przeczytasz w 4 minuty

Polacy bardzo chętnie korzystają z BLIKA i nic w tym dziwnego! To popularna metoda płatności mobilnych. Jest ona prosta i wygodna. Kodem BLIK zapłacisz za zakupy, wypłacisz gotówkę z bankomatu, zrobisz przelew na telefon, a nawet zapłacisz zbliżeniowo. Sprawdź, czy znasz wszystkie zalety BLIKA.

Spis treści:

Co to jest BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów wykonywanie różnych transakcji. Dzięki niemu możesz:

 • zapłacić w sklepach
 • wypłacić gotówkę w bankomatach oznaczonych logo BLIK
 • zrobić błyskawiczny przelew na numer telefonu

Do większości płatności potrzebujesz jedynie 6-cyfrowego kodu BLIK, który znajdziesz np. w naszej aplikacji Santander mobile Uruchomi się w nowym oknie.

Warto wiedzieć:
BLIK przydaje się w różnych sytuacjach. Z jego pomocą w kilka sekund zapłacisz za jedzenie na wynos, przelejesz pieniądze na prezent dla przyjaciela oraz opłacisz rachunek w lokalu na spotkaniu ze znajomymi.

Kod BLIK – płatności jednym palcem w internecie

BLIK to system płatności, który jest dostępny dosłownie na wyciągnięcie telefonu. Może być pomocny w wielu sytuacjach np. kiedy kupujesz coś w internecie. Zapłacisz nim za zakupy w sklepach, na platformach zakupowych czy aukcyjnych. Kod łatwo wygenerujesz w aplikacji Santander mobile,- to proste i szybkie.

Chcesz użyć kodu BLIK Uruchomi się w nowym oknie w sklepie internetowym? Wystarczy, że:

 1. Jako metodę płatności wybierzesz opcję „płatność BLIK”.
 2. Odwiedzisz naszą aplikację mobilną i zaznaczysz ikonę BLIK.
 3. Przepiszesz lub skopiujesz 6-cyfrowy kod BLIK.
 4. Potwierdzisz wykonanie przelewu kodem PIN.

Jeśli zdarza Ci się korzystać z BLIKA, oznacz po zakupach przeglądarkę lub wybrany sklep internetowy jako zaufany. Dzięki temu kolejna płatność nie będzie wymagała generowania nowego kodu BLIK, a jedynie autoryzacji w aplikacji za pomocą PIN-u.

Płatność zbliżeniowa BLIK

Kodem BLIK zapłacisz w sklepach – także tych stacjonarnych. Jednak jeżeli zależy Ci na czasie i męczy Cię każdorazowe przepisywanie długiego ciągu cyfr z ekranu smartfona, postaw na płatność zbliżeniową BLIK. Jak to działa? Wystarczy, że Twój telefon spełnia niezbędne wymagania techniczne (m.in. ma aktywny moduł NFC) i zbliżysz go do terminala płatniczego. Kwota za zakupy zostanie potrącona z Twojego konta osobistego Uruchomi się w nowym oknie.

Pamiętaj:
Płatności zbliżeniowe BLIK są możliwe tylko na telefonach z systemem Android 6.0 z NFC.

Przelew BLIK na telefon

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Dwójka przyjaciół, która ze sobą mieszka. Robią wspólne zakupy spożywcze, za które rozliczają się wygodnie przelewami na telefon. Dzięki temu nie muszą pamiętać o gotówce i robić tradycyjnych przelewów. Mogą nawet nie znać swoich numerów kont!

Aby przelać pieniądze na numer telefonu, wystarczy, że druga osoba także korzysta z tego systemu płatności. Przelewy BLIK na telefon to inna, równie chętnie wykorzystywana funkcja BLIKA.

