przeczytasz w 4 minuty

PESEL to unikalny numer identyfikacji, który może zostać wykorzystany np. przez urzędy, banki, służbę zdrowia itp. do identyfikacji tożsamości danej osoby. Dzięki numerowi PESEL możemy załatwić wiele spraw urzędowych, ale w niepowołanych rękach może stać się narzędziem do nadużyć. Dlatego warto zastanowić się nad zabezpieczeniem tego ważnego numeru.

Spis treści:

Na czym polega usługa zastrzeżenia numeru PESEL

Od 17 listopada 2023 roku Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę „Zastrzeż PESEL”. Jej celem jest ochrona przed nieuprawnionym wykorzystaniem danych osobowych (numeru PESEL).

Posługiwanie się numerem PESEL przez osoby trzecie może prowadzić do finansowych strat dla jego właściciela, szczególnie w przypadku oszustw kredytowych. Wspomniana usługa ma nas pomóc w ochronie przez działaniami oszustów.

Dlaczego warto zastrzec swoje dane

Zastrzeżenie numeru PESEL ma chronić m. in. przed wykorzystaniem danych do wzięcia kredytu lub otwarcia rachunku bankowego. Usługa jest całkowicie darmowa i dostępna online, co sprawia, że jest łatwa i wygodna w użyciu.

W każdej chwili możesz też zdjąć blokadę (np. po to, aby skorzystać z oferty kredytu), a później ponownie zastrzec swój PESEL. Więcej na temat zastrzeżenia i jego cofnięcia.

Zgodnie z przepisami bank będzie musiał zweryfikować zastrzeżenie numeru PESEL między innymi przed:

  • zawarciem umowy kredytowej,
  • zmianą umowy kredytu, w wyniku której dochodzi do zwiększenia zadłużenia,
  • zawarciem umowy o konto,
  • wypłatą gotówki w placówce powyżej określonej kwoty.
     

Jak można zastrzec numer PESEL

Aby zastrzec numer PESEL, wystarczy odwiedzić osobiście urząd gminy, skorzystać z rządowej strony internetowej gov.pl czy też użyć aplikacji mObywatel. Zastrzec swój numer PESEL może każda pełnoletnia osoba, która go ma. Jeśli jesteś opiekunem prawnym osoby poniżej 18 roku życia, możesz także zastrzec jej PESEL.

Każda zmiana statusu zastrzeżenia jest rejestrowana przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Zmiany od 1 czerwca 2024 roku

Wszystkie banki od 1 czerwca br. mają  obowiązek sprawdzania rejestru PESEL przed określonymi czynnościami.

W jakich sytuacjach musisz odwołać zastrzeżenie PESEL-u

Gdy chcesz:

  • zawrzeć z bankiem umowy o: kredyt gotówkowy, limit w koncie, kredyt hipoteczny, kartę kredytową, usługi Santander online , a także aneks do umowy kredytu zwiększający kwotę zadłużenia,
  • wypłacić gotówkę w placówce w kwocie przekraczającej danego dnia limit trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.

Możesz zastrzec swój PESEL i odwołać zastrzeżenie wielokrotnie.  

 

Sprawdź szczegóły na stronie santander.pl/pesel.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ochrona Twoich danych osobowych jest kluczowym elementem w zapewnieniu ich bezpieczeństwa. W dobie cyfryzacji i rosnących zagrożeń ze strony cyberprzestępców, warto skorzystać z dostępnych narzędzi ochrony, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Dowiedz się więcej na temat usługi zastrzeżenia numer PESEL.

zespół Santander Bank Polska

zespół Bluerank