Uważaj na telefony od oszustów! Przestępcy wyłudzają poufne dane poprzez rozmowę telefoniczną. Więcej na naszej stronie >

Młoda kobieta w lofcie siedzi przy biurku z laptopem  i się zastanawia

Osoby regularnie korzystające z konta bankowego najczęściej nie wyobrażają sobie już bez niego życia. I nic w tym dziwnego, posiadanie takiego rachunku to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Jeśli jednak należysz do osób, które dopiero niedawno przekonały się do tego rozwiązania, ale masz potrzebę założenia nowego konta, ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej prezentujemy w jaki sposób można założyć konto w banku – czego będziesz do tego potrzebować i jak sprawić, aby wszystko przebiegło szybko i skutecznie.

Konto bankowe

Na samym początku ustalmy może, czym w ogóle jest konto w banku. Otóż rachunek bankowy to obsługiwany przez bank wirtualny portfel, na którym zapisane są zgromadzone tam pieniądze. Każdy rachunek bankowy ma swój unikalny numer identyfikacyjny, który składa się z 26 cyfr oraz dwuliterowego prefiksu określającego kraj, w którym prowadzone jest konto (standard IBAN).

Posiadanie konta bankowego daje możliwość dokonywania szeregu operacji finansowych, takich jak przelewanie środków pomiędzy różnymi rachunkami, płacenie kartą, oszczędzanie czy inwestowanie. Co więcej, przechowywanie pieniędzy na koncie jest dużo bezpieczniejsze, niż trzymanie ich w domu, a płacenie kartą to lepsze rozwiązanie, niż noszenie przy sobie większej ilości gotówki.

ikona 4 kwadratówRodzaje kont

Jak już wspomnieliśmy, konto w banku daje jego posiadaczowi nowe możliwości. I właśnie w kontekście zastosowań, do których rachunki są wykorzystywane, podzielono je na kilka rodzajów. Przed założeniem konta w banku warto zastanowić się, do czego jest Ci ono potrzebne, a następnie wybrać takie, które najlepiej będzie dostosowane do Twoich oczekiwań.

Rachunek podstawowy

Mówiąc najprościej, jest to konto, które służy do załatwiania bieżących spraw i ogólnego zarządzania zgromadzonymi na nim środkami. Na rachunek podstawowy może wpływać Twoja wypłata czy emerytura. Z poziomu takiego konta uregulujesz rachunki i zrobisz przelew znajomemu. Posiadanymi na koncie pieniędzmi zapłacisz też za zakupy – zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.

 

Rachunek pomocniczy

Jak sama nazwa wskazuje, jego głównym celem jest pomaganie. W czym? Oczywiście w zarządzaniu środkami. To dodatkowe konto połączone z rachunkiem głównym, które można wykorzystać na przykład do odkładania oszczędności, czy przechowywania pieniędzy przeznaczonych na jakiś konkretny cel.

Konto walutowe

Jeśli chodzi o zakres możliwości, to nie różni się ono od konta podstawowego. Jedyna różnica jest taka, że ten rodzaj rachunku prowadzony jest w obcej walucie. Posiadając taki rachunek, nie obracasz na nim złotówkami, a na przykład dolarami, funtami, euro czy frankami.

Konto oszczędnościowe

Tu również nazwa rachunku jest ściśle związana z jego przeznaczeniem – służy on do odkładania pieniędzy. Konto oszczędnościowe cechuje się oprocentowaniem rachunku, co oznacza, że od zgromadzonego na nim kapitału dodawane są odsetki, pozwalające pomnażać te oszczędności. Dostęp do odkładanych tu pieniędzy jest wprawdzie ograniczony (najczęściej bezpłatnej wypłaty z konta oszczędnościowego można dokonać tylko raz w miesiącu), ale wypłacenie środków nie wiąże się z wysokimi opłatami, czy utratą odsetek, co oznacza, że w przypadku wystąpienia podbramkowej sytuacji, zawsze można z nich skorzystać.

