Uważaj na QR kody

Skanujesz kody QR, które kierują do strony
lub płatności internetowej?

Uważaj niezależnie od tego, czy to przestrzeń miejska, platforma zakupowa, czy wiadomość e-mail. Oszuści wykorzystują kody QR do kierowania na fałszywe strony internetowe, a w następstwie do kradzieży danych i pieniędzy.

Gdzie możesz trafić na fałszywe QR kody

 • Wiadomości e-mail

  Możesz otrzymać wiadomość z QR kodem w formie e-mail. Oszuści wysyłają wiadomości o niedopłacie do fałszywej paczki kurierskiej czy aktualizacji dostępu do platformy internetowej. Taka wiadomość ma nakłonić Cię do podania danych finansowych lub danych logowania.

 • Przestrzeń miejska, np. parkometry

  Kod może wydawać się standardowym kodami do płatności za parkowanie. Jednak po zeskanowaniu przekierowują one kierowców na fałszywe strony internetowe, aby wyłudzić dane kart płatniczych.

 • Platformy sprzedażowe

  Na popularnych platformach sprzedażowych oszuści mogą podszywać się pod kupujących i wysyłać linki w formie kodów, żeby przekierować użytkowników na fałszywe strony. W ten sposób próbują pozyskać dane finansowe i osobowe, które następnie oszuści wykorzystują w dalszych działaniach przestępczych.

Wskazówki, jak lepiej chronić się przed fałszywymi kodami QR

 • Weryfikuj docelowy adres strony

  Przed wejściem na stronę, do której kieruje kod QR, sprawdź, dokąd Cię prowadzi. Upewnij się, że adres wydaje się autentyczny i bezpieczny. Pamiętaj, że podczas skanowania QR kodu na telefonie widać adres strony, do której prowadzi kod.

 • Nie podawaj poufnych danych

  Kod może wydawać się standardowym kodami do płatności za parkowanie. Jednak po zeskanowaniu przekierowują one kierowców na fałszywe strony internetowe, aby wyłudzić dane kart płatniczych.

 • Uważaj na nieznane linki

  Unikaj klikania w linki, które otrzymujesz w wiadomościach e-mail, SMS-ach lub w inny sposób, zwłaszcza jeśli pochodzą z nieznanych źródeł.

 • Używaj aplikacji antywirusowych

  Zainstaluj i regularnie aktualizuj aplikacje antywirusowe, które mogą wykrywać i blokować potencjalnie niebezpieczne strony internetowe.

Zachowaj uważność

Cyberprzestępcy mogą personalizować QR kody, co może sprawić, że wydają się bardziej autentyczne i zaufane, zwłaszcza gdy zawierają logo znanych marek lub firm. Wykorzystanie kodów QR przynosi oszustom korzyści, ponieważ często przenosi aktywność ofiary na telefon, gdzie mniejszy ekran
i ukryty pasek adresu strony internetowej utrudnia rozpoznanie fałszywej strony.

Jak jeszcze możesz chronić swoje dane

 • Uważaj na źródło kodu QR

  Nie skanuj kodów QR, które pochodzą z nieznanych lub podejrzanych źródeł. Upewnij się, że kod QR, który zamierzasz zeskanować, pochodzi z wiarygodnego źródła.

 • Sprawdź adres URL

  Zanim wprowadzisz swoje dane logowania, zawsze sprawdź adres URL strony, na którą przejdziesz po zeskanowaniu kodu QR. Upewnij się, że jest to prawdziwa strona logowania.

 • Dwuskładnikowe uwierzytelnianie

  Jeśli to możliwe włącz opcję dwuskładnikowego uwierzytelniania na swoim koncie. Ta dodatkowa ochrona sprawi, że oszuści będą mieli znacznie trudniejsze zadanie, nawet gdy zdobędą Twoje hasło.

 • Ucz się rozpoznawać metody oszustów

  Zwracaj uwagę na drobne różnice w wyglądzie stron, niewłaściwe adresy URL, błędy ortograficzne czy nieproszone wiadomości e-mail.

Pamiętaj, że wiedza i uważność to Twoja najlepsza obrona