przeczytasz w 5 minut

Dziś trudno wyobrazić sobie codzienność bez posiadania konta osobistego. Chcesz przenieść swoje konto do innego banku lub dopiero planujesz otworzyć swoje pierwsze konto? Z artykułu dowiesz się, jakie konto bankowe wybrać i na co zwrócić uwagę na etapie przeglądania różnych ofert.

Spis treści:

Założenie konta w banku - kiedy jest na to dobry moment

Pamiętaj, że nie ma złego momentu na podjęcie decyzji o zmianie konta w banku. Tym bardziej nie ma złego czasu na założenie pierwszego rachunku, jeśli z różnych względów jeszcze go nie masz. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz mieć swoje konto bankowe, na które ma wpływać Twoje wynagrodzenie, emerytura, renta czy stypendium, chcesz cieszyć się możliwością robienia przelewów, płacenia za zakupy w sieci i korzystania z karty płatniczej zamiast gotówki, to znaczy, że pora działać. 

Rachunków możesz mieć wiele - nie musisz rezygnować z prowadzenia dotychczasowego konta, możesz założyć nowe konto. Przed podjęciem decyzji, warto jednak porównać poszczególne oferty, by sprawdzić, gdzie najbardziej opłaca Ci się otworzyć konto bankowe.

Przeczytaj również:

Jak wybrać konto osobiste - co jest ważne przy wyborze oferty

Jeśli chcesz, aby rachunek osobisty był jak najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb, gdy wybierasz konto, zwróć uwagę m.in. na:

 • główną korzyść - coś, co jest dla Ciebie szczególnie istotne i na czym Ci zależy;
 • wszystkie opłaty, w tym również opłaty za prowadzenie konta i kartę - zweryfikuj Tabelę opłat i prowizji i sprawdź, czy nie ma w niej wzmianki o opłatach rocznych, miesięcznych lub dodatkowych. Sprawdź także, czy są opłaty za przelewy i korzystanie z gotówki (dotyczy to wizyt w placówkach i korzystania z bankomatów w Polsce i za granicą);
 • usługi dodatkowe, które wyróżniają ofertę - sprawdź, czy jest np. dodatkowa oferta oszczędnościowa i jakie są jej warunki, dostęp do wygodnej aplikacji mobilnej, możliwość założenia konta walutowego, promocje lub oferty specjalne.

Warto także zwrócić uwagę na obsługę klienta. Upewnij się, czy dany bank umożliwia szybki kontakt z doradcą, np. przez infolinię lub czat, jakimi opiniami cieszy się wśród swoich klientów itd.  Zwróć uwagę na bliskość placówki od Twojego miejsca zamieszkania czy pracy – jeśli to dla Ciebie ważne.

Konto w banku - jedno czy kilka

U nas możesz mieć kilka rachunków osobistych.

Różne konta do różnych celów

Posiadanie kilku kont niekiedy jest bardzo korzystne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które np. często podróżują i oprócz konta osobistego oraz konta oszczędnościowego potrzebują mieć także walutowe lub - jeśli prowadzą działalność - konto firmowe. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by mieć kilka kont i korzystać z nich wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Sprawdź ile można mieć kont bankowych.

Dodatkowe konto dla niezależności finansowej

Dwa rachunki mogą być przydatne także dla zachowania niezależności finansowej. Jeśli posiadasz konto wspólnie z drugą osobą, drugie konto będzie idealną opcją, by mieć własne pieniądze na swoje potrzeby i móc korzystać z niego np. by kupić prezent dla partnera/partnerki lub trzymać na nim swoje oszczędności.

Szybkie przelewy wewnętrzne

Jeśli u nas masz ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) i konto oszczędnościowe, możesz szybko przelewać między nimi pieniądze. Przykładowo, jeśli odkładasz środki np. na remont mieszkania lub wakacje, możesz przelewać je na konto oszczędnościowe.

Dodatkowo możesz zyskać dostęp do wielu kont z różnych banków w jednej aplikacji, którą możesz wygodnie zarządzać na swoim telefonie. Dzięki temu możesz mieć swoje finanse zawsze pod kontrolą w naszej aplikacji. Na tym polega otwarta bankowość, czyli usługa z którą możesz mieć dostęp do swoich kont w różnych bankach w ramach bankowości internetowej i jednej aplikacji.

