Najczęściej wyszukiwane:

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku.

Telefon i zegarek jako alternatywa dla portfela

Każdy ma swój poranny rytuał. Niektórzy zaczynają dzień od treningu. Inni, zamiast biec w adidasach na siłownię, biegną do pracy. Są też tacy, którym rytm poranka wyznacza odjeżdżający autobus. Różnimy się od siebie. Mamy różne nawyki, cele i  marzenia. A jednak jest coś, co nas łączy – każdy z nas w ciągu doby ma 1440 minut. Niewykorzystane minuty nie przechodzą na kolejny dzień – warto więc zadbać o to, by wykorzystać je jak najlepiej. Dziś kilka z nich możesz poświęcić na lekturę tego tekstu. A kolejnych kilka na aktywację płatności zbliżeniowych w Twoim telefonie lub zegarku. Spytasz, po co?

Gdyby się zastanowić, to z bilonu moglibyśmy zrezygnować na dobre. Na palcach jednej ręki, policzysz miejsca, gdzie spotkasz jeszcze napis „płatność tylko gotówką”. Jeśli pójść o krok dalej to oprócz gotówki, w domu możesz zostawić również portfel. Dokładnie. Swoją kartę możesz nosić zawsze przy sobie — w swoim telefonie lub zegarku. Rozwój technologii sprzyja oszczędności czasu przy jednoczesnym wzroście naszej efektywności. Gdy podczas porannego joggingu, odczujesz pragnienie, za wodę w sklepie zapłacisz zegarkiem. Kawa? Kupisz ją w kilka sekund, zbliżając telefon do terminala. Dzięki karcie w telefonie i w zegarku pieniądze masz zawsze w zasięgu swojego kciuka. Po prostu, płacisz, jak chcesz!

Jak płacić telefonem lub zegarkiem?

płatność telefonem  Aktywuj płatności kartą w telefonie


Płatność tradycyjną kartą wydaje Ci się mniej skomplikowana? Nic bardziej mylnego. Telefonem za zakupy płacisz tak jak zwykłą kartą. Przykładasz urządzenie do terminala i gotowe.

W dużym skrócie, aby zacząć płacić swoim urządzeniem, potrzebujesz telefon z:

  • odpowiednim oprogramowaniem (iOS lub Android, sprawdź w tabeli, która metoda płatności mobilnych jest dostępna na Twój telefon),
  • funkcją NFC (która umożliwia płacenie zbliżeniowo telefonem),
  • aplikacją wybranej przez Ciebie metody płatności.

Następnie do apki dodajesz swoje karty płatnicze i od razu możesz iść na zakupy bez portfela. Cały proces nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. I robisz to tylko raz.

A co z bezpieczeństwem? W zależności od metody płatności, którą wybierzesz, autoryzacja transakcji wygląda trochę inaczej. Na przykład Apple Pay korzysta ze wbudowanych funkcji zabezpieczeń na Twoim urządzeniu. Płacąc, więc Apple Pay, każdą transakcję potwierdzasz Touch ID (czyli swoim odciskiem palca) lub Face ID (twarzą). Z kolei, gdy korzystasz z Google Pay, płatność powyżej 100 PLN potwierdź odblokowaniem ekranu w swoim telefonie. I już. Zapłacone. Szybko, łatwo i bezpiecznie. Pamiętaj, że Apple Pay i Google Pay nigdy nie udostępniają sprzedawcy prawdziwego numeru Twojej karty. Podczas płatności wykorzystywany jest jej niepowtarzalny, wirtualny numer.


płatność zegarkiem  Jak działają płatności zbliżeniowe zegarkiem?


Tutaj proces wygląda bardzo podobnie. Z tym że telefon jest Ci potrzebny tylko na początku — do dodania karty i połączenia go z zegarkiem. W tym przypadku urządzeniem, którym płacisz, jest zegarek lub opaska. Podczas pierwszej płatności aktywujesz swój cyfrowy portfel. Zanim przyłożysz urządzenie do terminala, wywołaj kartę i wpisz hasło. Przez następne 24 godziny możesz płacić zegarkiem tak jak zwykłą kartą, przykładając go do terminala. Urządzenie reaguje na Twoje tętno. Jeśli ściągniesz go z ręki lub wyłączysz funkcję monitorowania tętna, to przy następnej płatności ze względów bezpieczeństwa będziesz musiał ponownie aktywować mobilny portfel.

Porównanie możliwości płatności mobilnych
 

  PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE
TELEFON ZEGAREK
METODA
PŁATNOŚCI
Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay
APLIKACJA
MOBILNA 

Portfel Google

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play)

Wallet

(masz już ją w swoim
urządzeniu Apple)

Garmin Connect Mobile

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play
i App Store)

Fitbit

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play,
App Store i Windows)

SYSTEM
OPERACYJNY
TELEFONU 
Android
(5.0 lub nowszy)
iOS Android i iOS Android, iOS, Windows
DODATKOWE
WYMAGANIA
NFC w telefonie NFC w telefonie NFC w zegarku NFC w zegarku
KARTA Karta debetowa i kredytowa 
MIEJSCA
AKCEPTUJĄCE
PŁATNOŚĆ
sklepy, aplikacje sklepy, aplikacje, internet sklepy sklepy

AUTORYZACJA
PŁATNOŚCI 

Transakcję w sklepie powyżej 100 zł
potwierdzasz odblokowaniem ekranu telefonu
Touch ID,
Face ID
Na zegarku wpisujesz
4-cyfrowe hasło,
podczas pierwszej płatności
Na zegarku wpisujesz
4-cyfrowe hasło,
podczas pierwszej płatności

 

Tabela przedstawia wybrane płatności mobilne i ogólne informacje na ich temat. Aby dowiedzieć się więcej na temat wybranej metody płatności, skorzystaj z informacji zawartych na stronie swojego banku.

Nie trać czasu, noś portfel w telefonie lub zegarku

Dzisiejszy świat ma wiele do zaoferowania. Korzystając z cyfrowych portfeli, zaoszczędzisz wiele czasu. Będziesz mógł go spożytkować na coś znacznie przyjemniejszego niż szukanie drobnych w portfelu lub zastanawianie się przed treningiem, jak upchnąć 10 zł do skarpetki.

 

Płatności zbliżeniowe to transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy z poradnika finansowego.