Lokata terminowa 

Ten rodzaj konta również służy do oszczędzania, ale na nieco innych zasadach. Lokatę zakłada się na z góry określony czas (np. miesiąc, rok czy kilka lat), a zerwanie jej przed tym terminem skutkuje utratą wypracowanych zysków, a czasem również dodatkowymi opłatami. Oprocentowanie lokat jest jednak wyższe, niż kont oszczędnościowych, a ewentualne koszty wypłaty środków sprawiają, że możemy być w oszczędzaniu bardziej skuteczni.

ikona kroków i metyEtapy otwierania rachunku w banku

Banki od wielu lat stawiają na wygodę klienta. To właśnie dlatego rachunek osobisty można założyć na kilka sposobów – każdy może wybrać, jaka opcja będzie dla niego najlepsza. Jednak pomimo pewnych różnic, proces otwierania konta jest co do zasady taki sam i składa się z czterech prostych etapów.

ikona 1 w okręgu Złożenie wniosku o rachunek

Wniosek o założenie konta ma najczęściej formę formularza, w którym należy podać swoje dane osobowe i określić, z jakich usług banku chce się korzystać. To na tym etapie wskazujesz, czy chcesz posiadać kartę do konta, albo wykupić dodatkowe ubezpieczenie środków. Konieczne będzie też zapoznanie się z regulaminem usługi oraz tabelą opłat i prowizji. Pamiętaj, że do wypełnienia wniosku konieczne będzie podanie danych z dokumentu, którym się legitymujesz – przed przystąpieniem do wypełniania formularza miej więc przy sobie dowód osobisty lub paszport.

ikona 2 w okręgu Przygotowanie umowy przez bank 

Na podstawie podanych przez Ciebie informacji, bank przygotowuje umowę prowadzenia konta. Treść tego dokumentu we wszystkich bankach wygląda podobnie, jako że informacje, które muszą zostać tam zawarte, są ustawowo regulowane przez Kodeks cywilny i prawo bankowe. Znajdziesz tu wszystkie podstawowe informacje na temat prowadzenia rachunku, a także wykaz praw i obowiązków posiadacza konta.

ikona 3 w okręgu Weryfikacja Twojej tożsamości przez bank i zatwierdzenie przez Ciebie umowy

Potwierdzenie Twoich danych osobowych może zostać przeprowadzonych na kilka sposobów: za pośrednictwem kuriera, który dostarczy też Twoją umowę; podczas wizyty w oddziale; za pomocą przelewu z innego banku; weryfikacji podczas wideorozmowy lub weryfikacji „na selfie” (technologia biometryczna).
Niezależnie od rodzaju, po pomyślnym przejściu tego etapu, staniesz się posiadaczem konta. 

ikona 4 w okręgu Aktywacja konta

Ten etap różni się w zależności od wybranego banku – wszelkie wskazówki, konieczne do wykonania tego kroku, znajdziesz w umowie lub w dołączonych do niej materiałach informacyjnych.

Biometria w bankowości

Biometria zajmuje się wykonywaniem pomiarów istot żywych. Obecnie najczęściej ukierunkowana jest na wypracowanie metod, które pozwolą automatycznie rozpoznawać ludzi na podstawie ich cech fizycznych. Choć może to brzmieć obco, to biometrię doskonale znamy z filmów science-fiction, gdzie możemy obserwować bohaterów otwierających drzwi pomieszczeń za pomocą skanu dłoni czy oka. Techniki biometryczne nie są wprawdzie powszechne, ale stają się coraz popularniejsze – również w sektorze finansowym.

