przeczytasz w 7 minut

Wiesz, że złożenie wniosku o świadczenie 800+, zajmie Ci tylko kilka minut? A złożysz go w Twojej bankowości internetowej. To wygodne i proste zdalne rozwiązanie, dzięki któremu w bezpieczny sposób załatwisz wniosek o wypłaty świadczenia, praktycznie od ręki. Nie musisz nawet zakładać konta na platformie internetowej ZUS-u czy w serwisie Emp@tia. A jeśli masz prawo do świadczenia to, wypełnienie wniosku zajmie Ci zaledwie kilka chwil.

Spis treści:

800+ przyjmowanie wniosków w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 r. rodzice i opiekunowie otrzymają wypłaty świadczenia wychowawczego w kwocie 800 zł.

W tym roku wnioski o świadczenie Rodzina 800 plus (dotychczas Rodzina 500+), na nowy okres świadczeniowy, można składać od 1 lutego 2024 r.. Trwa on od 1.06.2024 – 31.05.2025 r.

Jak złożyć wniosek o 800 plus w bankowości internetowej

Wniosek do ZUS możesz złożyć jedynie online, np. przez swoją bankowość internetową Santander internet Uruchomi się w nowym oknie.

Świadczenie w wysokości 800 zł otrzymasz co miesiąc, na każde dziecko do 18. roku życia. I to bez względu na dochody, które uzyskuje Twoja rodzina.

Korzystasz z bankowości internetowej? Według raportu Związku Banków Polskich za II kwartał 2022 r., już ponad 21,6 mln klientów przynajmniej raz w miesiącu korzysta z serwisów bankowości internetowej. A Polacy mają już łącznie ponad 40 mln umów bankowości elektronicznej. Z pewnością ma na to wpływ: wygoda, oszczędność czasu, niższe koszty i bezpieczeństwo. Kwestie te dotyczą nie tylko prowadzenia rachunków, robienia przelewów czy gromadzenia oszczędności, ale też możliwości załatwiania przez użytkowników, spraw urzędowych zdalnie. Bankowy eUrząd pozwala Ci składać wnioski bez czekania w kolejce czy regulowania opłat urzędowych.

Jedną z takich spraw, które załatwisz dzięki e-bankowości, jest złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze: 800 zł na każde dziecko. Złóż wniosek Uruchomi się w nowym oknie

Świadczenie 800 plus – komu przysługuje

Świadczenie 800 plus przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów (kryterium dochodowego). To oznacza, że każda rodzina w Polsce, która ma dzieci do 18 lat, może skorzystać z pomocy państwa.

800+ dla obcokrajowców w 2024 r.

Świadczenie wychowawcze przysługuje także dzieciom obywatelom Unii Europejskiej, a także pozostałym cudzoziemcom, którzy mieszkają w Polsce. Dotyczy ono tylko osób, które przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do polskiego rynku pracy. Takie osoby, podczas wnioskowania o świadczenie, powinny dołączyć dokument potwierdzający, że są w Polsce legalnie np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. O świadczenie mogą też wnioskować obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w naszym kraju. Wszystko to na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Każda taka osoba, może złożyć wniosek o świadczenie na specjalnie przygotowanym, w języku ukraińskim formularzu: SW-U. Wniosek ten mogą złożyć przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną np. Santander internet Uruchomi się w nowym oknie

Świadczenie 800 plus na pierwsze dziecko – od kiedy obowiązuje

O świadczenie 800+ można się starać już od momentu urodzenia dziecka. Wniosek możesz złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Pieniądze otrzymasz z wyrównaniem od momentu pojawienia się na świecie Twojej pociechy. Czyli odpowiedź na pytanie „świadczenie 800 plus na pierwsze dziecko – od kiedy” brzmi: od chwili jego urodzin, po dopilnowaniu przez Ciebie zaledwie jednego terminu.

Jak złożyć wniosek 800 plus przez internet

Jeśli jako rodzic lub opiekun prawny dziecka zastanawiasz się, jak złożyć wniosek 800 plus, to musisz wiedzieć, że wniosek składasz elektronicznie. Możesz to zrobić przez:

  • bankowość internetową u nas (Santander internet)

  • platformę PUE ZUS,

  • portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl

Jeśli masz już dostęp do bankowości internetowej, nie musisz poświęcać czasu na zakładanie konta w ZUS-ie czy na portalu Emp@tia. To taki sprytny sposób na wniosek 800 plus dla zapracowanych i ułatwienie wysłania wniosku.

Jak złożyć u nas wniosek o 800 plus

Wniosek możesz złożyć w banku przez swoją bankowość internetową Uruchomi się w nowym oknie.

