Najczęściej wyszukiwane:

 przeczytasz w 4 minuty

Gdy wybierasz się na urlop, zapewne marzysz o dobrej zabawie i udanym wypoczynku. Ale żeby tak było, warto o wszystkim pomyśleć dużo wcześniej. Wprawdzie nie doradzimy Ci, co warto spakować do walizki, ale możemy Ci pomóc w kwestiach związanych z Twoimi finansami. Co wybrać – płacenie kartą, a może gotówką? Jakie konto dla podróżujących będzie najlepsze? Ile kosztują wypłaty za granicą? Gdzie wymienić pieniądze? Poznaj rozwiązania finansowe, które mogą ułatwić Ci podróżowanie.

Spis treści:

Przygotuj swoje finanse na podróż

Jeśli wybierasz się na urlop, skorzystaj z naszej listy. Sprawdź, co warto zabrać ze sobą i jak dbać o finanse w podróży:

Czym płacić? Gotówką czy kartą kredytową?

Gdy wybierasz się za granicę, nie polegaj tylko na gotówce, nawet jeśli planując urlop, z góry wiesz, ile chcesz wydać i zabierasz ze sobą miejscową walutę – czasami to nie wystarcza. Warto mieć wtedy przy sobie kartę kredytową. Karta kredytowa (RRSO 25,73%) To spore ułatwienie w podróży, możesz nią płacić na całym świecie oraz przez internet – możesz m.in. kupować bilety lotnicze, rezerwować hotele, czy wynająć samochód. To również dodatkowa ochrona Twoich płatności, dzięki usłudze chargeback, która obejmuje swoją ochroną transakcje wykonywane w terminalach płatniczych i internecie. Przyjrzyj się też sekcji dodatkowych usług do kart. W zależności od karty kredytowej, którą wybierzesz, możesz korzystać z udogodnień, np. bezpłatnych ubezpieczeń, wstępu do saloników VIP na lotniskach, czy ubezpieczenia assistance. Przed wyjazdem zwróć uwagę na kilka rzeczy, przede wszystkim:

  • sprawdź swój dzienny limit wypłat gotówki kartą płatniczą,
  • ustaw dzienny limit transakcji,
  • włącz pasek magnetyczny karty – niektóre bankomaty i terminale pobierają dane karty płatniczej z paska zamiast chipa (mikroprocesora w standardzie EMV).

Koniecznie odśwież swoją wiedzę – zobacz, jak w łatwy i szybki sposób zablokować kartę w przypadku jej kradzieży. Sprawdź, czy w swoim banku masz możliwość samodzielnego zablokowania/zastrzeżenia karty w bankowości internetowej i mobilnej.

Konto walutowe

Na koncie Twoje pieniądze są bezpieczniejsze, niż gdy nosisz dużo gotówki przy sobie. Dlatego najlepiej wpłacić swój wakacyjny budżet na konto walutowe. Jeśli korzystasz z konta walutowego, możesz uniknąć kosztów podwójnego przewalutowania i wypłat gotówki w bankomatach za granicą. Co więcej, konto walutowe przyda Ci się nie tylko w podróży. Możesz używać go przez cały rok. Kupuj walutę, gdy kurs spada i wpłacaj ją na konto walutowe jako dodatkowe pieniądze np. na następne wakacyjne wydatki.

Kantor online – sprytna wymiana walut

Jeżeli wybierasz się w podróż, pomyśl także o tym, aby mieć przy sobie lokalną walutę na bieżące wydatki. Jeśli chcesz zabrać ze sobą gotówkę, to możesz kupić ją w kantorze. Jednak co zrobić, gdy w pobliżu żadnego nie ma? Warto zadbać o to, by mieć kantor pod ręką – możesz sporo zaoszczędzić na wymianie waluty, korzystając z kantoru internetowego, który oferuje atrakcyjne kursy. Z naszym Kantorem Santander w aplikacji Santander mobile wymienisz walutę w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie. A co najlepsze, nie musisz martwić się co zrobić z resztą która zostanie w bilonie. Wygodne wpłacisz ją na konto walutowe. Sprytnie, prawda?