Coraz więcej banków wykorzystuje biometrię do weryfikacji tożsamości swoich obecnych i przyszłych klientów. Do tego celu może być wykorzystywany odcisk palca, układ naczyń krwionośnych, unikalne cechy głosu lub twarzy czy też układ tęczówki oka. W praktyce działa to tak, że w bazie danych zapisany jest wzorzec biometryczny, czyli np. zeskanowany odcisk palca. Po przyłożeniu palca do urządzenia (np. telefonu), to ostatnie porównuje nowy skan z wzorcem, do którego ma dostęp. W ten sposób jest w stanie rozpoznać daną osobę.

ikona skan odcisku palcaTechnologie biometryczne wykorzystywane przez banki

Bankom udało się wdrożyć kilka rozwiązań biometrycznych. Jednym z najbardziej popularnych jest logowanie do aplikacji banku za pomocą odcisku palca.

Wykorzystywana jest również biometria głosu i twarzy. Ta pierwsza – do weryfikacji tożsamości na infolinii. Aby było to możliwe, klient banku musi najpierw zarejestrować próbkę swojego głosu poprzez wypowiedzenie wskazanego zdania. Dzięki temu przy następnym połączeniu z infolinią weryfikacja jego tożsamości jest znacznie uproszczona (nie musi podawać PIN-ów i haseł), a czas tego procesu skraca się prawie o połowę.

Jeśli zaś chodzi o biometrię twarzy to jest ona wykorzystywana przy zakładaniu konta. Mowa tu o metodzie „na selfie”.  Otwieranie konta bankowego łączy się w tym wypadku z przesłaniem do banku zdjęcia swojego dowodu osobistego oraz kilku zdjęć twarzy. Urządzenie analizuje kształt twarzy i porównuje zdjęcia, a następnie na tej podstawie dokonuje weryfikacji tożsamości. Więcej na ten temat możesz przeczytać w jednym z akapitów znajdujących się poniżej

Oczywiście banki na tym nie poprzestają. Cały czas trwają testy kolejnych biometrycznych rozwiązań. Być może  już w niedalekiej przyszłości w placówce banku będziemy mogli korzystać z osobnych stanowisk, które do obsługi klienta w pełni będą wykorzystywać biometrię.

8 sposobów na założenie konta bankowego

Kiedyś konto można było założyć wyłącznie w oddziale. Dziś nowe technologie dają nam w tym zakresie sporo nowych możliwości. To oczywiście dobra wiadomość, gdyż dzięki stosowanym obecnie rozwiązaniom możesz założyć konto bez wychodzenia z domu, a w niektórych przypadkach cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

 

Zakładanie konta online za pośrednictwem kuriera

To jeden z najwygodniejszych sposobów zakładania konta. Głównie dlatego, że do zawarcia umowy z bankiem nie musisz wychodzić z domu, a wszystko (no, prawie wszystko) zrobią za Ciebie inni. Wystarczy, że wejdziesz na stronę banku i tam złożysz wniosek o założenie konta. Przez ten etap gładko przeprowadzą Cię zamieszczone w witrynie komunikaty. Podczas wypełniania formularza zaznacz, że chcesz otrzymać umowę kurierem. Po przesłaniu formularza, rozpocznie się procedura otwarcia konta – pracownik banku przygotuje dla Ciebie umowę, która, zgodnie z Twoją prośbą, w ciągu kilku dni zostanie dostarczona pod wskazany przez Ciebie adres. Ważne, aby podczas wizyty kuriera mieć przy sobie dokument tożsamości, gdyż to właśnie on dokona weryfikacji Twojej tożsamości. Ty przy kurierze czytasz i podpisujesz umowę, którą ten zabiera z powrotem do banku. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, zaraz po zatwierdzeniu umowy bank uruchomi Twoje nowe konto.

