przeczytasz w 3 minuty

Już w ciągu kilku minut Twoje pieniądze mogą znaleźć się na koncie odbiorcy. Natychmiastowe przelewy (inaczej przelewy ekspresowe lub błyskawiczne) możesz robić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a pieniądze wpływają na rachunek w ciągu kilku sekund. Dowiedz się, jak dokładnie działa przelew natychmiastowy i jakie są limity pojedynczych transakcji.

Spis treści:

Co to jest przelew natychmiastowy

Gdy zdarzy Ci się nie zapłacić rachunków w terminie, zapomnieć o zapłaceniu za wycieczkę szkolną, albo zadzwoni do Ciebie bliska osoba i poprosi o dodatkowe środki, bo znalazła się w trudnej sytuacji, z pomocą może przyjść przelew natychmiastowy. Dzięki niemu możliwe będzie ekspresowe przekazanie pieniędzy na konto odbiorcy, który otrzyma je już w ciągu kilku minut. Nie ma znaczenia, czy chcesz przelać pieniądze w środku nocy, w weekend czy w święto. O każdej porze dociera tak samo szybko!

Przelew błyskawiczny to rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą zwlekać z przekazaniem pieniędzy do odbiorcy. Co ważne, jest on tak samo bezpieczny, jak zwykły przelew. W Polsce przelewy ekspresowe w bankach dostępne są w dwóch systemach: Express ELIXIR oraz BlueCash. Nad bezpieczeństwem realizacji przelewów czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przelew ekspresowy – jak to działa

Banki przekazują sobie pieniądze za pomocą zwykłych przelewów w trzech sesjach, ostatnia odbywa się po godzinie 17:00. Dlatego, kiedy zlecisz przelew po tej godzinie, bank wyśle pieniądze następnego dnia roboczego.

Dodatkowo przelewy zwykłe są księgowane tylko w dni powszednie. Jeśli więc złożysz dyspozycję w piątek wieczorem, to odbiorca otrzyma pieniądze w poniedziałek rano. W przypadku przelewu błyskawicznego jest inaczej – pieniądze są księgowane w czasie rzeczywistym. Nie musisz czekać na sesje wychodzące i przychodzące.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy Uruchomi się w nowym oknie? To zależy od banku – na przykład, jeśli masz Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska, za taką usługę nic nie płacisz.

Jak zrobić szybki przelew (ELIXIR lub BlueCash)

Przelew natychmiastowy to rozwiązanie praktyczne i wygodne, które jest obsługiwane przez większość banków. Zrobisz go w swojej bankowości elektronicznej lub za pomocą aplikacji mobilnej. Przelew ekspresowy zlecasz jak przelew zwykły – wystarczy, że wybierzesz odpowiednią opcję przed wysłaniem pieniędzy do odbiorcy.

Możesz zlecić szybki przelew, jeśli:

  1. odbiorca ma konto w banku, który uczestniczy w systemie rozliczeniowym Express ELIXIR lub BlueCash,
  2. przelew natychmiastowy jest realizowany z rachunku klienta w złotówkach na rachunek w PLN w innym banku krajowym.

Pamiętaj, że nie możesz zrobić przelewu błyskawicznego do urzędu skarbowego, ZUSu i organów celnych. Zwróć też uwagę na limity kwot, które możesz przelać. W Santander internet z opcją Express ELIXIR przelejesz do 5 tys. zł, a z BlueCash – 20 tys. zł.

Co zamiast przelewu natychmiastowego? BLIK!

BLIK pozwala na szybkie i wygodne robienie przelewów na telefon oraz płatności za pomocą smartfona. Aby skorzystać z BLIKA, musisz mieć zainstalowaną aplikację bankową obsługującą ten system i zarejestrować się w bazie powiązań BLIK. Możesz to zrobić w swojej aplikacji mobilnej. Jak to działa? Podczas płatności w sklepie czy w internecie wprowadzasz wygenerowany kod BLIK i potwierdzasz transakcję za pomocą PIN-u w aplikacji mobilnej. Jeśli natomiast chcesz komuś przelać pieniądze, podajesz jego numer telefonu, wpisujesz kwotę i potwierdzasz. Odbiorca dostaje pieniądze w kilka minut.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 5.05.2023 r.


Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Przelew BLIK, BlueCash, Express Elixir – to polecenie przelewu.

  • Przelew na telefon BLIK to polecenie przelewu wewnętrznego.

  • Konto Santander to rachunek płatniczy.

  • Santander Internet i aplikacja mobilna to usługi bankowości elektronicznej.


Aby korzystać z aplikacji Santander mobile, należy zawrzeć Umowę usług Santander online dla klientów indywidualnych.
Środki w ramach przelewu na telefon BLIK zostaną dostarczone do odbiorcy pod warunkiem, że jest zarejestrowany w bazie powiązań BLIK. Płatności i wypłata BLIK są dostępne w wybranych sklepach i bankomatach dla klientów, którzy mają usługi Santander online. Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach Santander Bank Polska S.A., na santander.pl i pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).