Karta kredytowa na wszelki wypadek

Zepsuty samochód, zalane mieszkanie, czy nagła choroba to sytuacje, w których często musimy natychmiast – zupełnie niespodziewanie – wydać znaczną sumę pieniędzy. Nie każdy jest na to przygotowany. Kiedy pieniądze potrzebne są tu i teraz, trzeba działać szybko, co najczęściej budzi pewną nerwowość.
Czasem pomaga wzięcie kredytu. Czasem zdarza się tak, że w sytuacji podbramkowej ludzie sięgają po wsparcie
w postaci pożyczek w instytucjach pozabankowych. Te ostatnie nie są jednak rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego co oznacza, że ich usługi obarczone są wysokim ryzykiem.

Na szczęście istnieje rozwiązanie, które daje prawdziwy komfort i bezpieczeństwo - karta kredytowa.
Dzięki niej masz dostęp do pieniędzy, które należą do banku, ale po które możesz sięgnąć w każdej chwili. Oczywiście w ramach ustalonego wcześniej limitu kredytowego. Pozwoli Ci to natychmiast reagować na wszelkie zdarzenia losowe. Zamiast snuć pesymistyczne scenariusze, wolisz z radością patrzeć w przyszłość, pamiętaj,
że karta kredytowa jest świetnym rozwiązaniem również wtedy, kiedy życie zaskoczy cię pozytywnie. Jeśli nagle pojawi się wyjątkowa okazja, na przykład doskonała oferta wakacyjna czy ograniczona czasowo promocja na sprzęt, którego potrzebujesz – będziesz mógł z niej skorzystać, nie zastanawiając się przy tym, skąd wziąć na to pieniądze.

Wyjaśnimy Ci, czym jest karta kredytowa, jak nią płacić, i jak spłacić. Dowiesz się również czym jest okres bezodsetkowy i co zrobić, aby z limitu na karcie korzystać zupełnie za darmo.

Fizycznie karta kredytowa wygląda jak dobrze nam znana karta do rachunku płatniczego (konta osobistego) tzw. karta debetowa.  Posiada:

Można nią dokonywać transakcji bezgotówkowych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie.
A jednak jest to zupełnie inny produkt.

 • Czym się różni karta kredytowa od karty debetowej?

  Otóż płacąc za zakupy kartą debetową, korzystasz z własnych środków, które znajdują się na Twoim koncie. W przypadku karty kredytowej sprawa wygląda zgoła odmiennie.

  Płacąc za zakupy kartą kredytową, nie wykorzystujesz własnych pieniędzy zgromadzonych na rachunku, tylko środki banku. To właśnie dlatego karta nazywana jest „kredytową” – bank de facto pożycza swoje pieniądze użytkownikowi karty. Wysokość dostępnej kwoty jest uzależniona od przyznanego limitu do karty kredytowej, ten z kolei ustala się na podstawie posiadanej zdolności kredytowej danego klienta. 
  Ważne jest jednak jej umiejętne wykorzystywanie 

  Brak znajomości obsługi transakcji oraz powstałego zadłużenia może doprowadzić do kłopotów finansowych.

Należy dobrze zrozumieć, jak działa karta kredytowa, czym jest okres rozliczeniowy i kiedy bank zaczyna naliczać dodatkowe opłaty. Znajdziesz tutaj najważniejsze informacje potrzebne do tego, aby pieniędzmi na karcie zarządzać w rozważny i odpowiedzialny sposób.

Jak działa karta kredytowa?

Na początek może trochę nazw. Maksymalną kwotę, jaką bank udostępnia użytkownikowi karty kredytowej nazywamy limitem kredytowym w rachunku karty kredytowej lub limitem kredytowym
Przykładowo, jeśli na karcie znajduje się limit w wysokości 5000 złotych, to oznacza to, że w danym okresie rozliczeniowym użytkownik może wydać właśnie taką kwotę. I ani grosza więcej.

Tu dochodzimy do kolejnego pojęcia, jakim jest okres rozliczeniowy.

silne uwierzytelnienie  Czym jest okres rozliczeniowy?

Zacznijmy od okresu rozliczeniowego. W Polsce banki najczęściej stosują miesięczny lub trzydziestodniowy okres rozliczeniowy.

