przeczytasz w 3 minuty

Polacy chętnie korzystają z internetu1. Zwiększa się tym samym liczba potencjalnych ofiar cyberprzestępców, którym mogą oni ukraść tożsamość, włamać się na konto bankowe czy też zainstalować złośliwe oprogramowanie2. Jak nie dać się cyberprzestępcom? Na co uważać w internecie? Gdzie zgłaszać swoje podejrzenia? Przeczytaj artykuł i nie daj się oszukać!

Spis treści:

Czym jest cyberprzestępczość

Często słyszysz o cyberprzestępstwach. To przestępstwa, które są realizowane przeciwko systemom komputerowym lub z ich użyciem3.

Specjalistom trudno jest wyjaśnić, czym jest cyberprzestępczość. Technologia szybko się rozwija, a oszuści wymyślają nowe pomysły, jak okradać internautów. Cyberprzestępca nie zawsze jest hakerem, czyli specjalistą, który łamie zabezpieczenia komputerów.

To może być osoba, która nęka innych przez portale społecznościowe. To również przestępca, który może się podszywać pod osoby lub podawać się za właściciela sklepu internetowego, który nie wysyła klientom towaru4.

Motywem działania cyberprzestępcy jest chęć zysku. Oni wyłudzają od ofiary pieniądze lub poufne dane, które pozwalają zalogować się na jej konto bankowe, czy wziąć kredyt. Celem przestępców może być też sabotaż firmy. Szerzą również nienawiść i niszczą nasze dane.

Jak działają cyberprzestępcy – przykłady

Cyberprzestępcy używają wielu metod działania. Popularne cyberprzestępstwa to:

  • phishing - to sytuacja, kiedy oszust podszywa się pod znaną firmę. Cyberprzestępca wysyła wiadomość, która przypomina tę na przykład z banku. Ma ona skłonić internautę by kliknął w nią i zalogował się do banku na fałszywej stronie. W ten sposób oszust może zdobyć dane, którymi próbuje zalogować się do prawdziwego banku.
  • malware - to szkodliwe oprogramowanie, które internauta nieświadomie ściąga na swój komputer czy smartfon. Oprogramowanie pobiera dane z urządzenia, spowalnia jego pracę i wykorzystuje miejsce na dysku.
  • Nieuczciwe sklepy internetowe i aukcje internetowe.
  • Fałszywe konta na portalach społecznościowych lub sytuacje, gdy przestępca chce przejąć konta na tych portalach.
  • Stalking - to sytuacja, kiedy przestępca nęka lub prześladuje osoby przez internet.

Gdzie zgłosić cyberprzestępstwo

Cyberprzestępstwa są trudne do wykrycia, ale warto zgłaszać je na Policję. W 2022 roku powstało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Jego specjaliści ścigają cyberprzestępców i utrudniają im działalność.

Jak chronić się przed cyberprzestępczością

Aby ograniczyć ataki cyberprzestępców, warto mieć aktywny program antywirusowy i aktualizować przeglądarki internetowe w swoim komputerze. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Zanim podasz poufne dane, upewnij się, że odwiedzasz właściwą stronę w internecie i masz pewność, kto jest nadawcą wiadomości. Nie otwieraj podejrzanych linków z wiadomości e-mail i SMS, nie ściągaj też nieznanych załączników. Zachowaj szczególną czujność, gdy rozmawiasz z nieznajomymi osobami w sieci. Uważaj na to, co umieszczasz na swoich portalach społecznościowych. Ustawiaj takie hasła, aby były trudne do odgadnięcia, zawierały małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. Możesz też skorzystać z pomocy specjalistów, na przykład usługi CyberRescue.

Czym jest usługa CyberRescue

Jeśli jesteś naszym klientem i masz u nas konto osobiste Uruchomi się w nowym oknie, możesz skorzystać z usługi CyberRescue Uruchomi się w nowym oknie. To profesjonalna, całodobowa pomoc specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Eksperci zapewnią Ci wsparcie w cyberatakach. Pomogą odzyskać dostęp do profilu społecznościowego i uzyskać zwrot pieniędzy za zakupy u nieuczciwego sprzedawcy internetowego. Poinstruują, jak możesz zdalnie zablokować i wyczyścić dane ze skradzionego smartfona. CyberRescue pomoże Ci też określić, czy dany e-mail jest bezpieczny lub czy doszło na przykład do wycieku Twoich danych.

Warto korzystać z CyberRescue, jeśli chcesz ustrzec się przed cyberprzestępstwem i nie zostać jego ofiarą. Utrata dostępu do profilu społecznościowego może nie wydawać się groźna. Trzeba jednak pamiętać, że wiele osób loguje się za ich pomocą do aplikacji na smartfonach. Natomiast kradzież życiowych oszczędności z konta bankowego Uruchomi się w nowym oknie jest ogromnym problemem.


1  Źródło: badania Mediapanel Gemius PBI
https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/15-glownych-cyberzagrozen--raport-enisa z dn. 30.08.2022 r.
3  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/czym-jest-cyberprzestepczosc-i-jak-z-nia-walczyc/cs323gc z dn. 16.10.2022
https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/6538/1/J_Wasilewski_Cyberprzestepczosc.pdf z dn. 16.10.2022

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 28.10.2022 r.


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na santander.pl. Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD.

  • Konto to rachunek płatniczy.
  • Bankowość internetowa to usługa bankowości elektronicznej.

Usługa „Pakiet bezpieczeństwa w sieci” jest bezpłatna przez 12 miesięcy w promocji, od kiedy włączysz tę usługę. Szczegóły dotyczące usługi zapisaliśmy w Regulaminie promocji świadczenia usługi CyberRescue. Podmiotem, który świadczy usługę CyberRescue jest CyberRescue Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Modlińska 129/U10, 03-186 Warszawa, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000767083, NIP 5242880817 oraz numer REGON 382315147.