Online, przez aplikację czy osobiście? Podpowiadamy, jak założyć konto bankowe

 

Jak teraz najwygodniej założyć u nas konto osobiste

Otwarcie rachunku i prowadzenie konta daje sporo możliwości. Przede wszystkim pozwoli Ci ono zapanować nad swoimi finansami i wydatkami. Jak możesz najwygodniej otworzyć jedno z naszych kont? Spieszymy z odpowiedzią!

Jak założyć konto bankowe przez internet

Nie masz jeszcze u nas konta osobistego? W takim razie załóż je przez internet. To jeden z najwygodniejszych sposobów na rozpoczęcie przygody z bankowością elektroniczną! Przede wszystkim ze względu na to, że nie musisz wychodzić z domu i odwiedzać jednej z placówek banku. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę www i złożysz odpowiedni wniosek online. Podczas wypełniania formularza możesz wybrać 2 różne sposoby, jak chcesz zawrzeć z nami umowę:

 • Sposób 1: Otwieranie rachunku „na selfie”

Jeśli chcesz wygodnie i szybko otworzyć konto osobiste przez internet, wybierz opcję założenia rachunku „na selfie”. Aby to zrobić, będziesz potrzebować:

 • smartfonu – koniecznie ze zaktualizowanym systemem operacyjnym do najwyższej wersji.
 • dowodu osobistego – dokument musi być aktualny i wydany na terenie Polski.
 • odpowiedniego miejsca na zrobienie zdjęcia – zdjęcie powinno być dobrze doświetlone i zrobione na jednolitym tle, nie w miejscu publicznym.

Proces zakładania konta bankowego „na selfie” jest bardzo szybki. Abyśmy mogli zweryfikować Twoją tożsamość, musisz pokazać do kamery smartfona swój dowód osobisty. Następnie wystarczy, że zrobisz zdjęcia swojej twarzy – zarówno od przodu, jak i z obu profili. Dodatkowo zostaniesz poproszony o wykonanie gestu. Twoją tożsamość weryfikuje biometryczny algorytm.

Umowę o konto zawrzesz elektronicznie – wszystkie załączniki wysyłane na Twój adres e-mail są szyfrowane. Hasło do dokumentów wysyłamy osobną wiadomością. Więcej informacji o koncie „na selfie” przeczytasz w naszym artykule: Konto bankowe na selfie – co to znaczy i jak je założyć?

 • Sposób 2: Otwórz konto przez internet i podpisz umowę z kurierem

Po tym, jak wyślesz do nas formularz o otwarcie rachunku bankowego, przygotujemy dla Ciebie umowę. Możesz ją podpisać elektronicznie (w takim przypadku pracownik firmy kurierskiej tylko zweryfikuje Twoją tożsamość) lub w obecności kuriera. Ważne, aby podczas jego wizyty mieć przy sobie dokument tożsamości. Cały proces wygląda w następujący sposób:

 1. Czytasz i podpisujesz umowę. Wszystko odbywa się w obecności kuriera. Pracownik firmy kurierskiej dokonuje także weryfikacji Twojej tożsamości.
 2. Osoba, która dostarczyła Ci dokument, zabiera go z powrotem do nas. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, zaraz po zatwierdzeniu umowy uruchomimy Twoje nowe konto.

Po zakończeniu formalności dostaniesz od nas wiadomość, w której poinformujemy Cię, że Twoje  o konto bankowe online jest otwarte.

Sprawdź też: Przewodnik po rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR)

Jak założyć konto w naszej aplikacji mobilnej

Zazwyczaj używasz tylko telefonu i nie masz czasu na wizytę w oddziale? Mamy na to rozwiązanie! Otwarcie rachunku przez naszą aplikację jest proste, szybkie i co najważniejsze – bardzo wygodne.