Do zobrazowania działania karty kredytowej posłużmy się założeniem, że okres rozliczeniowy wynosi właśnie 30 dni. Uznajmy, że wraz z nowym miesiącem, na początku czerwca, rozpoczyna się okres rozliczeniowy. Posiadacz karty przez cały miesiąc robi za jej pomocą zakupy. 30 czerwca kończy się jednak trzydziestodniowy okres rozliczeniowy.
Tego dnia zostaje przez bank wygenerowane zestawienie, zawierające wykaz zawartych transakcji i wartość bieżącego zadłużenia karty.

Na okres rozliczeniowy składają się:

 • okres bezodsetkowy
 • okres odsetkowy

Mechanizm rozliczeniowy opiera się właśnie na tych trzech kluczowych przedziałach czasowych, zaś poznanie sposobu jego działania jest konieczne do pełnego zrozumienia tego, jak korzystać z karty kredytowej

Teraz przejdźmy do okresu bezodsetkowego.

silne uwierzytelnienie Czym jest okres bezodsetkowy?
Trwa on zazwyczaj około 50-54 dni. Na okres bezodsetkowy składa się czas okresu rozliczeniowego plus dodatkowe 20 dni tak zwanego grace period (czasu, w którym wciąż nie są pobierane odsetki od zadłużenia).

Trzymając się pierwotnego założenia, że okres bezodsetkowy trwa około 50-54 dni, w naszym przykładzie zakończy się on 20 lipca. To ważny dzień dla każdego posiadacza karty kredytowej – jeśli do tego czasu zostanie spłacone całe zadłużenie na karcie, to bank nie naliczy za nie żadnych odsetek. ALE. No właśnie, jest pewne „ale”…

Jeśli jednak nie uda Ci się spłacić zadłużenia do 20 lipca, to z dniem następnym rozpocznie się okres odsetkowy.

silne uwierzytelnienie  Czym jest okres odsetkowy?

Jeżeli nie uda Ci się spłacić zadłużenia do 20 lipca, to za korzystanie z karty zostanie naliczone oprocentowanie za skorzystanie z pieniędzy banku. Różni się ono w zależności od tego, jakie warunki karty oferuje dany bank. Przy wyborze konkretnej oferty warto więc dokładnie się z nimi zapoznać. W każdym banku można je znaleźć, zapoznając się z treścią tabeli lub taryfy opłat i prowizji. Jednym z najważniejszych pod tym względem parametrów karty jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO).

Okres rozliczeniowy-oś czasu
 

Najważniejsze zasady korzystania z karty kredytowej

 • Jak wybrać kartę kredytową?

  Wybór rodzaju karty kredytowej powinien być przemyślany i podejmowany rozważnie.
  Z zakładaniem karty wiąże się ważna kwestia, a mianowicie - jej parametry. Głównym czynnikiem determinującym, czy dana oferta jest atrakcyjna, czy nie, będzie wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Im niższa, tym mniejszy łączny koszt kredytu, czyli spłaty wydanych środków w przypadku wejścia w okres odsetkowy.

  Ze względu jednak na to, że banki często stosują dodatkowe opłaty i prowizje, również na nie należy zwrócić uwagę – w niektórych przypadkach RRSO może być bardzo niskie, ale inne koszty spowodują, że dana propozycja banku będzie zupełnie nieopłacalna.

   

  Dla niektórych ważna może być też długość okresu bezodsetkowego i wszelkie warunki, jakie stawia bank w związku z tym parametrem.

   

  Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej, jest wypłata środków z bankomatu.


  Inaczej niż w przypadku karty debetowej - tu zazwyczaj operacja gotówkowa jest kosztowna i rozliczana inaczej niż przelewy. Wypłata pieniędzy z bankomatu czy za pomocą metody Cashback podczas zakupów, może wiązać się z prowizjami. Co więcej, przy transakcjach gotówkowych może nie obowiązywać okres bezodsetkowy. Dlatego takie szczegóły warto sprawdzić na etapie wyboru konkretnej oferty banku.

