przeczytasz w 5 minut

Konta osobiste są jednym z podstawowych produktów bankowych. Przydają się przy wielu okazjach – ułatwiają zbieranie oszczędności, planowanie wydatków i kontrolę nad zobowiązaniami. Sprawdź, co oferuje i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań dobrego konta bankowego, z którym będziesz mieć na oku swoje finanse.

Spis treści:

Na co zwrócić uwagę, kiedy szukasz dobrego konta bankowego

Konto osobiste pozwala łatwiej zarządzać swoimi finansami i planować wydatki. Nazywane jest kontem bankowym lub rozliczeniowym i ułatwia:

 • kontrolować wpływy i zobowiązania,
 • odkładać oszczędności na poduszkę finansową.

Konto osobiste otworzysz na kilka sposobów – online, przez aplikację mobilną lub podczas wizyty w placówce banku. Wszystko zależy od Twoich możliwości i potrzeb.

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu rachunku w naszym banku, zwróć uwagę na związane z nim opłaty. Z pewnością zainteresują Cię konta, których prowadzenie jest za zero złotych oraz które pomogą Ci rozliczyć wiele zobowiązań. Pamiętaj jednak, że mają one pewne ograniczenia. Ze względu na różne dodatkowe koszty istotne jest prześledzenie ich cenników.

Darmowe prowadzenie konta bankowego – za co nie zapłacisz

W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje rachunków osobistych. Jednym z nich jest Konto Podstawowe, które przygotowaliśmy z myślą o osobach, które do tej pory nie miały swojego konta osobistego lub oszczędnościowego w polskiej walucie. Dzięki niemu możesz za 0 złotych:

 • prowadzić rachunek,
 • wypłacać i wpłacać gotówkę w naszych bankomatach oraz wpłatomatach,
 • wykonywać zlecenia stałe i płatności natychmiastowe.

Konto Podstawowe otworzysz w trzech prostych krokach. Wystarczy, że przyjdziesz do jednego z naszych oddziałów z dowodem osobistym, potwierdzisz swoją tożsamość i podpiszesz umowę. Zaraz po skompletowaniu całej dokumentacji przez naszego doradcę, konto zostanie otwarte.

Nasze Konto Podstawowe to przykład produktu bankowego, w którym nie poniesiesz dodatkowych kosztów za płatności czy wypłacanie gotówki. Nie będzie ono odpowiednią propozycją dla osób, które np. często podróżują i pragną połączyć swoją kartę płatniczą z kontem walutowym. Co więcej, jeśli masz Konto Podstawowe nie możesz dodać karty do cyfrowego portfela na telefonie oraz skorzystać z kredytu w rachunku płatniczym (tzn. limitu kredytowego w koncie). Jeżeli zależy Ci na tych opcjach, warto rozejrzeć się za innym rachunkiem bankowym.

Wypłata gotówki z Konta Podstawowego wykonywana jest też przy użyciu Karty Podstawowej, o której więcej można przeczytać tutaj.

Co wpływa na koszty prowadzenia konta bankowego

Rachunki bankowe dają dużo możliwości – z ich pomocą możesz zrobić płatności w kilka minut. Konto bez opłat może założyć każda osoba pełnoletnia, która chce zacząć korzystać z produktów bankowych. Pamiętaj, że aktywne korzystanie z konta osobistego może wpłynąć na jego koszty prowadzenia. Przykładowo w Koncie Santander, jeżeli co miesiąc zapłacisz łącznie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM, opłata miesięczna wyniesie 0 złotych, w przeciwnym razie opłata za konto wyniesie 6 zł, a za kartę 9 zł. Dodatkowo zyskasz:

 • do 300 złotych zwrotu za rachunki rocznie (za prąd, gaz, internet, telefon, TV) – do 25 złotych miesięcznie;
 • możliwość płacenia telefonemBLIKIEM zbliżeniowym, Apple Pay lub Google Pay, jeśli dodasz kartę Dopasowaną do portfeli cyfrowych;
 • zwykłe i natychmiastowe przelewy za 0 złotych – w przypadku bankowości internetowej i mobilnej.

