Najczęściej wyszukiwane:
Oszustwa internetowe

Oszustwa internetowe

Co to jest?

Do najczęstszych oszustw internetowych należą oszustwa na aukcjach, sklepach mające na celu nakłonienie Cię do zakupienia i zapłacenia za coś, czego ostatecznie nie otrzymasz.

Jak rozpoznać?

Wiele oszustw internetowych może sprawiać wrażenie świetnych ofert.  Zachęceni dobrą ceną niestety z ufnością klikamy w przesłane nam smsem lub e-mailem linki do dokonania płatności. Przykładem może być płatność za przesyłkę kurierską w celu dostarczenia bezpłatnego towaru wystawionego np. na portalu OLX. Link bardzo często prowadzi do fałszywej strony operatora płatności np. Dotpay, gdzie nieświadomi niczego przelewamy swoje pieniądze, a towar ostatecznie do nas nie trafia.   

Jak sobie radzić?

Dokonując zakupów przez Internet ważne, abyś zawsze zachował zdrowy rozsądek – super oferty zdarzają się bardzo rzadko. Jednocześnie:

  • zawsze rób zakupy na legalnych stronach sklepów internetowych,
  • unikaj zakupów internetowych będąc w kawiarenkach internetowych, bądź innych miejscach publicznych,
  • czytaj komentarze i opinie innych klientów sklepu, w którym chcesz dokonać zakupu,
  • nie wpłacaj żadnych zaliczek na poczet otrzymania towaru w późniejszym terminie,
  • jeśli dany towar jest o połowę tańszy niż w trzech innych sklepach internetowych, lepiej nie dokonuj zakupów w tym miejscu – takie okazje trafiają się bardzo rzadko,
  • zwróć uwagę, czy transakcje są realizowane przez znanego operatora płatności, a następnie czy zostałeś przekierowany na właściwą stronę banku.