Ubezpieczenie turystyczne

Na wakacjach najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego zadbaj o nie w trakcie podróży i nie zapomnij o ubezpieczeniu ważnym w danym kraju. Warto sprawdzić zakres ubezpieczenia i możliwe dodatkowe opcje jego rozszerzenia (np. jeśli przewlekle chorujesz, czy planujesz nurkować), które mogą zapewnić Ci większą ochronę w podróży.

Dodatkowe środki pod ręką

Lepiej dmuchać na zimne. Zawsze może zdarzyć się coś, co sprawi, że potrzebne będą Ci dodatkowe środki, dlatego zastanów się nad dodatkowym limitem w koncie w banku lub na rachunku karty kredytowej. Tak na wszelki wypadek. Jest to szybki dostęp do dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki, który masz pod ręką.

Zwiedzaj świat

Warto ułatwiać sobie podróże i korzystać z prostych rozwiązań. Kiedy masz świadomość, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, skupisz się na tym co ważne - towarzystwie bliskich Ci osób, lokalnych atrakcjach i świetnej zabawie. Dopnij walizkę, nie myśl o pracy i zwiedzaj świat z pakietem usług przydatnych podczas każdej wyprawy. Szerokiej drogi!

Aplikacja Santander mobile ułatwi Ci codzienność!


Szybkie logowanie

Loguj się do aplikacji jeszcze szybciej - PINem mobile lub za pomocą odcisku palca Touch ID.

Moje cele w aplikacji

Wybierz swój cel i odkładaj pieniądze zgodnie z Twoim rytmem życia: automatycznie, końcówkami transakcji, samodzielnie

BLIK

Wypłacaj gotówkę z bankomatów i przelewaj kasę na numer telefonu.

Szybki podgląd

Trzymaj finanse zawsze pod kontrolą - sprawdzaj dostępne środki i ostatnią transakcję jeszcze przed zalogowaniem.

Bilety, parkingi, taksówki

Kupuj bilety komunikacji miejskiej, opłacaj strefę parkowania i zamawiaj taksówki.

Płatności telefonem

Płać telefonem jak chcesz – BLIKIEM zbliżeniowym, Apple Pay lub Google Pay.

Przykład reprezentatywny dla karty kredytowej

Bank od wykorzystanej kwoty limitu w rachunku karty kredytowej Visa Silver Akcja Pajacyk 4 100 zł pobiera odsetki według zmiennej stopy procentowej, równej stopie odsetek maksymalnych wskazanych w art. 359 § 2¹ kodeksu cywilnego, tj. 20,50% w stosunku rocznym. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 25,73%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 4 100 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 641,75 zł, oprocentowanie zmienne 20,50% w skali roku, całkowity koszt kredytu 1 541,75 zł (w tym: odsetki 1 361,75 zł, opłata roczna i miesięczne 180 zł). Dla wyliczeń RRSO przyjęto łącznie następujące założenia: limit kredytowy zostaje w pełni wykorzystany przez dokonanie jednej transakcji bezgotówkowej w dniu zawarcia umowy, data księgowania transakcji na rachunku karty jest zgodna z datą pierwszego zestawienia operacji, a pozostałe zadłużenie zostaje spłacone w ciągu 24 miesięcy; miesięczna spłata zadłużenia wynosi 3 % kwoty limitu kredytowego (z wyłączeniem ostatniej spłaty, która jest równa pozostałemu do spłaty saldu zadłużenia) i następuje zawsze w dniach wskazanych na zestawieniach operacji jako termin płatności.
Kalkulacje zostały dokonane na dzień 8.09.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. 
Stan na 14.04.2023 r.


Korzystanie z Kantoru Santander w usłudze Santander internet/mobile dostępne jest dla klientów, którzy zawarli z Santander Bank Polska S. A. umowę Santander online.


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl. Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto, konto walutowe to rachunek płatniczy.

  • Przelew to polecenie przelewu wewnętrznego.

  • Santander internet i mobile (aplikacja mobilna/ bankowość internetowa) to usługi bankowości elektronicznej.

  • Kod 3D-Secure to powiadamianie SMS.

  • Płatność kartą oraz płatność zbliżeniowa telefonem to m.in. transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.

  • Wypłata gotówki kartą za granicą na terenie krajów EOG poza Polską, to m.in. transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych.

  • Przewalutowanie transakcji płatniczej to usługa obsługi karty debetowej.