Otwarcie konta przez aplikację

Lubisz ciekawe rozwiązania i masz więcej niż 18 lat? W takim razie polecamy Ci otwarcie Konta Santander w naszej aplikacji mobilnej, która jest całkowicie darmowa. Możesz ją pobrać na telefon z systemem Android i iOS. Do otwarcia konta przygotuj swój dowód osobisty, a następnie:

 1. Otwórz aplikację na swoim telefonie i postępuj zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Na ekranie smartfona pojawią się instrukcje jak otworzyć konto.
 2. Potwierdź swoją tożsamość. Dane zostaną zweryfikowane z pomocą przesłanych zdjęć (Twojego selfie oraz dowodu osobistego) lub przez kuriera, który dostarczy Ci umowę. Dodatkowo poprosimy Cię o wykonanie kilku gestów.

To wszystko! Po otwarciu konta możesz z niego korzystać.

Czy można otworzyć konto walutowe przez aplikację

Jeśli chcesz założyć konto walutowe w USD, EUR lub GBP możesz to zrobić na stronie internetowej, w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej. Dodatkowo konto walutowe w CHF otworzysz także w jednej z naszych placówek. To, jak to zrobisz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji.

Jak można otworzyć konto wspólne

Zastanawiasz się nad otwarciem konta w banku przez internet z drugą osobą – partnerem lub małżonkiem? Musisz wiedzieć, że wspólny rachunek możesz jedynie założyć osobiście w placówce bankowej. Umowa musi być podpisana przez wszystkie osoby zainteresowane prowadzeniem rachunku. Każdy współwłaściciel będzie mógł samodzielnie np. składać dyspozycję przelewu czy sprawdzać historię konta.

Jak wygląda założenie konta w banku

Czy możesz otworzyć jedno z naszych kont podczas wizyty w oddziale banku? Jak najbardziej. Jest to metoda przeznaczona przede wszystkim dla osób, które:

 • potrzebują wsparcia i cenią sobie kontakt z doradcą,
 • chcą o coś dopytać w związku z otwarciem konta,
 • nie są biegłe w korzystaniu z nowych technologii.

Zakładanie konta bankowego w jednej z naszych placówek przebiegnie szybko i sprawnie. Na początku zorientuj się, gdzie znajduje się najbliższy oddział. Po dotarciu na miejsce poinformuj doradcę, że chcesz założyć konto. Pracownik poinformuje Cię o rodzajach kont i kart płatniczych.

Po tym jak wybierzesz odpowiedni rachunek bankowy, doradca zweryfikuje Twoją tożsamość (pamiętaj, aby nie zapomnieć dowodu osobistego albo paszportu) i wprowadzi Twoje dane do systemu. Następnie przygotuje dla Ciebie umowę, którą możesz podpisać elektronicznie lub tradycyjnie na papierze. I gotowe – konto od tej chwili będzie już otwarte. Możesz zacząć z niego korzystać.

Jak otworzysz nasz rachunek za granicą

Jeśli nie mieszkasz obecnie w Polsce, to najpewniej zastanawiasz się, jak założyć nasze konto bankowe za granicą i czy w ogóle jest to możliwe. Na szczęście odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Musisz jednak spełnić dwa warunki – posiadać polski dokument tożsamości oraz być zameldowany na stałe w Polsce.

Jeśli zaś chodzi o procedurę zakładania naszego konta, to jest ona praktycznie taka sama, jak dla osób przebywających w kraju. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, w takiej sytuacji wybierz otwarcie konta „na selfie”. Gdy już od jakiegoś czasu korzystasz z jednego z naszych produktów, ale jesteś aktualnie za granicą i chcesz otworzyć np. konto walutowe – założysz je w naszej bankowości internetowej.

Czy obcokrajowiec może założyć u nas konto

A co jeśli nie masz polskiego obywatelstwa? Czy możesz założyć rachunek, gdy jesteś obcokrajowcem? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jak najbardziej!