To również może Cię zainteresować:

Jakie konto bankowe wybrać - pomyśl, do czego ma służyć

Zanim zdecydujesz się założyć konto, zastanów się do czego ma Ci służyć. Jeśli szukasz czegoś odpowiedniego do codziennych, bieżących operacji ( opłacania rachunków czy płacenia kartą za zakupy), wystarczy, że założysz osobiste konto bankowe przez internet. Jeśli często podróżujesz za granicę, dobrym rozwiązaniem będzie konto walutowe. Możesz je połączyć z kartą do Twojego konta w PLN. Dzięki niemu możesz płacić jedną kartą  w walucie EUR, USD lub GBP. Nie ponosisz wtedy  naszych opłat za przewalutowanie. Konto firmowe będzie natomiast odpowiednie dla przedsiębiorców i przyda się do prowadzenia działalności oraz robienia przelewów z nią związanych, Konto osobiste dla młodszych osób (np. konto dla dzieci, konto dla młodzieży czy konto dla studentów) będzie natomiast świetną opcją dla osób, które dopiero wkraczają w świat produktów bankowych, a jednocześnie potrzebują swojego pierwszego konta, by móc wypłacać z niego oszczędności od rodziców, stypendium itd.

Zobacz także

Wybór konta bankowego a dodatkowe usługi

Tym, co podbija wartość każdej oferty są dodatkowe usługi. Zapoznaj się z tym, co jest w ofercie i przekonaj się, co jeszcze możesz zyskać. Zwróć uwagę m.in. na promocje oraz oferty specjalne - zwłaszcza na takie oferty, które oprócz konta bankowego mogą dać Ci pewne dodatkowe korzyści - musisz jednak pamiętać, by otworzyć rachunek w ściśle określonym, przewidzianym promocją czasie. Sprawdź też, czy bank oferuje program poleceń. W takiej sytuacji zarówno jego dotychczasowy, jak i nowy klient mogą coś zyskać, np. e-kartę podarunkową do wybranego sklepu czy bilety do kina. I w końcu prześledź, jakie ułatwienia na co dzień wiążą się z daną ofertą. Przekonaj się o funkcjonalności aplikacji mobilnej - ważne jest aby mieć wygodny dostęp do swoich finansów 24/7, możliwość załatwienia spraw urzędowych online, płatności zbliżeniowe BLIK czy wygodne i szybkie płatności mobilne z Apple Pay, Google Pay lub zegarkiem.

Zobacz także

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. 
Stan na 12.03.2024 r.

Dodatkowe źródła:

 • www.bankier.pl

 • www.direct.money.pl

 • www.businessinsider.com.pl

Apple Pay to znak towarowy firmy Apple Inc.

Google Pay to znak towarowy Google Inc. Więcej informacji o Google Pay na https://www.android.com/intl/pl_pl/pay/. 

W Santander open możesz dodać konta z: PKO BP, Pekao S.A., mBank, BNP Paribas, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Credit Agricole oraz Nest Bank.

W Santander open możesz zainicjować płatność z kont w: PKO BP, Pekao S.A., mBank, BNP Paribas, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz Credit Agricole.

Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

 • Konto, konto bankowe, konto osobiste, konto w banku, konto walutowe, konto oszczędnościowe, konto firmowe to rachunek płatniczy.

 • Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.

 • Infolinia to usługa bankowości telefonicznej.

 • Przelew wewnętrzny to polecenie przelewu wewnętrznego.

 • Kod 3D-Secure to powiadamianie SMS.

 • Płatność kartą oraz płatność zbliżeniowa telefonem to m.in. transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.

 • Płatność BLIK to płatność polegająca na płatności za towary lub usługi w stacjonarnym sklepie/punkcie usługowym lub w sklepie internetowym.

 • Wypłata gotówki kartą za granicą na terenie krajów EOG poza Polską, to m.in. transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych.

 • Przewalutowanie transakcji płatniczej to usługa obsługi karty debetowej.