Otwieranie rachunku za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego

Ta metoda otwierania konta również odbywa się przez Internet. Różnica polega na tym, że weryfikacja Twojej tożsamości dokonywana jest za pośrednictwem przelewu z innego banku. Jak to możliwe i o co w tym chodzi? Otóż jeśli posiadasz konto w innym banku, to pracownicy tamtej instytucji finansowej już wcześniej zweryfikowali Twoją tożsamość, a Ty jesteś jedyną osobą, która posiada dostęp do bankowości elektronicznej i może wykonać przelew. Jeśli więc przy wypełnianiu formularza wybierzesz tę metodę, zostaniesz poproszony o dokonanie przelewu weryfikacyjnego (kwota przelewu zwracana jest na pierwotne konto). Dane przesyłane podczas przelewu są weryfikowane z danymi wprowadzonymi na wniosku. Dzięki temu bank będzie miał pewność, że Ty to Ty.

Otwieranie konta przez Internet i podpisanie wniosku w oddziale

Tę metodę nazwalibyśmy mieszaną – początek jest taki sam, jak w dwóch poprzednich przypadkach, czyli w zaciszu własnego domu wypełniasz wniosek o założenie konta online i wybierasz przy tym interesującą Cię metodę weryfikacji Twojej tożsamości. Następnie konieczna będzie wizyta w oddziale. Tam pracownik osobiście zweryfikuje Twoją tożsamość. Oznacza to, że podczas spotkania w placówce musisz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport (konieczne, aby był to dokument, którego dane podałeś podczas składania wniosku o konto).

Zakładanie rachunku bankowego za pomocą wideorozmowy

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko otworzyć konto bankowe, to ten sposób jest dla Ciebie. Wszystko odbywa się bowiem w 100% online. Nie musisz czekać na kuriera, ani udawać się do oddziału banku. Jeśli wypełnisz i wyślesz formularz w godzinach pracy banku, najczęściej w zaledwie kilka minut połączy się z Tobą przez Internet doradca. Podczas rozmowy wideo będziesz musiał pokazać do kamery swój dokument tożsamości i oczywiście swoją twarz. Można więc powiedzieć, że jest to taka wizyta w oddziale banku, z tą różnicą, że wszystko odbywa się zdalnie. Pamiętaj, że aby wideoweryfikacja była możliwa, potrzebna jest kamerka internetowa. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie – osoba po drugiej stronie łącza musi dokładnie widzieć informacje znajdujące się w Twoim dowodzie tożsamości.

Zakładanie konta w banku przez infolinię

Jeśli Internet nie jest Twoją mocną stroną, aby otworzyć konto w banku, możesz skorzystać też z telefonu. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię, gdzie połączysz się z konsultantem. Ten przeprowadzi z Tobą rozmowę, podczas której podasz mu wszystkie konieczne do podpisania umowy dane. Wtedy wyrazisz też wszystkie zgody i zaakceptujesz regulamin. Ale to nie koniec. Konieczne jest bowiem jeszcze podpisanie umowy, którą w tym przypadku (najczęściej za darmo)  pod wskazany przez Ciebie adres dostarcza kurier. On też zweryfikuje Twoją tożsamość.

Zakładanie konta bankowego z pomocą aplikacji mobilnej

Ten sposób również związany jest z telefonem, ale jednak wszystko odbywa się inaczej, niż w przypadku zakładania konta przez infolinię. Praktycznie wszystkie banki w Polsce mają już swoją aplikację mobilną. Jak założyć konto w banku przez smartfon? Wystarczy pobrać aplikację na swoje urządzenie, zainstalować ją, a następnie wybrać opcję „Nie mam konta”. Po takiej deklaracji wyświetli Ci się formularz, za pomocą którego złożysz wniosek o otwarcie rachunku. Wszystko odbywa się analogicznie, jak przy zakładaniu konta w banku przez Internet. Postępuj zgodnie z wytycznymi w aplikacji, a na pewno świetnie sobie poradzisz.

