Ekologia w biznesie. Dlaczego warto być eko przedsiębiorcą?

 

 przeczytasz w 6 minut

Ekologia w Twojej firmie, czyli dlaczego warto wybierać ekologiczne rozwiązania?
Jako przedsiębiorca możesz wiele zrobić, aby pomóc naszej planecie i jednocześnie - zadbać o swój biznes. Sprawdź nasze pomysły i przekonaj się, dlaczego warto wdrażać ekologiczne rozwiązania w Twojej firmie.

Spis treści:

Ekologia w biznesie – dlaczego jest tak istotna

Zmiany klimatu z roku na rok stają się coraz bardziej widoczne. W 2019 roku temperatura na świece wzrosła o 1,1 C. Natomiast lata 2011-2020 okrzyknięto najcieplejszą dekadą w historii świata1. Nie dziwi nas więc, że naukowcy i ekolodzy z całego świata biją na alarm. Topnienie lodowców czy niszczenie ekosystemów mórz i oceanów przyczyniają się do niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym.
I to właśnie ze względu na to, warto wdrażać ekologiczne rozwiązania - nie tylko w życiu prywatnym, ale też przy prowadzeniu firmy. Dlaczego? Dbanie o los planety nie tylko przynosi satysfakcję. Wiąże się to z licznymi korzyściami ekonomicznymi i wizerunkowymi dla biznesu.

Jak zacząć prowadzić ekologiczne przedsiębiorstwo

Na pewno zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby Twój biznes stał się bardziej przyjazny środowisku. Podpowiadamy – zacznij od małych kroków. Nie musisz od razu decydować się na radykalne działania. Oto kilka naszych pomysłów na ekologiczne rozwiązania dla firmy:

Postaw na recykling i przetwarzaj odpady

Widok różnokolorowych pojemników na odpady nikogo dziś nie dziwi – segregacja śmieci staje się czymś normalnym. Dlatego postaw kilka dodatkowych koszy w swojej firmie. Koniecznie kup takie na plastik, szkło, pozostałości biodegradowalne i śmieci zmieszane, a także pojemnik na zużyte baterie. Dodatkowo zawieś instrukcję poprawnego segregowania odpadów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoi pracownicy o wiele szybciej nauczą się zasad recyklingu.

Zacznij kształtować świadomość ekologiczną pracowników

Chcesz zadbać o ekologię w firmie? Zacznij poszerzać świadomość swoich pracowników. Organizuj różne wydarzenia, jak np. akcję sadzenia drzew czy sprzątania okolicy. Aranżuj spotkania z ekspertami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, eko szkolenia i warsztaty. W ten sposób nie tylko zadbasz o stan wiedzy pracowników, ale też zintegrujesz zespół i zatroszczysz się o wizerunek firmy.

Wybierz e‑faktury

Elektroniczny obieg dokumentów nie tylko jest wygodny – to też dobry sposób na dodatkowe oszczędności. Dlaczego? Stawiając na e‑faktury, ograniczysz zużycie papieru w firmie. A jeżeli pojawi się potrzeba wydrukowania jakiegoś ważnego dokumentu, to wybierz druk dwustronny. Drukuj dokumenty, tyko wtedy, gdy jest to konieczne.

Zmień tradycyjne żarówki na inteligentne oświetlenie

Żarówki LED mogą działać nawet 16 lat2 i są bardziej energooszczędne niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dlatego im szybciej wymienisz starą instalację na nowoczesną, tym lepiej dla Ciebie i Twoich finansów. A jeżeli chcesz pójść krok dalej, pomyśl o inteligentnym systemie oświetlenia. Czujniki ruchu będą włączały oświetlenie w trakcie korzystania z klatki schodowej, łazienki czy korytarza.

Biznes a ekologia – co jeszcze możesz zrobić

Nie musisz być dużym przedsiębiorcą, aby być eko – na działania proekologiczne mogą zdecydować się także niewielkie biznesy. Jeżeli zależy Ci na dobru planety, możesz np. postawić na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Z ich pomocą wyprodukujesz czystą energię elektryczną dla swojego przedsiębiorstwa i obniżysz rachunki za prąd. To inwestycja na lata, która się opłaca także ze względu na wzrost stawki VAT za energię elektryczną dla firm (z 5% do 23%).

Nie masz pieniędzy na zakup fotowoltaiki, ale chcesz zacząć korzystać w siedzibie firmy z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE)? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – nasz leasing SolarLease. Warunki umowy dostosujemy do Twoich potrzeb, a Ty określisz samodzielnie okres finansowania (może on wynieść maksymalnie do 120 miesięcy). Umowę podpiszesz tradycyjnie, ale też kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub biometrycznym.

