Uważaj na telefony od oszustów! Przestępcy wyłudzają poufne dane poprzez rozmowę telefoniczną. Więcej na naszej stronie >

Jak płacić zbliżeniowo smartfonem i smartwatchem - zbliżenie na terminal i smartfona podczas płatności

Polacy coraz częściej płacą zbliżeniowo. Zamiast nosić portfel, chętnie płacą telefonem lub zegarkiem. Na koniec września 2020 r. klienci banków w naszym kraju mieli już 4,386 mln aktywnych kart w systemach płatności mobilnych – podaje Polska Agencja Prasowa.

Wartość zrealizowanych przez Polaków transakcji zbliżeniowych w trzecim kwartale 2020 r. wyniosła 89,4 mln zł. Jak wylicza PAP, daje to średnio prawie 1 mln zł dziennie – za taką kwotę każdego dnia robimy zakupy, płacąc smartfonem lub smartwatchem. Oznacza to, że – w porównaniu z czasem przed pandemią – wartość płatności mobilnych wzrosła o ponad 40 proc.

Płatności zbliżeniowe są łatwe i szybkie. Wystarczy najpierw skonfigurować działanie cyfrowego portfela na wybranym urządzeniu. Można tego dokonać na co najmniej kilka sposobów:

Płać zbliżeniowo z Apple Pay i Google Pay

Apple Pay i Google Pay to cyfrowe portfele, które umożliwiają wygodne płatności zbliżeniowe. Jak z nich korzystać? W aplikacji Santander mobile wystarczy dodać swoją kartę płatniczą do odpowiedniej usługi: Apple Pay (jeśli korzystać z iPhone) lub Google Pay (jeżeli masz smartfon z systemem Android). Na końcu musisz jeszcze zaakceptować regulamin korzystania z usługi. W tym momencie usługa jest już aktywna. Od tej pory możesz płacić swoim urządzeniem – podczas zakupów wystarczy zbliżyć smartfon do terminalu i potwierdzić transakcję. Taka płatność działa dokładnie tak samo, jak transakcja kartą płatniczą.

Sprawdź promocję Konta Jakie Chcę

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

O bezpieczeństwo samej transakcji dba bank, więc nie musisz się o to martwić. Reszta jest w Twoich rękach – dosłownie. Smartfon powinien mieć aktywne dodatkowe zabezpieczenia, takie jak choćby hasło do blokowania ekranu. Wtedy możesz mieć pewność, że nikt nie zapłacić Twoim telefonem – pod warunkiem, że sam będziesz wpisywał hasło dyskretnie, by nikt go nie podejrzał. A co jeśli zgubisz telefon lub zostanie skradziony? Jak najszybciej powinieneś zastrzec kartę w banku. W Santander Bank Polska można to zrobić przez internet, telefonicznie lub w placówce banku. Ze względów bezpieczeństwa zastrzeżona karta jest już nieaktywna na zawsze, więc będziesz musiał zamówić nową.

Płatności zbliżeniowe zegarkiem

Telefon masz zawsze przy sobie, więc z powodzeniem może spełniać funkcje portfela. Ale mobilnych płatności można także dokonywać zegarkiem. Smartwatch może zatem nie tylko zliczać kroki czy spalone kalorie, ale również działać jak mobilny portfel. Santander Bank Polska umożliwia płatności mobilne Garmin Pay oraz Fitbit Pay.

Garmin Pay – jak dodać kartę do zegarka?

Kartę do zegarka Garmin Pay możesz dodać w telefonie, który jest z nim połączony. Wybierz aplikację Garmin Connect Mobile i wejdź w „Utwórz portfel”. Tam – zgodnie z instrukcjami na ekranie – skonfigurujesz czterocyfrowe hasło do portfela. Następnie, po wybraniu „Dodaj kartę”, wpisz wszystkie wymagane dane: numer karty, datę ważności i numer CVV2. Na koniec zaakceptuj regulamin korzystania z usługi i wpisz kod uwierzytelniający.

Fitbit Pay – jak zacząć korzystać?

Płatności Fitbit Pay są możliwe zarówno na zegarkach, jak i opaskach. Cała konfiguracja jest możliwa przez aplikację Fitbit na Twoim telefonie. To ona połączy go z zegarkiem lub opaską – jeśli jej nie masz, po prostu pobierz ją na swój telefon i postępuj zgodnie z instrukcjami. W aplikacji wejdź w opcję „Wallet” i zdefiniuj czterocyfrowe hasło, które będzie potrzebne do aktywacji cyfrowego portfela (to nie jest hasło do potwierdzania transakcji). Następnie wprowadź dane karty, którą chcesz płacić mobilnie. Instrukcje na ekranie poproszą Cię o podanie kolejno: numeru karty, daty jej ważności oraz kodu CVV2. Po zaakceptowaniu regulaminu i wpisaniu kodu uwierzytelniającego możesz już korzystać z Fitbit Pay.

Sprawdź promocję Konta Jakie Chcę

A może dawka nowych informacji?

Sprawdź artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie

Lista zgodnych urządzeń i oprogramowania wymaganego do używania portfeli cyfrowych znajduje się na www.santander.pl/ms/plac-mobilnie.
Usługa Apple Pay dostarczana jest przez Apple Inc. Usługa Google Pay dostarczana jest przez Google Inc. Usługa Garmin Pay dostarczana jest przez firmę Garmin. Cyfrowy portfel Fitbit Pay to usługa świadczona przez Fitbit International Limited.

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Santander internet/mobile to usługi bankowości elektronicznej.
  • Płatności telefonem za zakupy w sklepach i aplikacjach to m.in. transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.
  • Płatność zegarkiem w sklepie to m.in. transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.