Najczęściej wyszukiwane:

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku.
 

Przygotuj swoje finanse na podróż

Wybierając się na urlop, większość z nas marzy o dobrej zabawie i udanym wypoczynku. Ale żeby tak było, warto o wszystkim pomyśleć dużo wcześniej – by liczba spraw „do załatwienia przed urlopem” nie przyprawiła nas o zawrót głowy i nie pozbawiła energii. Wprawdzie nie doradzimy Ci, co warto spakować do walizki, ale możemy Ci pomóc w kwestiach związanych z Twoimi finansami. Karta a może gotówka? Ile waluty zabrać na wyjazd? Czy pieniądze warto wymienić w kantorze? Poznaj rozwiązania finansowe, które ułatwią Ci podróżowanie.
 

Niezbędnik finansowy na wakacje

Jeśli wybierasz się na urlop, skorzystaj z naszej listy. Sprawdź co jeszcze warto "zabrać" ze sobą i jak dbać o swoje finanse w podróży:

karta walutowa    Gotówka, czy karta kredytowa? 

Gdy wybierasz się za granicę nie polegaj tylko na gotówce. Planując urlop, z góry wiesz, ile chcesz wydać i zabierasz ze sobą określoną ilość pieniędzy. Jednak czasami to nie wystarcza. Warto mieć wtedy przy sobie kartę kredytową.

Karta kredytowa to spore ułatwienie w podróży. Możesz płacić nią przez internet – kupować bilety lotnicze, rezerwować hotele, czy wynająć samochód. To również dodatkowa ochrona Twoich płatności, dzięki usłudze chargeback, która obejmuje swoją ochroną wszelkie transakcje wykonywane w terminalach płatniczych i internecie. W banku warto, abyś szczegółowo przyjrzał się sekcji dodatkowych usług do kart. W zależności od karty kredytowej, którą wybierzesz, możesz korzystać z jej dodatkowych udogodnień np. bezpłatnych ubezpieczeń, wstępu do saloników VIP na lotniskach, czy ubezpieczenia assistance itp.

Przed wyjazdem warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
 

  • sprawdź swój dzienny limit wypłat gotówki kartą płatniczą,
  • ustaw dzienny limit transakcji,
  • włącz pasek magnetyczny – niektóre bankomaty i terminale pobierają dane karty z paska zamiast chipa (mikroprocesora -EMV).


Koniecznie odśwież swoją wiedzę. Zobacz jak w łatwy i szybki sposób zablokować kartę w przypadku jej kradzieży. Sprawdź, czy w swoim banku masz możliwość samodzielnego zablokowania/zastrzeżenia karty w bankowości internetowej i mobilnej.
 

konto walutowe    Konto walutowe

Na koncie Twoje pieniądze są bezpieczne, dlatego właśnie to konta są najlepszym miejscem, w którym warto przechowywać większość wakacyjnego budżetu. Jeśli korzystasz z konta i karty w tej samej walucie, możesz uniknąć kosztów przewalutowania za płatności i wypłaty gotówki w bankomacie za granicą. Co więcej, konto walutowe przyda Ci się nie tylko w podróży. Możesz z niego korzystać przez cały rok. Kupuj walutę po atrakcyjnym kursie i odkładaj ją regularnie, by mieć górę na następne wakacyjne wydatki.

Kantor internetowy    Kantor online - wymiana walut

Jeśli chcesz zabrać ze sobą gotówkę w walucie obcej to najprościej kupić ją w kantorze. Jednak co zrobić, gdy w pobliżu żadnego nie ma? Warto zadbać o to, by mieć kantor zawsze pod ręką. Możesz sporo zaoszczędzić na wymianie waluty korzystając z kantoru internetowego, który oferuje atrakcyjne kursy. Dodatkowo pieniądze wymienisz w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu będziesz miał szybki dostęp do zakupionej waluty. A co najlepsze, nie musisz martwić się co zrobić z „resztówką”, która zostanie w bilonie. Wygodne, prawda?  

ubezpieczenie     Ubezpieczenie turystyczne

Na wakacjach najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego zadbaj o nie w trakcie podróży i nie zapomnij o ubezpieczeniu. Jeśli zdarzy się coś niespodziewanego, ubezpieczanie pokryje koszty ewentualnego leczenia za granicą, zabezpieczy Twój bagaż i zapewni pomoc assistance 24 godziny na dobę. Warto sprawdzić zakres ubezpieczenia i możliwe dodatkowe opcje jego rozszerzenia np. jeśli przewlekle chorujesz, czy planujesz nurkować, które zapewnią Ci jeszcze większą ochronę w podróży. 
 

kredyt    Dodatkowe środki pod ręką

Lepiej dmuchać na zimne. Zawsze może zdarzyć się coś, co sprawi, że potrzebne będą Ci dodatkowe środki, dlatego zastanów się nad dodatkowym limitem w koncie lub karcie. Tak na wszelki wypadek. Jest to szybki dostęp do dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki, który masz zawsze pod ręką.


Zwiedzaj świat

Finanse w podróży to prosta sprawa. Wykorzystaj nasze porady i zadbaj o swój wypoczynek jeszcze przed wyjazdem. Mając świadomość, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, będziesz mógł skupić się na towarzystwie bliskich Ci osób, lokalnych atrakcjach i świetnej zabawie. Dopnij walizkę, nie myśl o pracy i zwiedzaj świat z pakietem usług przydatnych podczas każdej wyprawy. Szerokiej drogi!

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy o Twoich finansach.