Co to jest
Oszustwa inwestycyjne to próba wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy doskonalą swoje metody i używają socjotechniki, aby nakłonić swoje ofiary do inwestowania w krypto waluty lub inne aktywa. Wykorzystują do tego np. fałszywe serwisy internetowe, które rzekomo usprawniają proces inwestowania. Oferują zazwyczaj bardzo wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy, żeby przyciągnąć uwagę odbiorców.
W jaki sposób oszuści zachęcają do inwestycji
Reklamy
Pseudo firmy inwestycyjne ogłaszają swoje usługi w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych w formie reklam. Żeby uwiarygodnić swoje oferty informacje o inwestycji umieszczają na stronach internetowych, które udają znane media, portale czy gazety online.
Kontakt telefoniczny i fałszywe aplikacje
Do ataku wykorzystują też telefony od konsultantów, którzy zachęcają do zainwestowania pieniędzy, czy fałszywe aplikacje mobilne, które próbują wyłudzać dane. Oferują dość pokaźne zyski w bardzo krótkim czasie, żeby zachęcić jak najwięcej osób.
Zachęty
Oszuści używają języka manipulacji i zachęcają użytkowników hasłami, które mają wpłynąć na ich zachowanie:
- Gwarantowany zwrot, niski wkład własny, duży zysk,
- Ta pani już zainwestowała i teraz żyje w luksusie.
Jak wygląda mechanizm oszustwa
Wpłata pieniędzy
Pokusa szybkiego zarobku oraz brak odpowiedniej wiedzy o inwestowaniu w aktywa cyfrowe powoduje, że potencjalne ofiary wpłacają oszustom swoje pieniądze. Z reguły początkowa kwota inwestycji (przelew lub płatność kartą online) to około 700 - 1 000 zł.
Presja czasu
Dodatkowo, żeby przyspieszyć decyzję klienta, przestępcy wywierają presję czasu. Mówią, że ich oferta jest limitowana, obowiązuje tylko dzisiaj lub jest skierowana tylko do 100 pierwszych osób.
Uwiarygodnienie oferty
Oszuści wykorzystują też wizerunki różnych osób i fałszywe przekazy (bez ich wiedzy), aby oferta wydawała się wiarygodna. Może to być znana lub przeciętna osoba, która rzekomo szybko się wzbogaciła. W ten sposób przekonują, że każdy może zostać inwestorem.
W sieci można pojawiają się nieprawdziwe informacje, które dotyczą inwestowania np. w złoto, ropę lub inne dobra. W tych przypadkach, żeby urealnić swoje oferty, oszuści wykorzystują nazwy lub logotypy znanych firm.
Przy inwestowaniu pieniędzy zawsze stosuj metodę ograniczonego zaufania!
Sprawdź wskazówki, jak się chronić
- Poszukaj informacji o firmie w Internecie w kilku źródłach oraz na stronie KNF, UOKiK, Rzecznika Finansowego, ZBP. Wiele instytucji prowadzi kampanie społeczne związane z inwestowaniem na giełdzie i w krypto walutę.
- Podmioty, które oferują usługi finansowe pod postacią oferty lokacyjnej lub inwestycyjnej, powinny posiadać zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności. Jest ono wydawane przez polski organ nadzoru nad rynkiem finansowym, czyli Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), lub przez jej zagranicznych odpowiedników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
- To, czy firma oferująca swoje usługi na rynku finansowym działa legalnie, można sprawdzić na stronie internetowej KNF w wyszukiwarce podmiotów nadzorowanych.
- Warto także sprawdzać Listę ostrzeżeń publicznych KNF, na którą wpisywane są podmioty, wobec których zachodzi podejrzenie działania bez zezwolenia KNF.
- Jeżeli nie rozumiesz oferty, poproś o dokładne wyjaśnienie, co, jak i ile trzeba zainwestować.
- Gdy nie masz pewności i nie ufasz firmie, nigdy niczego nie podpisuj i na nic się nie zgadzaj nawet na chwilę.
- W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli Twój doradca o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
- Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości internetowej.
- Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej i nie udostępniaj danych Twoich kart płatniczych.
- Nie przesyłaj skanu swojego dowodu osobistego ani innych dokumentów, na których znajdują się Twoje dane osobowe.
- Jeżeli trafiła już do Ciebie umowa do podpisu, dokładnie zapoznaj się z jej treścią. Upewnij się, czy są podane dokładne dane firmy (pełna nazwa, NIP, REGON, kapitał zakładowy itp.). Zweryfikuj zapis, który określa w co inwestujesz i jaką masz gwarancję zysku. Sprawdź poziom ryzyka zależny od rodzaju inwestycji.
- Zwróć uwagę na język, którym została napisana umowa. Powinny zaniepokoić Cię błędy językowe, konstrukcja zdań, jak z translatora, czy słowa niepasujące do treści dokumentu.
- Jeżeli wciąż masz nadzieję na duży zysk, porozmawiaj o tym z kimś bliskim, opowiedz o swoich wątpliwościach. Być może spojrzenie na sprawę osoby trzeciej pomoże Ci w podjęciu decyzji.