Najczęściej wyszukiwane:

 przeczytasz w 7 minut

Osoby regularnie korzystające z konta bankowego najczęściej nie wyobrażają sobie już bez niego życia. I nic w tym dziwnego, posiadanie takiego rachunku to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Jeśli jednak należysz do osób, które dopiero niedawno przekonały się do tego rozwiązania, ale masz potrzebę założenia nowego konta, ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej prezentujemy w jaki sposób można założyć konto w banku – czego będziesz do tego potrzebować i jak sprawić, aby wszystko przebiegło szybko i skutecznie.

Spis treści:

8 sposobów na założenie konta bankowego

Kiedyś konto można było założyć wyłącznie w oddziale. Dziś nowe technologie dają nam w tym zakresie sporo nowych możliwości. To oczywiście dobra wiadomość, gdyż dzięki stosowanym obecnie rozwiązaniom możesz założyć konto bez wychodzenia z domu, a w niektórych przypadkach cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

Zakładanie konta online za pośrednictwem kuriera

To jeden z najwygodniejszych sposobów zakładania konta. Głównie dlatego, że do zawarcia umowy z bankiem nie musisz wychodzić z domu, a wszystko (no, prawie wszystko) zrobią za Ciebie inni. Wystarczy, że wejdziesz na stronę banku i tam złożysz wniosek o założenie konta. Przez ten etap gładko przeprowadzą Cię zamieszczone w witrynie komunikaty. Podczas wypełniania formularza zaznacz, że chcesz otrzymać umowę kurierem. Po przesłaniu formularza, rozpocznie się procedura otwarcia konta – pracownik banku przygotuje dla Ciebie umowę, która, zgodnie z Twoją prośbą, w ciągu kilku dni zostanie dostarczona pod wskazany przez Ciebie adres. Ważne, aby podczas wizyty kuriera mieć przy sobie dokument tożsamości, gdyż to właśnie on dokona weryfikacji Twojej tożsamości. Ty przy kurierze czytasz i podpisujesz umowę, którą ten zabiera z powrotem do banku. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, zaraz po zatwierdzeniu umowy bank uruchomi Twoje nowe konto.

Otwieranie rachunku za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego

Ta metoda otwierania konta również odbywa się przez Internet. Różnica polega na tym, że weryfikacja Twojej tożsamości dokonywana jest za pośrednictwem przelewu z innego banku. Jak to możliwe i o co w tym chodzi? Otóż jeśli posiadasz konto w innym banku, to pracownicy tamtej instytucji finansowej już wcześniej zweryfikowali Twoją tożsamość, a Ty jesteś jedyną osobą, która posiada dostęp do bankowości elektronicznej i może wykonać przelew. Jeśli więc przy wypełnianiu formularza wybierzesz tę metodę, zostaniesz poproszony o dokonanie przelewu weryfikacyjnego (kwota przelewu zwracana jest na pierwotne konto). Dane przesyłane podczas przelewu są weryfikowane z danymi wprowadzonymi na wniosku. Dzięki temu bank będzie miał pewność, że Ty to Ty.

Otwieranie konta przez Internet i podpisanie wniosku w oddziale

Tę metodę nazwalibyśmy mieszaną – początek jest taki sam, jak w dwóch poprzednich przypadkach, czyli w zaciszu własnego domu wypełniasz wniosek o założenie konta online i wybierasz przy tym interesującą Cię metodę weryfikacji Twojej tożsamości. Następnie konieczna będzie wizyta w oddziale. Tam pracownik osobiście zweryfikuje Twoją tożsamość. Oznacza to, że podczas spotkania w placówce musisz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport (konieczne, aby był to dokument, którego dane podałeś podczas składania wniosku o konto).

Zakładanie rachunku bankowego za pomocą wideorozmowy

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko otworzyć konto bankowe, to ten sposób jest dla Ciebie. Wszystko odbywa się bowiem w 100% online. Nie musisz czekać na kuriera, ani udawać się do oddziału banku. Jeśli wypełnisz i wyślesz formularz w godzinach pracy banku, najczęściej w zaledwie kilka minut połączy się z Tobą przez Internet doradca. Podczas rozmowy wideo będziesz musiał pokazać do kamery swój dokument tożsamości i oczywiście swoją twarz. Można więc powiedzieć, że jest to taka wizyta w oddziale banku, z tą różnicą, że wszystko odbywa się zdalnie. Pamiętaj, że aby wideoweryfikacja była możliwa, potrzebna jest kamerka internetowa. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie – osoba po drugiej stronie łącza musi dokładnie widzieć informacje znajdujące się w Twoim dowodzie tożsamości.

Zakładanie konta w banku przez infolinię

Jeśli Internet nie jest Twoją mocną stroną, aby otworzyć konto w banku, możesz skorzystać też z telefonu. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię, gdzie połączysz się z konsultantem. Ten przeprowadzi z Tobą rozmowę, podczas której podasz mu wszystkie konieczne do podpisania umowy dane. Wtedy wyrazisz też wszystkie zgody i zaakceptujesz regulamin. Ale to nie koniec. Konieczne jest bowiem jeszcze podpisanie umowy, którą w tym przypadku (najczęściej za darmo)  pod wskazany przez Ciebie adres dostarcza kurier. On też zweryfikuje Twoją tożsamość.

