Szukaj na stronie
Ilustracja dziewczynki z dużym secem w dłoniach
Ubezpieczenie życia i zdrowia

Zadbaj o siebie i swoich bliskich

Jak rozwijać samodzielność nastolatka

Często powtarzamy, że w ich wieku robiliśmy już to czy tamto. Nikt nam niczego nie ułatwiał. Zamiast napominać, zastanówmy się, jak faktycznie pomóc dziecku w rozwijaniu samodzielności, również finansowej.

Boomerskie narzekanie może skutecznie zdemotywować nastolatka i zniechęcić go lub ją do próbowania swoich sił w usamodzielnianiu się. Z jednej strony jako rodzice tego właśnie chcemy, z drugiej boimy się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Uważamy, że na każdym kroku czyha ktoś, kto mógłby zrobić im krzywdę.

W mediach wciąż czytamy o rodzicach „control freakach”, nadopiekuńczości i próbie organizowania życia młodego człowieka od A do Z. Rodzicom może się wydawać, że w ten sposób uczą dzieci wielu umiejętności (bo te uczestniczą w różnorodnych zajęciach) i przy okazji chronią je przed różnymi pokusami (bo mają mniej wolnego czasu).

Spis treści

  1. Młody człowiek decyduje o sobie

  2. Samodzielność a rozwój dziecka

  3. Samodzielność i finanse

Młody człowiek decyduje o sobie

Przyklasną temu zwolennicy innej skrajności, czyli tak zwanego bezstresowego wychowania. Dziecku wolno wszystko, ma uczyć się na błędach i w ten sposób samoistnie poznać, co jest dobre, a co złe. Rodzic „control freak” odpowie, że wszystko, co złe w nastolatkach, bierze się właśnie z „bezstresowego wychowania”.

Jak znaleźć rozwiązanie kompromisowe? Jak dozować wolność? Jak utrzymać w równowadze, z jednej strony chęć kontrolowania wszystkiego i z drugiej większą elastyczność? Jasne, że warto sugerować dziecku rozwiązania, podpatrując jego zachowania, wybory i zainteresowania, rozmawiać o planach na przyszłość bliższą i dalszą. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest ono kolejnym projektem do zrealizowania i, choć w kółko o tym nam się przypomina, często nie możemy przestać patrzeć na życie nasze i bliskich jak na swego rodzaju mniejsze lub większe przedsięwzięcie, o ustalonym budżecie, określonych założeniach i oczekiwanych efektach.

Samodzielność a rozwój dziecka

Dawanie dziecku przestrzeni do decydowania o sobie to proces rozłożony na lata – zaczynanie od spraw małych i przechodzenie krok po kroku do coraz istotniejszych. Małe dziecko można obarczyć zbyt dużą odpowiedzialnością, a nastolatka potraktować zbyt łagodnie. Jedno jest pewne – warto ugryźć się w język, jeśli przyjdzie nam do głowy porównywanie własnych dzieci do ich rówieśników.

Młodzi ludzie rozwijają się w różnym tempie, w innym czasie są gotowe na podejmowanie tych samych decyzji. Niektórzy z nas pewnie sami słyszeli od rodziców, że ten albo tamta są poważniejsi, lepiej zorganizowani, bardziej „dorośli”. Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie: czy tego typu uwagi spowodowały, że od razu chcieliśmy być bardziej dojrzali?

Oczywiście, czasy się zmieniły. Młodzież jest dziś wystawiona na różnorodne bodźce o wiele bardziej niż pokolenie rodziców. Świat szybciej puka do drzwi nastolatka, zalewa informacjami, namawia do konsumpcji. Dlatego też może nam się wydawać, że potrzeba ochrony przed światem jest konieczna. I znów pozostaje nam ciągły wybór między chęcią kontrolowania a dawaniem przestrzeni do samodzielnych decyzji i działań.

Samodzielność i finanse

W wychowaniu niebagatelną rolę odgrywa nauka postępowania z pieniędzmi. Tu również znajdziemy tych, którzy zdecydowanie będą bronić dostępu do nich i powtarzać w kółko, że: będziesz decydować, jak zarobisz na siebie (pójdziesz do pracy). Inni wynagrodzeniem zachęcają do utrzymywania porządku, płacą za pomoc w przydomowych sprawach (np. przycięcie trawnika). Koniec końców, nastolatek może nie chcieć kiwnąć palcem, jeśli nie otrzyma za to finansowej gratyfikacji.

Jeśli wręczymy gotówkę i rzucimy: „proszę, decyduj”, spodziewajmy się niemądrych decyzji. Nawet jeśli stać nas na wiele, warto znaleźć czas na rozmowę o wydatkach, celach, potrzebach, planach. Ta niematerialna inwestycja z pewnością zwróci się z nawiązką.

Do pewnego momentu sami chcemy decydować o każdej wydanej złotówce. W pewnej chwili trzeba jednak pozwolić dziecku samodzielnie podejmować decyzje. Warto przyzwyczajać je do współdecydowania o wydatkach – już od niewielkich sum na codzienne potrzeby, stopniowo przechodząc do poważniejszych wyborów.

Starszą młodzież można też zachęcać do podjęcia pracy, dzięki czemu będzie w stanie wziąć na siebie trochę odpowiedzialności finansowej. Przyda się wówczas konto, takie jak Konto Santander dla młodych, na które będzie wpływać pensja nastolatka lub na które po prostu będzie wpłacać zarobione pieniądze. Dzięki płatnościom mobilnym (telefonem, zegarkiem czy BLIKIEM), zyska możliwość wygodnego regulowania swoich należności, a dostęp do aplikacji i bankowości internetowej będą doskonałym wstępem do świata finansów.  

Doskonałym pomysłem jest wolontariat. Mimo że jest nieodpłatny, to doświadczenia w pracy przy różnego rodzaju wydarzeniach (kulturalnych, sportowych) czy akcjach społecznych zaprocentują w przyszłości lepszym przygotowaniem do dorosłego życia albo nawet pierwszą pracą.

Pobierz aplikację Santander mobile

W zależności od tego, jaki masz smartfon, wybierz odpowiedni sklep i pobierz aplikację.

Ocena 4.7 w Google Play

Ocena 4.5 w App Store

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji zawartych w tym materiale.

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD Uruchomi się w nowym oknie oraz w placówkach banku.

  • Konto Santander, Konto systematyczne, Konto24 walutowe to rachunki płatnicze.
  • Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) to usługa bankowości elektronicznej.
  • Przelew natychmiastowy to polecenie przelewu Express ELIXIR lub polecenie przelewu BlueCash.
  • Przelew24 to polecenie przelewu wewnętrznego.
  • Przelew na telefon to polecenie przelewu.
  • BLIK oznacza transakcję BLIK, która jest poleceniem przelewu albo poleceniem przelewu wewnętrznego.
  • Płatność BLIK to płatność polegająca na płatności za towary lub usługi w stacjonarnym sklepie/punkcie usługowym lub w sklepie internetowym.
  • Wyżej wymienione przelewy są dostępne w usłudze bankowości elektronicznej Santander internet/ mobile dla klientów, którzy zawarli z bankiem umowę usług Santander online.
  • Płatności zbliżeniowe to transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.