze inwestycyjne, aby Twoja inwestycja „zarabiała”.
Zobacz, co byłoby, gdyby inwestycja na bazie indeksu WIG (Warszawski Indeks Giełdowy) rozpoczęła się 25 lat temu. Po tych 25 latach regularnego odkładania po 100 zł miesięcznie, wartość odłożonych pieniędzy przekroczyłaby 70 000 zł.

Spójrz na wykres poniżej. Widać na nim zachowanie się takiej regularnej inwestycji (wpłata 100 zł miesięcznie) na bazie indeksu WIG w okresie 25 lat.

To jest tylko przykład, oparty na wynikach z przeszłości i nie gwarantujemy, że tak będzie w przyszłości.

Wykres - inwestowanie regularne: wartość inwestycji wg indeksu WIG 1997-2022

Źródło: WIG: stooq.pl; wykres: opracowanie własne

Działaj systematycznie

Jeśli zdecydujesz się na regularne inwestowanie, to najważniejsze, aby to robić systematycznie, np. co miesiąc.
Im dłużej będą „pracowały” Twoje pieniądze zasilane nowymi wpłatami, tym więcej możesz wypłacić na zakończenie inwestycji.

Jak to zrobić

Aby regularnie inwestować, wybierz najlepszą dla siebie formę:

  • złóż zlecenie stałe:
    • w Santander internet, w zakładce Przelewy (podaj swój indywidualny numer rachunku do wpłat, który znajdziesz na Świadectwie uczestnictwa),
    • w naszym oddziale przy wsparciu doradcy.
  • realizuj samodzielnie zlecenia w Santander internet w wybranym przez Ciebie terminie.

Jeżeli nie masz jeszcze funduszy inwestycyjnych, to z tego artykułu dowiesz się, dlaczego ofertę funduszy prezentujemy zgodnie z Twoją grupą docelową.

Zespół Santander Bank Polska

Polecamy

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 3.06.2022 r.


Dane finansowe dotyczące funduszy, czynniki ryzyka oraz rodzaje i wysokość opłat znajdują się w dokumencie zawierającym kluczowe informacje (KID).


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.

  • Infolinia to usługa bankowości telefonicznej.