Otwieranie rachunku „na selfie | zdjęcie”

Idąc z duchem czasu, możesz zastanawiać się, jak założyć konto w banku przez Internet przy wykorzystaniu nowych technologii. Odpowiedzią będą tu metody biometryczne, czyli weryfikacja za pomocą zdjęć. W tym przypadku do zawarcia umowy potrzebne będą Ci smartfon, dowód osobisty i… twarz. Jest to metoda dostępna najczęściej w aplikacji banku. W celu weryfikacji tożsamości musisz pokazać do kamerki swój dowód osobisty, a następnie wykonać zdjęcia swojej twarzy zarówno od przodu, jak i z obu profili oraz wykonać gest. Wszystko odbywa się podobnie, jak w przypadku rozmowy wideo z konsultantem, a podstawowa różnica jest taka, że poszczególne kroki wykonujesz samodzielnie – po drugiej stronie kamery nikogo nie ma, a Twoją tożsamość weryfikuje biometryczny algorytm.

Otwieranie konta bezpośrednio w oddziale banku

I na koniec sposób tradycyjny. Jest to metoda przeznaczona dla osób, które cenią sobie kontakt z pracownikiem banku, chcą o coś dopytać lub nie są biegłe w korzystaniu z nowych technologii. Wizyta w oddziale banku na pewno przebiegnie szybko i sprawnie. Po dotarciu do placówki poinformuj doradcę, że chcesz założyć konto osobiste. Pracownik banku zweryfikuje Twoją tożsamość (pamiętaj, aby nie zapomnieć dowodu osobistego), a następnie wypełni za Ciebie formularz i przygotuje potrzebne dokumenty. Po kilku chwilach będzie wystarczyło podpisać umowę. Kiedy dopełnisz wszystkich formalności staniesz się szczęśliwym posiadaczem nowego konta.

Jak otworzyć rachunek w banku będąc za granicą

Jeśli nie mieszkasz obecnie w Polsce, to pewnie zastanawiasz się, jak założyć konto bankowe za granicą i czy w ogóle jest to możliwe. Na szczęście odpowiedź na to ostatnie pytanie brzmi „tak”. Musisz jednak spełnić dwa warunki – posiadać polski dokument tożsamości oraz być zameldowany na stałe w Polsce. Jeśli zaś chodzi o procedurę zakładania konta bankowego, to jest ona praktycznie taka sama, jak dla osób przebywających w kraju. Jedyna różnica polega na tym, że umowa jest przesyłana kurierem za granicę. Niestety nie wszystkie banki udostępniają taką usługę, więc w tym przypadku warto pomyśleć o wybraniu w pełni zdalnej metody zawarcia umowy.

Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku

A co jeśli nie jesteś Polakiem? Jak założyć konto bankowe będąc obcokrajowcem? Tu również procedura jest co do zasady taka sama. Jedyne różnice wynikają z wymaganych dokumentów. Obywatelom krajów należących do Unii Europejskiej do założenia konta w banku potrzebny będzie paszport lub dowód osobisty z kraju ich pochodzenia oraz karta pobytu stałego lub czasowego w Polsce. Ten drugi dokument może zostać zastąpiony przez zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE w Polsce.

Osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej muszą posiadać paszport oraz kartę pobytu stałego lub czasowego w Polsce. W ich przypadku niektóre banki wymagają też stałych wpływów na konto. Mowa tu o wpłatach z tytułu wynagrodzenia, reny, emerytury czy na przykład stypendium.

Jak wybrać najlepsze konto

Wiesz już wprawdzie, jak założyć konto w banku, ale nie masz jasności co do tego, jaką ofertę wybrać. Cóż, tu wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i do czego będziesz używać swojego nowo otwartego rachunku. O tym, do czego służą poszczególne rodzaje kont, możesz przeczytać w jednym z powyższych akapitów. Są jednak też inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas otwierania konta.

