Finanse w podróży

Przygotuj swoje finanse na podróż

Wybierając się na urlop, większość z nas marzy o dobrej zabawie i udanym wypoczynku. Ale żeby tak było, warto o wszystkim pomyśleć dużo wcześniej – by liczba spraw „do załatwienia przed urlopem” nie przyprawiła nas o zawrót głowy i nie pozbawiła energii. Wprawdzie nie doradzimy Ci, co warto spakować do walizki, ale możemy Ci pomóc w kwestiach związanych z Twoimi finansami. Karta a może gotówka? Ile waluty zabrać na wyjazd? Czy pieniądze warto wymienić w kantorze? Poznaj rozwiązania finansowe, które ułatwią Ci podróżowanie.
 

Niezbędnik finansowy na wakacje

Jeśli wybierasz się na urlop, skorzystaj z naszej listy. Sprawdź co jeszcze warto "zabrać" ze sobą i jak dbać o swoje finanse w podróży:

karta walutowa    Gotówka, czy karta kredytowa? 

Gdy wybierasz się za granicę nie polegaj tylko na gotówce. Planując urlop, z góry wiesz, ile chcesz wydać i zabierasz ze sobą określoną ilość pieniędzy. Jednak czasami to nie wystarcza. Warto mieć wtedy przy sobie kartę kredytową.

Karta kredytowa to spore ułatwienie w podróży. Możesz płacić nią przez internet – kupować bilety lotnicze, rezerwować hotele, czy wynająć samochód. To również dodatkowa ochrona Twoich płatności, dzięki usłudze chargeback, która obejmuje swoją ochroną wszelkie transakcje wykonywane w terminalach płatniczych i internecie. W banku warto, abyś szczegółowo przyjrzał się sekcji dodatkowych usług do kart. W zależności od karty kredytowej, którą wybierzesz, możesz korzystać z jej dodatkowych udogodnień np. bezpłatnych ubezpieczeń, wstępu do saloników VIP na lotniskach, czy ubezpieczenia assistance itp.

Finanse podczas wyjazdu

Przed wyjazdem warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
 

  • sprawdź swój dzienny limit wypłat gotówki kartą płatniczą,
  • ustaw dzienny limit transakcji,
  • włącz pasek magnetyczny – niektóre bankomaty i terminale pobierają dane karty z paska zamiast chipa (mikroprocesora -EMV).


Koniecznie odśwież swoją wiedzę. Zobacz jak w łatwy i szybki sposób zablokować kartę w przypadku jej kradzieży. Sprawdź, czy w swoim banku masz możliwość samodzielnego zablokowania/zastrzeżenia karty w bankowości internetowej i mobilnej.
 

konto walutowe    Konto walutowe

Na koncie Twoje pieniądze są bezpieczne, dlatego właśnie to konta są najlepszym miejscem, w którym warto przechowywać większość wakacyjnego budżetu. Jeśli korzystasz z konta i karty w tej samej walucie, możesz uniknąć kosztów przewalutowania za płatności i wypłaty gotówki w bankomacie za granicą. Co więcej, konto walutowe przyda Ci się nie tylko w podróży. Możesz z niego korzystać przez cały rok. Kupuj walutę po atrakcyjnym kursie i odkładaj ją regularnie, by mieć górę na następne wakacyjne wydatki.

Kantor internetowy    Kantor online - wymiana walut

Jeśli chcesz zabrać ze sobą gotówkę w walucie obcej to najprościej kupić ją w kantorze. Jednak co zrobić, gdy w pobliżu żadnego nie ma? Warto zadbać o to, by mieć kantor zawsze pod ręką. Możesz sporo zaoszczędzić na wymianie waluty korzystając z kantoru internetowego, który oferuje atrakcyjne kursy. Dodatkowo pieniądze wymienisz w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu będziesz miał szybki dostęp do zakupionej waluty. A co najlepsze, nie musisz martwić się co zrobić z „resztówką”, która zostanie w bilonie. Wygodne, prawda?  

ubezpieczenie     Ubezpieczenie turystyczne

Na wakacjach najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego zadbaj o nie w trakcie podróży i nie zapomnij o ubezpieczeniu. Jeśli zdarzy się coś niespodziewanego, ubezpieczanie pokryje koszty ewentualnego leczenia za granicą, zabezpieczy Twój bagaż i zapewni pomoc assistance 24 godziny na dobę. Warto sprawdzić zakres ubezpieczenia i możliwe dodatkowe opcje jego rozszerzenia np. jeśli przewlekle chorujesz, czy planujesz nurkować, które zapewnią Ci jeszcze większą ochronę w podróży. 
 

Finanse na wakacjach
kredyt    Dodatkowe środki pod ręką

Lepiej dmuchać na zimne. Zawsze może zdarzyć się coś, co sprawi, że potrzebne będą Ci dodatkowe środki, dlatego zastanów się nad dodatkowym limitem w koncie lub karcie. Tak na wszelki wypadek. Jest to szybki dostęp do dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki, który masz zawsze pod ręką.


Zwiedzaj świat

Finanse w podróży to prosta sprawa. Wykorzystaj nasze porady i zadbaj o swój wypoczynek jeszcze przed wyjazdem. Mając świadomość, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, będziesz mógł skupić się na towarzystwie bliskich Ci osób, lokalnych atrakcjach i świetnej zabawie. Dopnij walizkę, nie myśl o pracy i zwiedzaj świat z pakietem usług przydatnych podczas każdej wyprawy. Szerokiej drogi!

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku.
 

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy o Twoich finansach.