Najczęściej wyszukiwane:

Obowiązkowe ubezpieczenie OC można rozszerzyć o dodatkowe: Autocasco, Assistance i NNW. Kiedy warto wybrać dodatkowe świadczenia i z czego wynika wysokość składki ubezpieczenia?

Jacek jest fanem motoryzacji. Co dwa lata zmienia samochód, by zawsze jeździć nowym modelem wyposażonym w najnowocześniejsze technologie. Jest też prawdziwym specem od ubezpieczeń komunikacyjnych – nie lubi przepłacać, ale chce mieć pewność, że jest bezpieczny. Dlatego zanim zdecyduje się na zakup ubezpieczenia auta, zawsze sprawdza co najmniej kilka ofert.

Ubezpiecz auto

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Podstawą jest ubezpieczenie posiadacza samochodu OC. Jest ono obowiązkowe i chroni właściciela przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli zatem kierowca spowoduje wypadek, obowiązek wypłaty odszkodowania przejmie ubezpieczyciel. Ile średnio kosztuje taka polisa? Tu Jacek zauważył dobry trend – od kilku lat ceny ubezpieczeń OC spadają. W ubiegłym roku średni koszt polisy OC wyniósł 686 zł. Wysokość składki zależy jednak od kilku czynników, m.in.:

  • wiek,  wykonywany zawód i stan cywilny kierowcy,
  • zniżki wypracowane przez kierowcę,
  • liczbę zgłoszonych przez kierowcę szkód,
  • markę pojazdu i pojemność silnika

Polisa OC obowiązuje przez rok i automatycznie odnawia się na kolejny, chyba że ubezpieczony wypowie ją najpóźniej na dzień przed terminem zakończenia obowiązywania. Ważne jednak, żeby od razu, w dniu zakończenia poprzedniej polisy kupić inne ubezpieczenie – za brak OC samochodu (nawet na jeden dzień) grożą kary finansowe.

Czy warto kupować ubezpieczenie AC?

Autocasco daje możliwość uzyskania odszkodowania, gdy auto zostanie uszkodzone, zniszczone lub skradzione. To ubezpieczenie jest nieobowiązkowe, ale Jacek nie wyobraża sobie bez niego wyjechać z garażu. Na rynku jest wiele różnych ubezpieczeń AC, dlatego warto wybrać najlepsze Autocasco. Jacek zdecydował się na ubezpieczenie w Santander Bank Polska. Znalazł tam atrakcyjną promocję. Tradycyjnie skorzystał ze zniżki za bezwypadkową historię ubezpieczenia OC i AC. A ponieważ teraz jeździ oplem, udało mu się dodatkowo obniżyć składkę – właśnie dzięki promocji dla właścicieli samochodów marki Opel, Dacia, Fiat lub Skoda. Ponadto ubezpieczenie szyb w ramach Autocasco dostał w Santander Bank Polska gratis.

Jak wybrać Assistance?

Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem, które powinien rozważyć każdy kierowca, jest Assistance. To profesjonalne wsparcie w nagłych zdarzeniach, takich jak awaria samochodu czy wypadek drogowy. Także w tym przypadku Jacek wie, na co warto zwracać uwagę przy wyborze tego ubezpieczenia. Dzięki dobremu Assistance może liczyć na dodatkowe świadczenia, m.in. samochód zastępczy czy pobyt w hotelu lub dalszą podróż innym środkiem transportu, jeśli naprawa trwa dłużej niż dzień. Ponadto po skończonej naprawie auto może zostać doprowadzone pod wskazany adres.

Na czym polega NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to ochrona kierowcy i pasażerów na okoliczność uszczerbku na zdrowiu lub śmierci podczas jazdy. Odszkodowanie może zostać przeznaczone np. na pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji.

A może dawka nowych informacji?

Sprawdź artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie