przeczytasz w 4 minuty

Twoje konto bankowe nie spełnia już Twoich oczekiwań i chcesz je zamknąć? Zastanów się, czy to na pewno rozwiąże Twój problem. Być może warto pomyśleć o otwarciu drugiego, a może i trzeciego konta w banku. Jak to działa? Czy warto mieć kilka kont bankowych? Sprawdzamy.

Spis treści:

Ile można mieć kont bankowych

W skrócie – tyle, ile potrzebujesz. Nie każdemu przyda się kolejny rachunek bankowy, ale w niektórych sytuacjach jest to po prostu wygodne. Kiedy warto rozważyć założenie drugiego konta? 

Przedstawiamy kilka przykładów:

  • masz wspólne konto z partnerem lub partnerką, ale potrzebujesz prywatnego rachunku do własnych potrzeb,
  • Ty i partner lub partnerka macie osobne konta, ale chcecie założyć wspólne, np. na oszczędności lub by lepiej zarządzać domowym budżetem,
  • prowadzisz działalność gospodarczą i konto firmowe staje się dla Ciebie koniecznością,
  • chcesz mieć drugie konto osobiste, które wykorzystasz w inny sposób niż pierwsze, np. do opłacania rachunków lub oszczędzania,
  • dużo podróżujesz i przydałby Ci się rachunek walutowy,
  • założenie konta w banku może się wiązać z benefitami,
  • chcesz nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi lub przelewanie kieszonkowego jest dla Ciebie wygodniejsze niż gotówka.

Kiedy posiadanie jednego konta przestaje Ci wystarczać, pomyśl o kilku rachunkach bankowych. Oferujemy różne typy kont dopasowanych do różnych potrzeb.

To może Cię zainteresować: Czym kierować się przy wyborze najlepszego konta w banku?

Rodzaje kont bankowych, które warto mieć

Jedno konto w banku może nie zaspokajać wszystkich Twoich potrzeb. Dlatego oferujemy różne rodzaje rachunków bankowych do różnych celów. Sprawdź, jakie konta są u nas dostępne.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR)

To inaczej konto osobiste. Zgromadzisz na nim oszczędności, rozliczysz rachunki, zapłacisz kartą za zakupy i wypłacisz gotówkę z bankomatu. 

Prowadzimy kilka różnych ROR-ów, między innymi:

Porównaj oferty kont Uruchomi się w nowym oknie

Konto oszczędnościowe

Jeśli zbierasz środki na konkretny cel lub budujesz poduszkę finansową, przyda Ci się konto oszczędnościowe. Rachunek z oprocentowaniem pozwoli Ci oddzielić odkładane pieniądze od tych potrzebnych na bieżące wydatki. U nas otworzysz Konto oszczędnościowe Select wiecej Uruchomi się w nowym oknie lub Konto Multi oszczędnościowe więcej Uruchomi się w nowym oknie

Konto walutowe

Poprowadzimy dla Ciebie Konto24 walutowe więcej Uruchomi się w nowym oknie w USD, EUR, GBP. Z takim rachunkiem możesz robić zakupy za granicą bez kosztów przewalutowania.

Konto firmowe

Przyda Ci się, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Nasze Konto Firmowe Godne Polecenia więcej Uruchomi się w nowym oknie daje Ci wiele korzyści. Przeczytasz o nich w artykule na naszym blogu: Konto firmowe i osobiste w jednym banku – czy to możliwe?

Powody, dla których warto mieć kilka kont w banku

Uważamy, że warto mieć kilka rachunków w tym samym banku. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. porządek w finansach. Każde konto służy do innych celów, łatwo więc rozdzielisz wydatki z różnych sfer swojego życia. Jeśli dodatkowe konto osobiste wykorzystasz do opłacania rachunków, szybko odnajdziesz odpowiednie przelewy w historii. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy nie zalegasz z opłatami.

Skoro mówimy o opłatach, musimy wspomnieć, że wiąże się z nimi kolejna zaleta posiadania wielu kont w jednym banku. Nasz Poradnik Cenowy, dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej, wspiera Cię co miesiąc w zarządzaniu rachunkami. Usługa podpowiada, co musisz zrobić, żeby nie płacić za prowadzenie konta.

Jeśli masz już rachunek bankowy w innej instytucji, śmiało otwórz kolejny u nas. Dzięki temu zyskasz finansową niezależność. Łatwo porównasz różne rozwiązania i oferty, jakie dla Ciebie przygotujemy.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Porównaj nasze konta i sprawdź czym się różnią

Wady posiadania kilku kont bankowych

Kiedy masz większą liczbę rachunków bankowych: konto osobiste, oszczędnościowe, walutowe i inne, masz też więcej zarządzania. Jeśli nie chcesz ponosić opłat za prowadzenia tych kont, musisz pamiętać o wszystkich warunkach, które musisz spełnić, aby konto pozostało bezpłatne. Na szczęście możesz to sobie uprościć. 

Wskazujemy kilka sposobów:

  • pobierz aplikację mobilną, która umożliwi Ci wgląd w rachunki,
  • postaraj się mieć kilka kont w jednym banku z rodziną, żeby szybko i bezpłatnie przelewać pieniądze między kontami w jednym banku.

Otwórz dodatkowy rachunek bankowy, jeśli tego potrzebujesz

Kolejne konto w banku jest jak osobna skarbonka, do której wrzucasz pieniądze na konkretny cel. Założenie nowego rachunku daje Ci dostęp do szerokiej oferty usług bankowych, przydatnych w codziennym życiu. 

Warto korzystać z tej możliwości i mieć więcej niż jedno konto, zamiast trzymać środki na jednym. To wygodne i rozsądne rozwiązanie, dzięki któremu lepiej zarządzasz swoim budżetem.

Przeczytaj także artykuł: Jak założyć konto w banku – 8 sposobów

zespół Bluerank


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 17.01.2024 r.


Dodatkowe źródła:

  • totalmoney.pl
  • oszczednicka.pl
  • santander.pl

Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora). 
Konto Santander dla studenta dotyczy osób, które ukończyły 18 lat, a nie ukończyły 26 lat. Konto Santander dla młodych dotyczy nastolatków, które ukończyły 13 lat, a nie ukończyły 18 lat. Konto Santander dla dzieci od 0 do 12 lat.


Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto Santander, Konto Santander dla studenta, Konto Santander dla młodych, Konto Santander dla dzieci, Konto Select, Konto oszczędnościowe Select, Konto Multi oszczędnościowe, konto oszczędnościowe, Konto24 walutowe, konto walutowe, konto bankowe, konto osobiste to rachunki płatnicze.

  • Przelew to polecenie przelewu lub polecenie przelewu wewnętrznego.

  • Aplikacja mobilna, bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.