Wystarczy, że zalogujesz się do niej, wpiszesz swój login (jest nim numer NIK z umowy lub własny login, który możesz ustawić w systemie bankowości internetowej) oraz hasło. Następnie klikasz w zakładkę eUrząd (znajduje się w górnym menu obok przycisku Wyloguj) i złóż wniosek. We wniosku podaj dane swoje oraz dzieci, których dotyczy świadczenie.

Po złożeniu wniosku, na wskazany przez Ciebie wcześniej adres e-mail, otrzymasz wiadomość, z potwierdzeniem odbioru, tzw. UPO/UPP (jeśli tak się nie stanie, skontaktuj się z ZUS). Po wysłaniu wniosku do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego rozpatrzeniu, na ten sam adres e mail dostaniesz informację o przyznaniu świadczenia. W przypadku odmowy przyznania 800 plus, ZUS wyda decyzję, która będzie dostępna na Twoim profilu na PUE ZUS.

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia 800 plus

Wypłata świadczenia zależy od daty prawidłowego złożenia wniosku do ZUS. Jeśli nastąpi to:

  • miedzy 1.02 a 30.04 2024 r. - świadczenie zostanie wypłacone do 30 czerwca 2024 r.

  • w maju 2024 r. - wypłata będzie do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia wychowawczego od czerwca.

Czy 800 plus wlicza się do dodatku osłonowego

Odpowiedź jest prosta – nie. Dochody z 800 plus nie są wliczane do limitu dochodowego przy dodatku osłonowym. Podobnie, jak nie uwzględnia się w jego przypadku dochodów z zasiłku rodzinnego, świadczenia pielęgnacyjnego czy zasiłku stałego.

Czy 800 plus wlicza się do dochodu

Nad ewentualnym wliczaniem świadczenia 800+ do dochodu zastanawiają się nie tylko rodzicie, którzy planują rozliczyć swój PIT. 800 plus jest ważnym elementem domowego budżetu wielu polskich rodzin. Pytanie to zadają sobie również te osoby, które planują wzięcie kredytu lub pożyczki. Tymczasem świadczenie 800 plus jest zwolnione z podatku i nie trzeba uwzględniać go w swoim zeznaniu. Jeśli chodzi o 800+ przy wyliczania zdolności kredytowej, nie bierzemy tego pod uwagę.

Jak zorientuję się, że mój wniosek został błędnie wypełniony

Jeżeli nie wypełnisz prawidłowo wniosku, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, poprosi Cię o poprawienie jego poprawienie. Masz na to 14 dni. Jeśli tego nie zrobisz to ZUS jeszcze raz poprosi Cię o ich dostarczenie dokumentów. Wyznaczy Ci termin od 14 do 30 dni. Wiadomość o tym, że musisz poprawić lub uzupełnić wniosek, ZUS wyśle Ci na adres e-mail oraz Twój numer telefonu - podany przez Ciebie we wniosku.

Co można zrobić z otrzymanym świadczeniem 800+

Świadczenie 800+ to wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Choć to może wydawać się trudne, to oszczędzanie z 800+ jest możliwe. Możesz np. planować wydatki dla dziecka czy kupować tańsze produkty. Jeśli na początek chcesz po prostu odłożyć jakąś kwotę, ważne, aby robić to regularnie. Ważne jest żeby do wydatków podchodzić świadomie, planować je i podejmować trafne decyzje, które są związane z oszczędzaniem.

Jak możesz u nas odkładać pieniądze z 800+

Mamy na to proste rozwiązanie. Moje cele, czyli rachunek do celowego oszczędzania. Moje cele to usługa, która udostępniamy w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej. Dzięki niej możesz regularnie odkładać nawet małe kwoty i w każdej chwili możesz z nich skorzystać. Dodanie nowego celu jest bardzo proste. Wybierasz cel i określisz kwotę, jaką chcesz odłożyć w określonym czasie. Wybierasz też metodę, jak chcesz odkładać – konkretną kwotę, czy np. końcówki transakcji przy płatności karta lub BLIKIEM albo ustalony % właśnie od wpływu 800+.

Dzięki Moim celom masz większą kontrolę nad swoimi finansami, a regularne odkładanie pieniędzy pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. Sprawdź, jak możesz porządkować swoje finanse i jak odkładać skutecznie z twoimi celami oszczędnościowymi Uruchomi się w nowym oknie

zespół Santander Bank Polska

                                                                                               zespół Bluerank

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 26.01.2024 r.


Dodatkowe źródła:


Szczegóły oferty, opłaty, prowizje dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto osobiste i oszczędnościowe to rachunek płatniczy.

  • Moje cele to rachunek to celowego oszczędzania.

  • Santander internet i mobile (aplikacja mobilna/ bankowość internetowa) to usługi bankowości elektronicznej.