Najczęściej wyszukiwane:

Płać zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem. Nie musisz nosić przy sobie portfela ani karty – korzystaj z Google Pay na urządzeniach z systemem Android.

Co to jest Google Pay

Google Pay to wygodna metoda płacenia telefonem lub smartwatchem za zakupy w sklepach, które akceptują płatności zbliżeniowe, oraz w aplikacjach, które akceptują płatności Google Pay. Aby zapłacić w ten sposób za zakupy, nie musisz mieć dostępu do internetu. Połączenie z siecią jest potrzebne jedynie w momencie dodawania karty.

Sprawdź promocję Konta Jakie Chcę

Jak działa Google Pay

To bardzo łatwe! W przypadku płatności w sklepie wystarczy zbliżyć telefon do terminala (pamiętaj, że antena NFC musi być włączona). Kiedy płacisz za zakupy do kwoty 100 zł, nie musisz odblokowywać telefonu. W przypadku zakupów powyżej 100 zł, przed zbliżeniem do terminala płatniczego, musisz odblokować swój telefon za pomocą hasła, wzoru lub odcisku palca (w zależności od modelu urządzenia).

Równie łatwo możesz zapłacić w aplikacjach, które akceptują Google Pay – wystarczy wybrać tę metodę płatności i zatwierdzić transakcję. Środki zostaną automatycznie pobrane z Twojej karty.

Limity transakcji dla kart dodanych do Google Pay są takie samie, jak na ich fizycznym odpowiedniku. Możesz je w każdej chwili sprawdzić, logując się do Santander internet lub Santander mobile.

Jak korzystać z Google Pay w aplikacji Santander mobile

Santander Bank Polska udostępnił łatwy sposób na rozpoczęcie korzystania z płatności zbliżeniowych Google Pay. Po prostu zaloguj się do swojej aplikacji Santander mobile i wybierz zakładkę „Zapłać zbliżeniowo”. Przy karcie, którą chcesz dodać do Google Pay, wybierz opcję „Dodaj do G Pay” – zostaniesz wtedy automatycznie przekierowany do aplikacji Portfel Google. Zapoznaj się z regulaminem korzystania z kart płatniczych w ramach cyfrowego Portfela Google – po jego zaakceptowaniu wszystko jest już gotowe i możesz płacić zbliżeniowo.

Jak zacząć korzystać z Google Pay w telefonie

Pobierz aplikację Portfel Google ze sklepu Google Play (tylko na telefonach z systemem Android) i dodaj do niej swoją kartę. W aplikacji kliknij zakładkę „Karty”, następnie „+”, by dodać kartę debetową lub kredytową, a także rabatową, podarunkową lub lojalnościową. Dodawanie karty jest bardzo łatwe – wystarczy zrobić jej zdjęcie lub przepisać z niej dane i potwierdzić kodem SMS, który zostanie wysłany przez bank. Telefonem możesz płacić od momentu zweryfikowania karty przez bank.

Sprawdź promocję Konta Jakie Chcę

Jak zacząć korzystać z Google Pay w zegarku

Aby zacząć korzystać z Google Pay w smartwatchu, należy – analogicznie, jak w przypadku telefonu – pobrać aplikację Portfel Google ze sklepu Google Play, wybrać „Zacznij korzystać” oraz ustawić blokadę ekranu. Aby dodać kartę kredytową lub debetową (w zegarku nie można dodać kart rabatowych, podarunkowych ani lojalnościowych) postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Pamiętaj, że dodanie karty w aplikacji w zegarku nie spowoduje, że będzie ona widoczna także na smartfonie (kartę należy dodać na każdym urządzeniu osobno).

Bezpieczeństwo Google Pay

Podstawowe bezpieczeństwo zapewnia blokada ekranu, która jest konieczna do korzystania z Google Pay na telefonie czy smartwatchu – może to być PIN, wzór, hasło lub odcisk palca. Rozwiązanie nie będzie działać z niektórymi blokadami ekranu opartymi na rozpoznawaniu twarzy lub blokadach, które są uznane za mniej bezpieczne (np. Smart Unlock lub Knock to Unlock) – w takich przypadkach konieczne będzie użycie jednej z wyżej wymienionych metod odblokowania ekranu.

Ponadto w Google Pay chronione są także dane Twoich kart. Wszystko przebiega bezpiecznie dzięki tokenizacji, czyli zamianie numeru karty na ciąg cyfr (tzw. token płatniczy) i zaszyfrowanie karty. Kiedy zbliżasz telefon lub zegarek do terminala albo płacisz w aplikacji, Google Pay przekazuje zaszyfrowany token płatniczy karty oraz kryptogram działający jak hasło jednorazowe. Kryptogram jest weryfikowany przez sieć karty płatniczej (Visa lub Mastercard), a na podstawie tokenu odnajdywany jest rzeczywisty numer Twojej karty. Dopiero wtedy centrum autoryzacyjne oraz bank, który wydał twoją kartę, realizują transakcję. Wszystko odbywa się automatycznie i błyskawicznie.

A może dawka nowych informacji?

Sprawdź artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie

Google Pay to znak towarowy Google Inc. Więcej informacji o Google Pay na https://www.android.com/intl/pl_pl/pay/.