Zakładanie konta bankowego za pomocą aplikacji mobilnej

Ten sposób również związany jest z telefonem, ale jednak wszystko odbywa się inaczej, niż w przypadku zakładania konta przez infolinię. Praktycznie wszystkie banki w Polsce mają już swoją aplikację mobilną. Jak założyć konto w banku przez smartfon? Wystarczy pobrać aplikację na swoje urządzenie, zainstalować ją, a następnie wybrać opcję „Nie mam konta”. Po takiej deklaracji wyświetli Ci się formularz, za pomocą którego złożysz wniosek o otwarcie rachunku. Wszystko odbywa się analogicznie, jak przy zakładaniu konta w banku przez Internet. Postępuj zgodnie z wytycznymi w aplikacji, a na pewno świetnie sobie poradzisz.

Otwieranie rachunku „na selfie | zdjęcie”

Idąc z duchem czasu, możesz zastanawiać się, jak założyć konto w banku przez Internet przy wykorzystaniu nowych technologii. Odpowiedzią będą tu metody biometryczne, czyli weryfikacja za pomocą zdjęć. W tym przypadku do zawarcia umowy potrzebne będą Ci smartfon, dowód osobisty i… twarz. Jest to metoda dostępna najczęściej w aplikacji banku. W celu weryfikacji tożsamości musisz pokazać do kamerki swój dowód osobisty, a następnie wykonać zdjęcia swojej twarzy zarówno od przodu, jak i z obu profili oraz wykonać gest. Wszystko odbywa się podobnie, jak w przypadku rozmowy wideo z konsultantem, a podstawowa różnica jest taka, że poszczególne kroki wykonujesz samodzielnie – po drugiej stronie kamery nikogo nie ma, a Twoją tożsamość weryfikuje biometryczny algorytm.

Otwieranie konta bezpośrednio w oddziale banku

I na koniec sposób tradycyjny. Jest to metoda przeznaczona dla osób, które cenią sobie kontakt z pracownikiem banku, chcą o coś dopytać lub nie są biegłe w korzystaniu z nowych technologii. Wizyta w oddziale banku na pewno przebiegnie szybko i sprawnie. Po dotarciu do placówki poinformuj doradcę, że chcesz założyć konto osobiste. Pracownik banku zweryfikuje Twoją tożsamość (pamiętaj, aby nie zapomnieć dowodu osobistego), a następnie wypełni za Ciebie formularz i przygotuje potrzebne dokumenty. Po kilku chwilach będzie wystarczyło podpisać umowę. Kiedy dopełnisz wszystkich formalności staniesz się szczęśliwym posiadaczem nowego konta.

Jak otworzyć rachunek w banku będąc za granicą?

Jeśli nie mieszkasz obecnie w Polsce, to pewnie zastanawiasz się, jak założyć konto bankowe za granicą i czy w ogóle jest to możliwe. Na szczęście odpowiedź na to ostatnie pytanie brzmi „tak”. Musisz jednak spełnić dwa warunki – posiadać polski dokument tożsamości oraz być zameldowany na stałe w Polsce. Jeśli zaś chodzi o procedurę zakładania konta bankowego, to jest ona praktycznie taka sama, jak dla osób przebywających w kraju. Jedyna różnica polega na tym, że umowa jest przesyłana kurierem za granicę. Niestety nie wszystkie banki udostępniają taką usługę, więc w tym przypadku warto pomyśleć o wybraniu w pełni zdalnej metody zawarcia umowy.

Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku

A co jeśli nie jesteś Polakiem? Jak założyć konto bankowe będąc obcokrajowcem? Tu również procedura jest co do zasady taka sama. Jedyne różnice wynikają z wymaganych dokumentów. Obywatelom krajów należących do Unii Europejskiej do założenia konta w banku potrzebny będzie paszport lub dowód osobisty z kraju ich pochodzenia oraz karta pobytu stałego lub czasowego w Polsce. Ten drugi dokument może zostać zastąpiony przez zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE w Polsce.

Osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej muszą posiadać paszport oraz kartę pobytu stałego lub czasowego w Polsce. W ich przypadku niektóre banki wymagają też stałych wpływów na konto. Mowa tu o wpłatach z tytułu wynagrodzenia, reny, emerytury czy na przykład stypendium.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 17.11.2022 r.


Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto Jakie Chcę, Konto systematyczne, Konto24 walutowe to rachunki płatnicze.

  • Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) jest usługą bankowości elektronicznej. Santander open jest usługą bankowości elektronicznej.

  • Przelew natychmiastowy jest poleceniem przelewu Express ELIXIR lub poleceniem przelewu BlueCash. Przelewy te są darmowe dla posiadaczy Konta Jakie Chcę.

  • Przelew24 jest to polecenie przelewu wewnętrznego.

  • Wyżej wymienione przelewy są dostępne w usłudze bankowości elektronicznej Santander internet/mobile dla klientów, którzy zawarli z bankiem umowę usług Santander online.