Jakie? Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji. Dowiedz się, ile zapłacisz za prowadzenie konta, albo jakie warunki musisz spełnić, aby rachunek osobisty był darmowy. Do rachunku zapewne oferowana jest karta debetowa. Czy jest ona darmowe? Co musisz zrobić, aby za nią nie płacić? Ile zapłacisz za przelew? Czy w każdym miesiącu masz do dyspozycji nieograniczoną liczbę darmowych transferów? A co z bankomatami? Czy bez opłat możesz korzystać z wszystkich bankomatów w Polsce? Są to pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujesz się na otwarcie konta w danym banku. Na spokojnie porównaj sobie wszystkie interesujące Cię oferty.

Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są oferowane promocje. Banki często nagradzają swoich nowych klientów po spełnieniu określonych warunków. Bankowe promocje to świetny sposób na to, aby niskim kosztem zdobyć nieco gotówki.

ikona postacie rodziców i dzieckaKonto dla dzieci i młodzieży

A czy w przypadku dzieci i młodzieży otwarcie konta wygląda tak samo, jak w przypadku dorosłych? Otóż nie. Dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 13 roku życia konto założyć mogą jedynie rodzice lub opiekunowie prawni. Dla nastolatków w wieku 13-18 lat samodzielne otwarcie konta jest wprawdzie możliwe, ale tu również nałożone zostały pewne ograniczenia. Z czego wynikają te różnice?

Aby otworzyć dziecku poniżej 13 roku życia konto konieczna jest zgoda jego rodzica lub prawnego opiekuna. Kolejnym krokiem będzie przedłożenie dokumentów, które potwierdzą tożsamość małoletniego. Dokumentem takim może być dowód osobisty dziecka, paszport lub akt urodzenia. Ten ostatni przyda się również do potwierdzenia rodzicielstwa – banki zwracają na to szczególną uwagę, w przypadku gdy rodzic i dziecko posługują się różnymi nazwiskami.

Na etapie otwierania konta warto pamiętać też o tym, że formalnie dostęp do konta ma tylko ten rodzic, który zakładał dziecku rachunek. Jeśli chcesz, aby drugi rodzic również mógł swobodnie dysponować kontem dziecka, ustanów go pełnomocnikiem.

Inaczej rzecz ma się w przypadku młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Osoby w tym wieku, choć niepełnoletnie, posiadają ograniczoną możliwość do czynności prawnych. Co za tym idzie, osoba, która ukończyła 13 lat może posiadać własne konto osobiste. Oznacza to, że rachunek zakładany jest na jego imię i nazwisko, a gromadzone na koncie środki są jego własnością.

Jednak i tutaj do otwarcia rachunku potrzebna jest zgoda rodzica, czy też opiekuna prawnego. Oprócz tego potrzebny będzie dokument tożsamości nastolatka (taki jak dowód osobisty, legitymacja szkolna lub paszport) oraz dowód osobisty lub paszport rodzica. W niektórych bankach konieczne może okazać się również przedłożenie aktu urodzenia.

Konta osobiste dla młodych są najczęściej bezpłatne, a z ich posiadaniem wiąże się szereg korzyści. Możliwości, jakie daje  konto, szczegółowo opisaliśmy w artykule Konto w banku dla młodych

ikona karty płatniczejKarta do konta

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Do konta osobistego zazwyczaj wydawana jest karta debetowa – o tym, czy chcesz wejść w jej posiadanie zadecydujesz podczas składania wniosku o założenie konta. Niezależnie od sposobu otwarcia konta, karta zazwyczaj jest dostarczana w ciągu kilku lub kilkunastu dni pod wskazany przez Ciebie adres. Czasem, wraz z umową, dostaniesz ją od kuriera  lub jest wysyłana osobno listem zwykłym. Do dostarczonej karty dołączona będzie instrukcja, wyjaśniająca w jaki sposób możesz aktywować swoje nowe narzędzie płatnicze – zazwyczaj robi się to za pośrednictwem bankowości internetowej. Wypełnij uważnie wszystkie wskazane w instrukcji kroki i gotowe! Możesz biec na zakupy.

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty bankuBank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na  podstawie informacji zawartych w tym materiale. 

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy o Twoich finansach.