  Z drugiej strony atrakcyjność karty mogą zwiększać powiązane z nią:

  • promocje
  • programy 

  Banki bardzo często oferują swoim klientom zwrot części pieniędzy z transakcji dokonanych kartą. Zazwyczaj jest to wartość procentowa danej kwoty. Jeśli dany bank rzeczywiście ma w swojej ofercie taką promocję, użytkownik może uzyskać zwrot części środków wydanych w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych, klubach sportowych, parkach rozrywki, SPA, czy sklepach odzieżowych bądź obuwniczych. W zależności od banku, z którym zawrzesz umowę, posiadanie karty kredytowej może dać Ci również możliwość uczestniczenia w programie lojalnościowym. Zdarzają się również oferty, w ramach których posiadając określony rodzaj karty, w wybranych sklepach otrzymasz zniżkę na oferowane tam produkty.
   
  Warto też zwrócić uwagę na inne kwestie. Na przykład osoby często wyjeżdżające za granicę, powinny wziąć pod uwagę kwestię przewalutowania środków oraz opłat za ewentualną wypłatę pieniędzy w innym kraju.
   
  Dla niektórych ważną kwestią jest aspekt estetyczny karty. Niektóre banki oferują możliwość indywidualnego dopasowania wyglądu karty kredytowej do swoich potrzeb. Inne z kolei chwalą się dziesiątkami możliwych wzorów do wyboru. To ciekawe udogodnienie, jednak w kontekście funkcjonalnym czy finansowym, nie ma ono żadnego znaczenia.
   

 • Jak założyć kartę kredytową?

  Jeśli zastanawiasz się, kto może otrzymać kartę kredytową, to spieszymy z odpowiedzią –
  w dzisiejszych czasach kartę kredytową może otrzymać każdy pełnoletni obywatel.
  W tym zakresie nie istnieją żadne inne wyłączenia, poza posiadaniem zdolności kredytowej. Ta ostatnia jest potrzebna, gdyż limit kredytowy karty zostaje przyznawany przez bank właśnie w oparciu o analizę zdolności. Jest to o tyle ważne, że zdolność kredytowa danej osoby wyraża jej wiarygodność finansową. Innymi słowy, jest to wskaźnik określający, jaką kwotę kredytu dany klient będzie mógł bezpiecznie spłacić, a co za tym idzie – na pożyczenie jakiej ilości środków może sobie pozwolić.
   
  Procedura weryfikacji zdolności kredytowej polega między innymi na sprawdzeniu kredytobiorcy w bazach Biura Informacji Kredytowej i Krajowego Rejestru Dłużników. Osoby, które posiadają już inne duże zadłużenia kredytowe, mogą otrzymać kartę kredytową z niższym limitem niż wnioskowali lub jest dostępny w ramach konkretnego rodzaju karty kredytowej w ofercie banku. 
  Bardzo ważnym aspektem, wpływającymi na stopień zdolności kredytowej, jest wynagrodzenie.
  W tym przypadku liczy się jednak nie tylko jego wysokość, ale także:

  • regularność wpływów 
  • okres zatrudnienia 
  • forma zatrudnienia

  Osobom, które pracują na umowę o pracę będzie łatwiej potwierdzić  zdolność kredytową, niż osobom wykonującym swoje obowiązki służbowe na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło).


  Chociaż sama karta kredytowa nie jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym, to aby ją uzyskać, warto  posiadać indywidualne konto bankowe. Będzie to zresztą sporym udogodnieniem – dzięki temu można liczyć także na oferty promocyjne banku, a czasem nawet indywidualne, dopasowane propozycje, dotyczące łatwiejszego dostępu i zwiększenia limitu kredytowego. 

  Aby otrzymać kartę kredytową:

  W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o kartę. Obecnie w większości banków można to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej, telefonicznie lub w oddziale.

  Następnie należy poczekać na decyzję o przyznaniu karty, a jeśli ta okaże się pozytywna – wystarczy podpisać umowę. Karta wysyłana jest pocztą, na wskazany przez ciebie adres.
   


  Warto wspomnieć, że istnieje też możliwość wydania karty dodatkowej. Gdy jesteś już właścicielem karty kredytowej tzw. głównej, a chciałbyś, aby ktoś bliski też mógł wykonywać transakcje kartą kredytową – zawnioskuj o kartę dla tej osoby. Może to być nawet osoba niepełnoletnia, ale powyżej 13 roku życia.
  Użytkownik karty dodatkowej otrzymuje wówczas kartę z wytłoczonym swoim imieniem i nazwiskiem, natomiast korzysta z karty tak jak właściciel karty głównej, w ramach tego samego limitu kredytowego. Właściciel karty kredytowej tzw. głównej, zobowiązany jest jednak do obsługi powstałego zadłużenia.

