Najczęściej wyszukiwane:
Phishing

Co to jest?

Phishing  to przebiegła  metoda polegająca na wysyłaniu fałszywych e-maili z załącznikami zawierającymi złośliwe oprogramowanie lub z linkami przekierowującymi na fałszywe strony internetowe. W ten sposób przestępcy chcą nakłonić Cię do ujawnienia Twoich danych, takich jak np. pesel, nr dowodu, adres, hasła, numery kart kredytowych i kont bankowych.

Jak rozpoznać?

Jeśli otrzymasz komunikaty z prośbą o ujawnienie danych osobowych, najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej (np. podejrzane e-maile nadesłane z nieznanych adresów mailowych z linkami lub załącznikami wewnątrz wiadomości ), bądź stron internetowych (np. fałszywa strona logowania prosząca poza NIKiem i hasłem o inne dane) bądź czujny.

Jak unikać zagrożenia?

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usuwanie i zapobieganie zagrożeniom typu phishing, niż zachowanie ostrożności oraz używanie antywirusa w swoim komputerze.

Ponadto:

  • zwróć uwagę na adres e-mailowy, z którego otrzymujesz wiadomość. Zwykle e-maile phishingowe wysyłane są z adresów niemających nic wspólnego np. z firmą, której dany e-mail dotyczy,
  • nie otwieraj załączników oraz nie używaj linków z podejrzanych e-maili,
  • zwracaj uwagę na treść otrzymanego e-maila, zwykle e-maile phishingowe zawierają błędy, nieprawidłową składnię itp.
  • nie potwierdzaj transakcji, których Ty nie zlecałeś,
  • jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi podczas procesu logowania lub podczas korzystania z bankowości elektronicznej przerwij rozpoczęty proces, skontaktuj się z bankiem oraz przeskanuj swój komputer.