Dlaczego warto płacić BLIKIEM

Transakcja BLIKIEM jest:

 • błyskawiczna (nawet jeśli przelew nie odbywa się w ramach jednego banku)
 • w części banków bezpłatna (np. u nas)
 • dostępna 24 godziny na dobę (wystarczy mieć tylko dostęp do internetu)
   

BLIK w bankomatach

Transakcje wykonywane za pomocą kart płatniczych są dziś coraz częściej zastępowane BLIKIEM. Dotyczy to także wypłat z bankomatów. To opcja, z której korzystają m.in. osoby, które przyzwyczaiły się, że ich portfelem jest telefon.

Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią opcję na bankomacie i wygenerujesz w aplikacji mobilnej sześciocyfrowy kod BLIK. Następnie potwierdzisz transakcję. Trwa to zaledwie kilkanaście sekund. Wypłata BLIK z bankomatu jest darmowa – nie zapłacisz za nią prowizji.

BLIK – do jakiej kwoty można płacić kodem

To, ile pieniędzy wypłacisz z bankomatu czy przelejesz znajomemu lub do jakiej kwoty zapłacisz BLIKIEM za zakupy, zależy tylko od Ciebie. Nasz bank automatycznie ustala limity transakcji. Maksymalna kwota płatności BLIKIEM to 10 tys. zł – możesz ją samodzielnie zmienić w ustawieniach po zalogowaniu się do bankowości internetowej Uruchomi się w nowym oknie.

Transakcje wykonywane za pomocą BLIKA są bezpieczne – każdą zatwierdzasz w naszej aplikacji mobilnej. Możesz też zdefiniować zaufanych odbiorców, do których przelewy nie muszą być zatwierdzane. Przed podsumowaniem transakcji pamiętaj, aby sprawdzić kwotę przelewu.

Aplikacja pomaga w codziennych sprawach

Dopasuj do siebie
powitanie, logowanie, tapeta, skróty
Używaj trybu dyskretnego
ukryj stan konta w miejscach publicznych
Korzystaj z BLIKA
płać, wypłacaj i przelewaj na telefon
Kupuj i płać
za: bilety, parkingi, autostrady,
kwiaty, taksówki
Wymieniaj walutę
w Kantorze Santander 24/7
Oszczędzaj z Moimi celami
określ cel i wygodnie odkładaj

Poznaj aplikację

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 6.07.2023 r.


Dodatkowe źródło:

Informację oparto na podstawie: https://blik.com/blik-zblizeniowo-jak-placic-telefonem (dostęp: 05.05.2023).


Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

 • Przelew na telefon BLIK to polecenie przelewu lub polecenie przelewu wewnętrznego

 • Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) to usługa bankowości elektronicznej

 • Konto to rachunek płatniczy

Wyjaśnienie dodatkowych pojęć związanych z BLIK

 • Płatność BLIK to transakcja BLIK, która polega na płatności za towary lub usługi w stacjonarnym sklepie/ punkcie usługowym lub w sklepie internetowym.

 • Płatność zbliżeniowa BLIK to transakcja BLIK - polega na płatności zbliżeniowej za pomocą urządzenia mobilnego w ramach systemu BLIK.

 • Przelew na telefon BLIK / Przelew na telefon to przelew wykonywany na podstawie dyspozycji, składanej w aplikacji Santander mobile, polega na przekazaniu pieniędzy na konto odbiorcy zarejestrowanego w Bazie powiązań BLIK i realizowany w czasie rzeczywistym w dniu złożenia dyspozycji przelewu, Przelew na telefon BLIK jest Poleceniem przelewu.

 • Wypłata gotówki BLIK / Wypłata BLIK to transakcja BLIK która polega na wypłacie pieniędzy w bankomacie, bez użycia karty płatniczej, Wypłata BLIK w naszym banku jest darmowa, we wszystkich bankomatach oznaczonych logo BLIK.


Aby korzystać z aplikacji Santander mobile, należy zawrzeć Umowę usług Santander online dla klientów indywidualnych.
Płatności i wypłata BLIK są dostępne w wybranych sklepach i bankomatach dla klientów, którzy mają usługi Santander online. Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach Santander Bank Polska S.A., na santander.pl i pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora). Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.