 • Jak korzystać z karty kredytowej?

  Odpowiedź na pytanie jak płacić kartą kredytową mogłaby być bardzo krótka – tak samo.
  Robienie zakupów kartą kredytową niczym bowiem nie różni się od transakcji wykonywanych kartą debetową. Z obydwu możesz skorzystać w dowolnym sklepie bądź punkcie usługowym, w którym znajduje się terminal.
   
  W tym miejscu warto przypomnieć, że korzystanie z transakcji bezgotówkowych ma sporo zalet. Do najważniejszych należą niewątpliwie wygoda i bezpieczeństwo. Płatności kartą są szybkie, a przy większych zakupach nie musisz mieć przy sobie dużej ilości gotówki, co ogranicza ryzyko kradzieży. Gdyby zaś nawet doszło do sytuacji, w której ktoś Cię okradł, natychmiast możesz zastrzec kartę, co uchroni Cię przed utratą środków. Co więcej, nawet jeśli złodziej dokona płatności twoją kartą jeszcze przed jej zastrzeżeniem, istnieje szansa odzyskania większości tych środków.

  Korzystając z karty kredytowej masz też kontrolę nad swoimi wydatkami – dobrze przeanalizowany wyciąg transakcji, generowany każdego miesiąca, pozwoli Ci ustalić, na co dokładnie wydałeś pieniądze.
   

  A co z zakupami przez internet? Tu również… to samo.
  Płacąc kartą kredytową w sieci należy po prostu wpisać w odpowiednim okienku numer karty, kod CVV/CVC oraz dane posiadacza karty. Procedura przebiega więc dokładnie tak samo, jak przy korzystaniu z karty debetowej.
   
  Poza wyżej wymienionymi  formami płatności karta kredytowa ma jeszcze jedną funkcję – przelew na konto osobiste. Można w ten sposób wykorzystać dostępny limit kredytowy na realizację wydatku w formie przelewu np. opłata za czynsz.
   

 • Jak spłacić kartę kredytową?

  Systematycznie spłacana karta kredytowa zwiększa Twoją wiarygodność finansową nie tylko w oczach banku, ale i innych instytucji finansowych. Oznacza to, że odpowiednio zarządzając środkami na karcie kredytowej możesz nie tylko zwiększyć swoją wygodę podczas codziennych wydatków, ale też zbudować odpowiednią historię kredytową w BIK

  Samo spłacenie zadłużenia jest operacją niezwykle prostą. Wraz z akceptacją wniosku o wydanie karty kredytowej, bank udostępni Ci numer rachunku, który jest z nią powiązany. To właśnie na ten rachunek należy wykonać przelew, aby spłacić kartę kredytową.

  Przelew mający na celu spłatę zadłużenia na karcie może zostać wykonany z dowolnego konta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spłacić kartę kredytową poprzez dokonanie przelewu z rachunku prowadzonego w innym banku. Jednak warto mieć tu na uwadze, że posiadanie konta do karty kredytowej oraz konta osobistego w jednym banku wiąże się z pewnym udogodnieniem.

  Mianowicie, jeśli spłaty karty będziesz mógł dokonać dopiero w ostatnim dniu okresu bezodsetkowego, wówczas posiadając rachunek w tym samym banku masz pewność, że przesłane pieniądze zdążą dotrzeć na rachunek do spłaty jeszcze tego samego dnia.
   

  W przypadku zlecania przelewu z innego banku w dniu, w którym kończy się okres bezodsetkowy, ryzykujesz, że środki nie zdążą wpłynąć na rachunek służący do spłaty, a co za tym idzie – do obsługi karty zostaną doliczone dodatkowe opłaty, zgodne z warunkami okresu odsetkowego.


  Banki oferują dodatkowe usługi ułatwiające spłatę karty np. możliwość ustawienia automatycznej spłaty minimalnego lub całkowitego zadłużenia lub rozłożenie zadłużenia na raty. Warto o tym pamiętać, gdyż posiadanie karty kredytowej ma wiele zalet, ale nieumiejętne jej wykorzystywanie może doprowadzić do kłopotów finansowych.
   

Numer karty i kod CVV/CVC

Niektórzy użytkownicy mają problem ze zlokalizowaniem poszczególnych danych, które należy uzupełnić podczas dokonywania transakcji kartą kredytową przez internet. Jeśli jesteś jednym z nich, konieczne zapoznaj się z poniższymi grafikami.

