przeczytasz w 5 minut

Faktoring to sposób, aby szybko dostać pieniądze z niezapłaconych faktur. Możesz dzięki temu finansować bieżącą działalność firmy. Na czym polega faktoring i usługa eFaktoringu?

Spis treści:

Czym jest faktoring

Jaka jest definicja faktoringu? Faktoring to usługa, która polega na zamianie wystawionych przez firmę faktur na gotówkę. Z tego rozwiązania korzystają głównie przedsiębiorcy, którym nie udało się uzyskać pieniędzy z faktur, również tych z długim terminem spłaty. Taki termin może wynosić 60, a nawet 90 dni. 

Z faktoringu możesz skorzystać, gdy czekasz na opłacenie faktur. Pieniądze Twojej firmy są wtedy zamrożone, a Ty potrzebujesz ich, aby zapłacić za bieżące zobowiązania, czy inwestycje. To prosty sposób na zachowanie płynności finansowej.

Dzięki faktoringowi, nie musisz czekać na pieniądze od klienta. Pieniądze z faktury dostaniesz nawet w kilka minut. W ten sposób możesz łatwo zadbać o płynność finansową firmy i nie musisz się martwić o bieżące wydatki.

Jak działa faktoring

Jeśli chcesz skorzystać z faktoringu, musisz zgłosić się do firmy lub banku, który oferuje taką usługę. Kto bierze udział w faktoringu?

  • Faktor – instytucja, która udziela faktoringu (najczęściej bank).
  • Faktorant – przedsiębiorca, który chce skorzystać z faktoringu.
  • Klient – firma, na którą została wystawiona faktura i która opłaca ją w terminie określonym w umowie (firma, która opłaca fakturę).

Jak wygląda faktoring krok po kroku?

  1. Przedsiębiorca przekazuje bankowi faktury z odroczonym terminem płatności.
  2. Bank wypłaca należność za faktury. W najszybszym przypadku, może to potrwać nawet kilka minut. 
  3. Przedsiębiorca dostaje pieniądze przelewem na konto i od razu może z nich korzystać.
  4. Przedsiębiorca rozlicza się z bankiem w formie, która zależy od rodzaju faktoringu.

 

Czym jest eFaktoring i jak z niego skorzystać

eFaktoring Uruchomi się w nowym oknie to jeszcze szybszy sposób na finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności. Za pomocą tego rozwiązania możesz sfinansować faktury VAT, które spełnią dwa warunki:

  • ich termin płatności jest odroczony od 7 do 90 dni,
  • wartość faktury to co najmniej 200 zł netto.

Każdą firmę obowiązuje limit faktoringowy. To górna kwota, do jakiej możesz finansować swoje faktury. W przypadku eFaktoringu możesz otrzymać od 5000 zł do 250 000 zł limitu. Po każdej spłacie, Twój limit automatycznie się odnowi.

Żeby skorzystać z eFaktoringu, musisz być klientem NFG, czyli Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdź, jak możesz skorzystać z eFaktoringu w naszym banku:

  1. Załóż konto firmowe Uruchomi się w nowym oknie, jeśli go nie posiadasz. Możesz to zrobić na dwa sposoby: składając eWniosek lub przez bankowość internetową Uruchomi się w nowym oknie, jeśli masz u nas konto osobiste.
  2. Zaloguj się do usługi Mini Firma.
  3. Wybierz kolejno zakładkę Usługi, a następnie eFaktoring.
  4. Uzupełnij i potwierdź swoje dane.
  5. Jeśli jesteś klientem NFG, wyraź zgodę na połączenie kont. Jeśli nie, zatwierdź rejestrację w NFG za pomocą kodu SMS.

Od tego momentu, możesz zacząć finansować faktury.

Sprawdź również eKsięgowość Uruchomi się w nowym oknie i eUmowy Uruchomi się w nowym oknie.

eFaktoring – funkcjonalności i korzyści

Aby skorzystać z eFaktoringu, zaloguj się do bankowości internetowej Mini Firma. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci łatwo zamienić faktury z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Jakie korzyści daje korzystanie z eFaktoringu?

Udogodnienie dla JDG
Możesz skorzystać z eFaktoringu, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). (Przeczytaj: Jak założyć firmę przez Internet? Poradnik krok po kroku)

Korzystne stawki kosztu faktoringu 
Koszt zamiany faktury na gotówkę wynosi już od 2,4 zł za każde sfinansowane 100 złotych.

Pieniądze od ręki 
Po zgłoszeniu faktury do sfinansowania, pieniądze możesz otrzymać nawet w 5 minut.

Elastyczne rozwiązania 
To Ty decydujesz, czy chcesz sfinansować część, czy 100% wartości netto faktury. Podejmujesz również decyzję, z jakiego rodzaju eFaktoringu chcesz skorzystać: cichego czy jawnego.

Zachowanie płynności finansowej 
Możesz od ręki otrzymać pieniądze za faktury i dowolnie je wykorzystać na rozwój firmy. 

Rosnący limit faktoringowy
Na początku dostajesz do dyspozycji do 120 000 zł limitu faktoringowego. Potem ten limit się zwiększa i może wynieść nawet do 250 000 złotych.

Faktoring jawny i cichy

W przypadku eFaktoringu, można wyróżnić jego dwa rodzaje: faktoring jawny i faktoring cichy. Czym się różni faktoring jawny od cichego?

Faktoring jawny to metoda finansowania, w której klient jest od razu informowany o finansowaniu faktury. W związku z tym, Twój klient opłaca fakturę bezpośrednio na konto banku. Przedsiębiorcy korzystają z tego typu faktoringu, by zdyscyplinować swoich klientów i nakłonić ich do szybszej zapłaty za usługi.

Specjalnym rodzajem faktoringu jawnego jest faktoring jawny ekspres. W tym przypadku, cała procedura odbywa się jeszcze szybciej. Powiadamiamy Twojego klienta o finansowaniu faktury zaraz po tym, jak pieniądze zostaną przelane na Twoje konto.

Faktoring cichy to rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko dostać pieniądze za faktury bez zbędnych formalności. Jednocześnie to sposób na utrzymanie istniejących relacji z klientami. W przypadku faktoringu cichego, Twój klient nie wie o sfinansowaniu faktury, o ile współpraca przebiega zgodnie z ustalonym regulaminem.

zespół Santander Bank Polska

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 19.01.2024 r.


Usługa eFaktoring świadczona jest dla klientów na podstawie odrębnej umowy, zawartej przez klienta z NFG S.A. Korzystanie z eFaktoringu jest możliwe za pośrednictwem Mini Firma internet. Usługa eFaktoring skierowana jest do nowych i obecnych klientów banku, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Usługa eFaktoring jest dostępna dla klientów, którzy zawrą z Santander Bank Polska S.A. umowę bankowości elektronicznej Mini Firma.


Dodatkowe źródła:

  • https://nfg.pl/faktoring

  • https://faktoring.pl/jak-to-dziala/


Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).