Różnica dotyczy wymaganych dokumentów. Obywatelom krajów należących do Unii Europejskiej do założenia naszego konta potrzebny jest paszport lub dowód osobisty z kraju ich pochodzenia. Niezbędna będzie także karta pobytu stałego lub czasowego w Polsce. Może ona zostać zastąpiona przez zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE w Polsce.

Pamiętaj: 

Jeżeli nie jesteś obywatelką lub obywatelem Unii Europejskiej, podczas załatwiania formalności bankowych musisz mieć przy sobie paszport oraz kartę pobytu stałego lub czasowego w Polsce.

Jak kiedyś otwieraliśmy nasze konta bankowe

Nowe technologie dają sporo możliwości w kwestii otwierania naszych kont. Dzięki obecnym rozwiązaniom możesz otworzyć rachunek bankowy bez wychodzenia z domu. W niektórych przypadkach cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut. Jednak jak to kiedyś wyglądało?

Otwieranie rachunku za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego

Dzięki tej metodzie mogliśmy otwierać konta przez internet. Różnica polegała na tym, że weryfikacji Twojej tożsamości dokonywaliśmy za pośrednictwem przelewu z innego banku. W końcu pracownicy tamtej instytucji finansowej już wcześniej sprawdzili i potwierdzili Twoje dane, a z indywidualnym dostępem do bankowości elektronicznej przelew mógł być zrealizowany tylko przez Ciebie.

Dane przesyłane z pomocą przelewu były porównywane z informacjami wprowadzonymi na wniosku o konto osobiste. Dzięki temu mieliśmy pewność, że Ty to Ty. Po zakończeniu formalności, kwota przelewu była zwracana.

Zakładanie rachunku bankowego przez wideorozmowę

Ten sposób uruchomienia kont był najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chciało się załatwić wszystko w 100% online. Nie trzeba było czekać na kuriera ani udawać się do naszego oddziału.

Po wypełnieniu i wysłaniu formularza w zaledwie kilka minut nasz doradca łączył się z osobą, która chciała otworzyć konto przez internet. Podczas rozmowy wideo należało pokazać do kamery swój dokument tożsamości i swoją twarz. Cały proces był zdalny.

Otwarcie konta w banku przez telefon

Kiedyś uruchamialiśmy konta również przez telefon. Wystarczyło zadzwonić do doradcy, który podczas rozmowy zapisywał wszystkie konieczne do podpisania umowy dane. Zaraz po wyrażeniu wszystkich niezbędnych zgód i akceptacji regulaminu, umowę wysyłaliśmy kurierem na adres osoby zainteresowanej naszym kontem. W takich sytuacjach to pracownik firmy kurierskiej weryfikował tożsamość wnioskodawcy.

To może Cię zainteresować: Czym kierować się przy wyborze najlepszego konta w banku?

Założenie konta bankowego przez internet, aplikację i w oddziale – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chcesz założyć swoje pierwsze konto, czy planujesz otworzyć kolejny rachunek, opcji na załatwienie niezbędnych formalności masz kilka. Oczywiście możesz zdecydować się na wizytę w oddziale – doradca pomoże Ci dobrać odpowiednią ofertę. Jednak naszym zdaniem lepiej skorzystać z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

To opcja dla osób, które cenią swój czas i lubią korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Dlatego, jeżeli chcesz otworzyć konto, wypełnij wniosek na naszej stronie internetowej lub zainstaluj aplikację mobilną na swoim telefonie.

To może Cię zainteresować: Co zrobić, gdy zapomnisz loginu lub hasła do bankowości internetowej lub aplikacji?

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Szczegóły oferty, opłaty, prowizje i oprocentowanie dostępne są na stronie santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą danego operatora).


Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

 • Konto Santander, Konto walutowe to rachunki płatnicze.
 • Aplikacja, ankowość internetowa, mobilna jest usługą bankowości elektronicznej. 
 • Płatności telefonem lub kartą za zakupy w sklepach i aplikacjach to m.in. transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.

Stan na 26.01.2024 r.