Lubisz proste rozwiązania i zależy Ci na łatwej obsłudze konta bankowego za darmo? Jeśli założysz Konto Santander, zyskasz dostęp do naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej będziesz mieć pod kontrolą swoje wydatki, a przy okazji odłożysz pieniądze za pomocą usługi Moje cele.

Jakie przykładowe warunki należy spełnić, aby prowadzić konta za darmo

Oferty darmowych produktów bankowych kuszą swoimi możliwościami. Jeżeli zdecydujesz się na taki rachunek, koniecznie zwróć uwagę na warunki, jakie musisz spełnić, aby konto było za 0 złotych.

Na rynku znajdziesz różne oferty kont bankowych, za które nie poniesiesz opłat za prowadzenie rachunku po spełnieniu pewnych wymagań. Dobrym przykładem jest nasze Konto Select, które przygotowaliśmy z myślą o osobach, które szukają konta z dodatkowymi usługami. W ramach prowadzenia rachunku za 0 złotych, po spełnieniu pewnych warunków określonych w ofercie, masz zawsze:

 • przelewy zwykłe i natychmiastowe w internecie,
 • kartę Visa Select do konta,
 • wypłaty z bankomatów i za granicą bez opłat banku.

Dodatkowo zyskasz:

 • do 300 złotych zwrotu za rachunki rocznie (za prąd, gaz, internet, telefon, TV) – do 25 złotych miesięcznie;
 • bezpłatną usługę CyberRescue - bezpłatne wsparcie ekspertów, którzy podpowiedzą, jak chronić swoje dane w internecie.

Czy za Konto Select trzeba ponosić jakieś opłaty? Aby prowadzić to konto bez opłat, wystarczy, że zapewnisz odpowiednie comiesięczne wpływy (na Koncie Select powinien pojawić się co miesiąc wpływ powyżej 10 000 złotych) lub będziesz mieć u nas aktywa w wysokości minimum 150 tys. złotych. W przeciwnym razie opłata za konto wyniesie 45 złotych miesięcznie.

Warto wiedzieć:
Właściciele Konta Select mogą bezpłatnie prowadzić rachunek maklerski VIP oraz korzystać ze wsparcia telefonicznego doradcy Select.

Konto osobiste daje swoim właścicielom wiele możliwości. Jeżeli zastanawiasz się nad ofertą naszych kont, sprawdź przewodnik po rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i załóż bezpłatnie prowadzone konto. Dzięki niemu zapanowanie nad swoimi finansami będzie dużo łatwiejsze.

zespół Bluerank

Chcesz otworzyć konto? Sprawdź naszą promocję!

Zyskaj do 600 zł z Kontem Santander

Więcej Uruchomi się w nowym oknie

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu.
Stan na 23.01.2024 r.


Usługę CyberRescue świadczy CyberRescue Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Modlińska 129/U10, 03-186 Warszawa. Aby skorzystać z usługi, potrzebujemy Twojej akceptacji i wniosku. Znajdziesz go w Santander internet.


Apple Pay to znak towarowy firmy Apple Inc.
Google Pay to znak towarowy Google Inc.


Aby korzystać z aplikacji Santander mobile, należy zawrzeć Umowę usług Santander online dla klientów indywidualnych. Płatności i wypłata BLIK są dostępne w wybranych sklepach i bankomatach dla klientów, którzy mają usługi Santander online.


Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

 • Konto osobiste, konto bankowe, konto rozliczeniowe, Konto Podstawowe, Konto Santander, Konto Select to rachunek płatniczy.
 • Przelew zwykły to polecenie przelewu wewnętrznego.
 • Przelew natychmiastowy to polecenie przelewu Express Elixir lub polecenie przelewu BlueCash.
 • Karta do konta, karta Visa Select to debetowa karta płatnicza.
 • Płatność BLIK to transakcja BLIK polegająca na płatności za towary lub usługi w stacjonarnym sklepie/ punkcie usługowym lub w sklepie internetowym.
 • Aplikacja Santander mobile to usługi bankowości elektronicznej.
 • Płatności telefonem za zakupy w sklepach i aplikacjach to m.in. transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.