Szukaj na stronie
Ilustracja dziewczynki z dużym secem w dłoniach
Ubezpieczenie życia i zdrowia

Zadbaj o siebie i swoich bliskich

Rodzicu!

Sprawdź, czy Twoje dziecko jest gotowe na własne konto

Kiedy przychodzi ten właściwy moment na założenie dziecku konta? Czy w ogóle jest mu ono potrzebne? Przecież może dostać pieniądze w gotówce... Dziś to może nie wystarczyć.

Wręczanie dziecku kieszonkowego w gotówce może się wydawać najlepszym rozwiązaniem, bo sprawia wrażenie, że kontrolujemy sytuację finansową. Wydzielamy określoną sumę pieniędzy, a na większe potrzeby (gadżety czy wyjazdy) odkładamy na wszelki wypadek sami. Uważamy, że dziecko powinno dysponować pieniędzmi wyłącznie na drobne codzienne wydatki, a powierzanie mu większych sum mija się z celem, bo skłonne jest podejmować decyzje pod wpływem impulsu.

A dziś dochodzi do tego jeszcze pokusa zakupów online. Dlatego też tym bardziej chcemy jak najdłużej trzymać z daleka od nich nasze nastoletnie dzieci. Odnosimy wrażenie, że połączenie wolnych środków i Internetu to wręcz mieszanka wybuchowa.

Prawda jest jednak taka, że często sami siebie nie kontrolujemy i kupujemy w Internecie niepotrzebne rzeczy. Nasze obawy dotyczące zakupów online, kolejnych zbędnych wydatków, nieumiejętności oszczędzania i wynikających z tego wyrzutów sumienia projektujemy na nasze pociechy. Aż za dobrze znamy temat zachcianek, nieumiarkowania w zakupach, gadżeciarstwa, podatności na oferty specjalne lub kompulsywnego przeglądania ofert na wyprzedaży.

Spis treści

  1. Rzetelna rozmowa zamiast nerwów i obaw

  2. Świat cyfrowy w życiu nastolatka

  3. Jak rozmawiać z dzieckiem o finansach?

  4. Konto dla nastolatka

Rzetelna rozmowa zamiast nerwów i obaw

W gruncie rzeczy unikanie niewygodnych tematów nie rozwiązuje problemu. Prędzej czy później dziecko i tak trzeba będzie zaznajomić z trudną kwestią zarządzania finansami i światem zakupów online.

Poza tym wciąż słyszymy o zagrożeniach płynących z Internetu, wykradaniu danych osobowych, dokumentów, phishingu, czyszczeniu kont, fałszywych linkach czy telefonach od oszustów podających się za pracowników banków. Lista zagrożeń wydłuża się, a nam coraz trudniej zebrać wszystkie te kwestie razem, racjonalnie je przemyśleć, a potem jeszcze próbować rozmawiać o tym z dzieckiem.

Świat cyfrowy w życiu nastolatka

Trochę zapominamy, że nasze dzieci urodziły się w epoce Internetu i innego świata nie pamiętają. O wiele swobodniej wkraczają w świat cyfrowy – aplikacji i urządzeń mobilnych. Mają z nim styczność od najmłodszych lat, więc to dla nich niemalże środowisko naturalne.

Dziś podstawą jest dostęp do różnorodnych narzędzi internetowych, subskrypcji nie tylko platform oferujących rozrywkę, lecz również aplikacji, których opanowanie jest konieczne do rozwoju pasji, choćby tych służących do projektowania graficznego, montażu wideo czy audio.

Nawet szkoła, w której cyfryzacja wciąż nie stoi na zaawansowanym poziomie, w ostatnich latach przeżyła rewolucję – wprowadzono zdalne lekcje, komputeryzację miejsca pracy nauczyciela, zarządzanie online zajęciami, dzienniki cyfrowe zamiast papierowych.

Jak rozmawiać z dzieckiem o finansach?

Wszystko to potwierdza tylko potrzebę rozwijania u dziecka samodzielności. Również w kwestii osobistych finansów, bo to po prostu inwestycja w jego przyszłość. A nastolatki często okazują się o wiele bardziej zaradne, niż nam się to może wydawać. Zamiast więc mnożyć wątpliwości, warto zastanowić się, jak rozmawiać o tym z dzieckiem, jakie tematy poruszyć, o co pytać.

Jak ocenić, czy nasze nastoletnie dziecko jest gotowe na założenie własnego konta? Poniżej prezentujemy zestaw pytań, które można zadać, a które pomogą rozmawiać z dzieckiem o finansach, m.in. koncie dla nastolatka.

  1. Jak zarządzasz pieniędzmi?

Na pewno warto zacząć ogólnie od tematu zarządzania pieniędzmi. Czy dziecko ma już jakieś oszczędności? Czy oszczędza na jakieś konkretne cele, np. na nowy rower czy tablet? A może od razu wszystko wydaje?

Porozmawiajmy z dzieckiem nie tylko o samych wydatkach, ale też o potrzebach.

  1. Czy wiesz, jak dobrze zabezpieczać swoje konta w sieci?

To temat bardzo skomplikowany. Jako rodzice możemy czuć się w nim niepewnie. Warto przyjrzeć się własnym nawykom dotyczącym zarządzania hasłami i zabezpieczania dostępu do różnego rodzaju kont w Internecie (nie tylko bankowego).

Zapytajmy dziecko o następujące kwestie: Jak zabezpiecza swoje konta w Internecie, np. w mediach społecznościowych? Czy ktoś jeszcze korzysta z tych samych kont i zna hasła? Czy współdzieli z kimś jakiekolwiek konto? Czy wie o podwójnej weryfikacji podczas logowania i korzysta z niej?

  1. Czy zdarzyło Ci się już coś kupić przez Internet?

Kupujesz online? Wiesz, jak płacić za zakupy? Może warto pozwolić dziecku na (kontrolowane) wydatki w sklepach internetowych, a dzięki dostępowi do konta, takiemu jak  Konto Santander dla młodych 13-17 lat i karcie oraz BLIKOWI będzie to możliwe (w zakresie przez nas ustalonym).

Konto dla nastolatka

Nawet jeśli nasze dziecko jest świadome zagrożeń, potrafi poruszać się w świecie zakupów online i umie zarządzać własnymi pieniędzmi, to decydując się na założenie nastolatkowi konta, warto pamiętać, że nadal będziemy sprawować kontrolę nad środkami, które będzie miał do dyspozycji. W jaki sposób? Na przykład za pomocą funkcji limitów dziennych transakcji, która daje możliwość dostępu do historii operacji.

Pewne jest to, że wczesne wprowadzenie dziecka w świat finansów, pozwoli mu łatwiej zarządzać swoim budżetem w przyszłości i nabrać pewności siebie. Zainwestujmy w rozwój samodzielności nastolatka. To się nam po prostu opłaci.

Pobierz aplikację Santander mobile

W zależności od tego, jaki masz smartfon, wybierz odpowiedni sklep i pobierz aplikację.

Ocena 4.7 w Google Play

Ocena 4.5 w App Store

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji zawartych w tym materiale.