Zamieszkaj na swoim

Zamieszkaj na swoim

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Znasz to powiedzenie? Własne cztery kąty to wyjątkowe miejsce, które dla każdego z nas oznacza co innego – dla jednych spokój i bezpieczeństwo, a dla innych rodzinne ciepło i chwile spędzone z najbliższymi. Kredyt mieszkaniowy to produkt, który umożliwi Ci realizację swojej wizji czterech kątów, niezależnie od tego, czy planujesz zakup mieszkania, czy budowę domu. Przygotowaliśmy wskazówki, które przybliżą Cię do realizacji tych planów. 

Od czego zacząć?

Zakup czterech kątów jest często największą inwestycją, na jaką decydujemy się w życiu. Zastanawiasz się, od czego zacząć? Niezależnie od tego czy kupujesz mieszkanie, działkę, czy budujesz dom, najpierw ustal, jaka nieruchomość znajduje się w zasięgu Twojego portfela. W tym przypadku możesz liczyć na wsparcie doradcy banku, który pomoże Ci wstępnie oszacować maksymalną dostępną kwotę kredytu z uwzględnieniem Twoich dochodów i innych zobowiązań. Podczas rozmowy dowiesz się, jaka maksymalna kwota kredytu jest dla Ciebie dostępna oraz poznasz wymagania dotyczące wkładu własnego. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, w jakim przedziale cenowym szukać nieruchomości. 

 • Co wpływa na zdolność kredytową?

  Wiele różnych czynników. Poza tymi oczywistymi, jak rodzaj oraz wysokość Twoich dochodów pod uwagę brane są również m.in. Twoje dotychczasowe zobowiązania finansowe, miejsce zamieszkania, wiek, liczba osób pozostająca na utrzymaniu w gospodarstwie domowym i wiele innych.

 • Ile wynosi wkład własny?

  Wysokość kredytu nie może przekraczać 80% wartości nieruchomości lub 90%, w przypadku gdy część kwoty kredytu przewyższająca 80% wartości nieruchomości jest odpowiednio ubezpieczona (zgodnie z postanowieniami Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego). Z reguły jednak im większy jest Twój wkład własny tym banki mogą zaproponować korzystniejsze warunki cenowe. Opłaca się, więc oszczędzać. Tym bardziej, że wkład własny to nie całość wydatków, które poniesiesz w związku z zakupem mieszkania. W zależności od rodzaju transakcji możesz zapłacić np.:

  • za sporządzenie przed notariuszem umowy przeniesienia własności (oraz ewentualnie umowy przedwstępnej),
  • za założenie i wpis hipoteki do księgi wieczystej,
  • podatek od nabycia nieruchomości (w przypadku zakupu na rynku wtórnym),
  • oraz ponieść koszty związane z remontem, wykończeniem lub wyposażeniem mieszkania. 

Wybór nieruchomości

Gdy już znasz wstępnie oszacowaną maksymalną kwotę kredytu dostępną przy Twoich dochodach oraz wiesz jaką wysokością własnych środków dysponujesz, możesz przystąpić do poszukiwań. Wybór należy do Ciebie, ale warto pamiętać o kilku kwestiach. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, zwróć uwagę na stan nieruchomości – miej np. na uwadze koszty ewentualnego remontu. Jeśli kupujesz nieruchomość na rynku pierwotnym, pamiętaj, żeby dobrze zweryfikować dewelopera. Zwróć uwagę na lokalizację, okolicę, sąsiedztwo, czy plan zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata. Nie zapominaj też o kwestiach takich jak dostęp do piwnicy/garażu i innych pomieszczeń gospodarczych oraz o stanie technicznym samego budynku.

Jak starać się o kredyt?

 • Wybór oferty i wniosek o kredyt

  Wybór oferty i wniosek o kredyt 

 • Decyzja kredytowa

  Decyzja kredytowa 

 • Podpisanie umowy

  Podpisanie umowy 

 • Uruchomienie kredytu

  Uruchomienie kredytu

Masz już nieruchomość na oku? Świetnie. Teraz nadszedł czas, by wybrać ofertę kredytową. Jeśli dostarczysz wszystkie niezbędne informacje na temat wybranej przez Ciebie nieruchomości oraz obecnej sytuacji finansowej, doradca przedstawi Ci warunki, parametry i zasady, na jakich przyznawany jest kredyt hipoteczny. Następnie złóż wniosek i dostarcz wymagane dokumenty. Bank przeanalizuje wszystkie dane i podejmie decyzję kredytową. Jeśli będzie pozytywna, wraz z decyzją otrzymasz projekt umowy. Zapoznaj się z nią, a w przypadku jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z doradcą. Kiedy wszystko będzie już jasne, umów się na podpisanie umowy kredytowej. Zwróć przy tym uwagę, aby umowę podpisać w okresie ważności decyzji kredytowej. Spełnienie niektórych warunków (w zależności od konkretnej transakcji) może zająć nieco czasu (np. zdobycie dokumentów urzędowych). Pamiętaj, aby spełnić wszystkie określone w umowie warunki, które pozwolą wypłacić środki z kredytu.

To już wszystko?

Niemal. Pamiętaj, jeszcze o kilku formalnościach m.in. o:.

 • Złóż wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej (ewentualnie – w zależności od transakcji – również o założenie/wydzielenie księgi wieczystej).

 • Ubezpiecz swój dom lub mieszkanie. Możesz zabezpieczyć też wyposażenie i budowle dodatkowe na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń.

Radość (z) mieszkania

Zakup własnej nieruchomości wymaga odrobiny wysiłku. Trzeba wszystko sprawdzić, podjąć kluczowe decyzje i załatwić formalności. Potem nadchodzi czas wykańczania, remontu, a czasem nawet budowy. Dźwięk klucza przekręcanego w drzwiach własnych czterech kątów to moment, w którym czuje się radość i satysfakcję.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku.
 

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy z poradnika finansowego.