Najczęściej wyszukiwane:
Pharming

Co to jest

Pharming to rodzaj oszustwa polegający na tym, że odwiedzający prawdziwą stronę Banku są przekierowywani na podszywające się pod nią strony. Zanim jednak nastąpi faktyczne przekierowanie, przestępcy różnymi metodami instalują złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze lub urządzeniach z nim powiązanych np. routerze. To właśnie ten wirus przekierowuje Cię ze strony, którą zdecydowałeś się odwiedzić np. strona Banku lub strona płatności internetowych, na fałszywą stronę, która wygląda niemal identycznie jak ta, którą planowałeś otworzyć. 

Jak rozpoznać

Jeśli hakerzy włożą dużo pracy w przygotowanie fałszywej strony, jej rozpoznanie jest trudne. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwracać uwagę. Zawsze sprawdzaj adres strony, aby być pewnym, że jest to właściwy adres np. www.santander.pl, a nie: www.ssantander.com czy www.satander.pl. Upewnij się, że przed adresem jest skrót „https” oraz prawidłowa nazwa organizacji, która jest właścicielem strony np.

Jak unikać zagrożenia

Możesz podjąć kilka kroków, aby walczyć ze zjawiskiem pharmingu. Najważniejsze to posiadanie programu antywirusowego, który na bieżąco będzie odnajdywał i usuwał złośliwe oprogramowanie z Twojego komputera.

Ponadto:

  • zawsze zwracaj uwagę na adres strony internetowej, na której wprowadzasz jakiekolwiek dane,
  • upewnij się, że przed adresem jest skrót https oraz prawidłowa nazwa organizacji, która jest właścicielem strony,
  • unikaj podejrzanych stron i nigdy nie klikaj w linki w e-mailach od osób, których nie znasz,
  • zainstaluj oprogramowanie antywirusowe w swoim komputerze, jeśli jeszcze go nie posiadasz,
  • zapoznaj się z zasadami w jaki sposób wysyłamy aktywne linki.