Najczęściej wyszukiwane:
Fałszywe aplikacje mobilne

Co to jest?

Fałszywe aplikacje mobilne to aplikacje podszywające się pod prawdziwą aplikację bankową. Niestety coraz częściej można na nie trafić również na oficjalnej stronie sklepu Google Play. Podczas instalacji taka aplikacja bardzo często prosi nas o wiele uprawnień np. dostęp do SMS-ów lub Internetu, co ma na celu przejęcie jak największej kontroli nad urządzeniem. Dodatkowo po jej uruchomieniu przestępcy próbują pozyskać nasze poufne dane np. login i hasło czy też nr karty.

Jak rozpoznać?

Nasza aplikacja bankowa ma ponad 1 mln pobrań oraz blisko 100 tysięcy opinii użytkowników. Przy pobieraniu każdej aplikacji warto zatem zwrócić uwagę na liczbę pobrań przez innych użytkowników, jak również przejrzeć więcej niż kilka opinii innych osób. Bardzo często jest tak, że inni użytkownicy, którzy dali się wcześniej nabrać, ostrzegają przed tym pozostałych.

Jak sobie radzić?

Przy pobieraniu aplikacji ze sklepu pamiętaj o zachowaniu poniższych zasad bezpieczeństwa:

  • linki, które zamieścimy w SMS-ach i e-mailach zawsze będą kierowały na naszą stronę www. santander.pl – np. jeśli poprosimy Cię o instalację naszej aplikacji przekierujemy Cię na stronę santander.pl/mobile,
  • jeśli już zainstalujesz aplikację, przyjrzyj się wymaganym przez nią uprawnieniom, bądź szczególnie ostrożny wobec programów chcących pobierać pliki z nieznanych źródeł,
  • jeśli zaniepokoi Cię chociaż jeden szczegół, lepiej nie instaluj danej aplikacji, a jeśli ją już zainstalowałeś, jak najszybciej ją odinstaluj i niezwłocznie skontaktuj się z nami telefonicznie (1 9999).