Gdzie znajdziesz numer karty?
Każda karta kredytowa ma swój numer, który składa się z szesnastu cyfr. Pierwsza cyfra oznacza kategorię branżową instytucji, która wydała kartę; cyfry od drugiej do siódmej są numerem identyfikacyjnym wydawcy; a następne – oprócz ostatniej, losowej – są zgodne z numerem identyfikacyjnym rachunku karty. Numer karty znajdziesz na jej froncie.

 

Co to jest kod CVV/CVC?
Kod CVV lub CVC (ang. Card Verification Value/Code) jest zabezpieczeniem karty płatniczej, mającym na celu ochronę transakcji zdalnych (czyli najczęściej – dokonywanych przez internet). Znajduje się on na odwrocie karty płatniczej, po prawej stronie w białym pasku podpisu. Kod składa się z trzech cyfr. 
Płacąc za zakupy w internecie zawsze zostaniesz poproszony o podanie kodu CVV/CVC. Wszystko dlatego, że w ten sposób weryfikowana jest autentyczność karty. Kod ten musi więc być odpowiednio chroniony i nigdy nie należy go udostępniać osobom trzecim. 

Limit kredytowy

A skoro już przy zakupach jesteśmy… Jak wspomnieliśmy wcześniej, płacąc kartą kredytową, wykorzystujesz pieniądze banku. To, w jakim zakresie możesz z nich korzystać, określa przyznany Ci limit kredytowy. Limit przyznawany jest na podstawie Twojej zdolności kredytowej oraz tego, o jaką kwotę ubiegałeś się we wniosku o przyznanie karty.

silne uwierzytelnienie   Zwiększenie kwoty przyznanego limitu
Może zdarzyć się tak, że z czasem Twoja zdolność kredytowa się zwiększy, albo zechcesz zawnioskować o większą ilość pieniędzy. W takich wypadkach możesz ubiegać się o zwiększenie kwoty przyznanego limitu kredytowego.

silne uwierzytelnienie   Jak zwiększyć limit kredytowy do karty?
Przede wszystkim konieczny jest kontakt z bankiem. Czasem procedurę tę można przeprowadzić online za pomocą platformy internetowej, aplikacji mobilnej banku lub dzwoniąc na infolinię.

silne uwierzytelnienie   Złóż wniosek w oddziale
Jeśli nie ma możliwości złożenia wniosku w bankowości internetowej lub mobilnej, warto udać się do pobliskiego oddziału i zawnioskować o podwyższenie limitu bezpośrednio u doradcy. Największy wpływ na powodzenie operacji ma w tym przypadku sytuacja finansowa oraz historia obsługiwania karty kredytowej.

Zalety karty kredytowej

Zalet posiadania karty kredytowej jest wiele. Do najczęściej wymienianych należą swoboda i wygoda. Jest to bowiem kawałek plastiku, który daje Ci nowe możliwości.

silne uwierzytelnienie   Zakupy bez ograniczeń

Mając dostęp do limitu kredytowego, możesz zapłacić za bilety lotnicze, kiedy akurat będą w najlepszej cenie, skorzystać z promocji na lodówkę, czy zafundować sobie wymarzony wyjazd z rodziną, niezależnie od tego, czy akurat masz do dyspozycji własne środki, czy nie.

silne uwierzytelnienie   Bezpieczeństwo

Inną ważną – i już tu wcześniej wspomnianą – kwestią jest traktowanie karty kredytowej jako poduszki bezpieczeństwa. W trudnej sytuacji życiowej będzie Cię więc stać na drogi lek, czy pomoc bliskiej osobie. Pieniądze dostępne na karcie mogą też okazać się zbawienne w takiej sytuacji jak chwilowa utrata pracy czy ograniczenie wynagrodzenia.

silne uwierzytelnienie   Środki na nieplanowane wydatki

Karta w portfelu może dać poczucie spokoju. Nie musisz martwić się tym, jak zapłacisz za niespodziewaną naprawę samochodu, czy za co kupisz nową pralkę po tym, jak stara zalała sąsiadów. Co więcej, limit na karcie jest czasem na tyle wysoki, że nawet jeśli będziesz potrzebować naprawdę dużej kwoty, będziesz mieć do niej dostęp.

silne uwierzytelnienie   Ważne

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o tym, że korzystanie z karty kredytowej może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nieumiejętne lub nieodpowiedzialne wydawanie środków, które przecież należą do banku, może spowodować nie tylko chwilowe problemy finansowe, ale także ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. To właśnie dlatego należy pilnować, aby spłata zadłużenia wpłynęła w terminie na rachunek karty.

Korzystaj odpowiedzialnie

Ważną kwestią  jest sprawdzanie wyciągów z rachunku karty kredytowej. Zestawienie zawiera między innymi:

 • termin spłaty,
 • minimalną i maksymalną kwotę do spłaty, w podziale na minimalną i maksymalną kwotę do spłaty, czyli zadłużenia z danego okresu rozliczeniowego.

Patrząc na wielkość wykorzystanego limitu kredytowego możesz zadecydować, czy spłacisz minimalna kwotę zadłużenia i tym samym wkroczysz w okres odsetkowy, czy może jednak będziesz spłacał zadłużenie w całości i tym samym będziesz korzystać z okresu bezodsetkowego.

Zawsze też warto mieć na uwadze usługę rozłożenia zadłużenia na raty. Jest to łatwo dostępna usługa, która pomoże nam wyjść z zadłużenia. Korzystanie z karty kredytowej wymaga więc skrupulatności i jeszcze większej odpowiedzialności. Kartę i limit kredytowy polecamy przede wszystkim osobom, które mają świadomość swoich realnych możliwości finansowych.

silne uwierzytelnienie Jest to rozwiązanie dla tych, którzy mają pełną kontrolę nad swoim domowym budżetem – wiedzą, jakie w danym okresie będą mieć przychody, a jakie wydatki, i – co więcej – potrafią utrzymać odpowiedni stosunek jednej kwoty do drugiej.

silne uwierzytelnienie Zdecydowanie odradzamy zaś kartę kredytową osobom, które mają trudności ze spłacaniem zobowiązań lub nie mają bieżącej kontroli nad budżetem rodziny i ilością pieniędzy, jakie wydają.

Karta kredytowa to świetne rozwiązanie

Karta kredytowa to świetny produkt dla wszystkich, którzy na co dzień cenią sobie finansowe bezpieczeństwo. Mając dostęp do pieniędzy banku, możesz ich użyć w podbramkowej sytuacji lub kiedy w Twoim życiu pojawi się wyjątkowa okazja. Z drugiej jednak strony nieumiejętne korzystanie z karty może wprowadzić cię w spore problemy finansowe. Dlatego kartą należy posługiwać się w sposób rozważny, po wcześniejszym przemyśleniu danego wydatku oraz jasnym ustaleniu, jak wpisuje się on w budżet, którym dysponujesz.

silne uwierzytelnienie   Korzystanie z limitu karty może być całkowicie darmowe

Wystarczy, że kwota kredytu w całości zostanie spłacona w terminie, który mieści się w okresie bezodsetkowym. Ten ostatni trwa zazwyczaj około 50 dni i składa się z okresu rozliczeniowego, rozszerzonego o tak zwany grace period.

silne uwierzytelnienie   Pamiętaj, że ...

Przedstawiliśmy tutaj modelowy czas trwania poszczególnych przedziałów czasowych – wszystko po to, aby jak najprościej wyjaśnić sposób działania karty kredytowej.

silne uwierzytelnienie   Zapoznaj się z regulaminem

W różnych bankach okresy te mogą być różne, więc zawsze należy dokładnie zapoznać się z regulaminem świadczenia danej usługi oraz tabelą lub taryfą opłat i prowizji.


Opłaty określone w tabeli opłat będą dla Ciebie szczególnie ważne, jeśli przegapisz termin spłaty karty i wejdziesz w okres odsetkowy. Sposób, w jaki działają karty kredytowe, wymusza na ich posiadaczach większe zaangażowanie i kalkulowanie, w którym momencie lepiej zapłacić kartą, a kiedy warto poczekać (np. do rozpoczęcia nowego okresu rozliczeniowego i bezodsetkowego).

To kolejny plus posiadania tego produktu – karta kredytowa pozwala na większą kontrolę własnych finansów, co może być ważnym czynnikiem przy planowaniu codziennych wydatków, czy szukaniu oszczędności w domowym budżecie.
 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku.
 

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy z poradnika finansowego.