Warto wiedzieć:
W 2022 roku Santander Leasing odnotował dynamikę finansowania fotowoltaiki (80% r/r, a udział zielonych inwestycji w całym portfelu spółki osiągnął wzrost o 11,2%).

Na degradację środowiska naturalnego ma także wpływ Twój samochód. Dlatego, jeżeli od dawna zastanawiasz się nad wymianą auta służbowego, postaw na pojazd elektryczny, z którym zmniejszysz wytwarzany ślad węglowy. Jego zakup możesz sfinansować korzystając z oferty leasingu samochodowego, który pomoże Ci dobrać jeden z naszych doradców. Dodatkowo jeśli zdecydujesz się na auto elektryczne, zyskasz możliwość skorzystania z dotacji rządowej Mój elektryk. Szczegółowe informacje o programie znajdziesz na stronie santander-leasing/moj-elektryk Uruchomi się w nowym oknie.

Jakie zalety mają ekologiczne produkty dla firmy

Dlaczego warto zacząć korzystać z eko produktów dla firm? Za zakupem paneli fotowoltaicznych przemawia kilka argumentów. Przede wszystkim pomagają one obniżyć rachunki za prąd, a także zmniejszyć koszty podatkowe. Co więcej, fotowoltaika wspomaga biznesy w osiągnięciu niezależności energetycznej i obniżeniu emisji CO2.

W przypadku samochodów elektrycznych sprawa ma się podobnie. Takie auto ma o wiele mniejszy wpływ na środowisko i ponadto:

  • odznacza się niskimi kosztami eksploatacji – poprawnie używana bateria wytrzymuje przynajmniej 10 lat, koszt jej ładowania jest znacznie niższy niż średni wydatek podczas tradycyjnego tankowania na stacji paliw,
  • ma podwyższoną wydajność – silnik elektryczny przewyższa swoimi parametrami tradycyjne silniki spalinowe, które tracą moc np. przez emisję ciepła,
  • rzadko się psuje – silniki pojazdów elektrycznych mają prostą budowę, a co za tym idzie, nie wymagają tak częstego serwisowa,
  • zapewnia wysoki komfort jazdy – podróż pojazdem elektrycznym to prawdziwa przyjemność, dzięki cichej pracy oraz braku charakterystycznego zapachu paliwa.

Dodatkowo, właściciele samochodów elektrycznych mogą liczyć na różne ulgi i przywileje. Osoby, które zdecydowały się na zakup elektryka, zaoszczędzą na parkowaniu, ale też ominą korki i skrócą czas podróży dzięki możliwości poruszania się tzw. buspasami.

Ochrona środowiska naturalnego, zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna nie muszą iść w parze z wyrzeczeniami. Twoja firma z pewnością poradzi sobie z wdrażaniem różnych eko rozwiązań. Wystarczy, że zaczniesz od niewielkich zmian – z nami może Ci się to udać. Wystarczy, że się do nas odezwiesz i zadecydujesz o formie finansowania paneli fotowoltaicznych czy też samochodu elektrycznego. Pamiętaj – elektromobilność jest tematem, którym interesuje się coraz więcej osób. Dlatego, jeżeli chcesz zadbać o wizerunek firmy, koniecznie postaw na jeden z ekologicznych produktów dla przedsiębiorstw. Dzięki temu staniesz się symbolem zielonej zmiany w Twojej okolicy.

 

zespół Bluerank

Informację zaczerpnięto z: https://climate.ec.europa.eu/climate-change/causes-climate-change_pl (dostęp: 23.08.2023)
2 Informację oparto na podstawie: https://elektrykapradnietyka.com/31252/jaka-jest-zywotnosc-zarowek-led/ (dostęp: 23.08.2023)


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie. Stan na 20.12.2023 r.


Leasing - korzystne finansowanie. W ofercie Santander Leasing są produkty takie jak leasing operacyjny i finansowy oraz pożyczki dla rolników. Firma finansuje m.in. środki transportu: samochody osobowe, dostawcze Uruchomi się w nowym oknie i ciężarowe Uruchomi się w nowym oknie potrzebne w przedsiębiorstwach różnego typu. W ofercie ma także finansowanie profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii technologicznych dla różnych branż. Usługi przeznaczone są dla nowoczesnych firm, które cenią sobie rzetelność propozycji finansowej. Finansowanie leasingiem zależy od oceny Twojej zdolności kredytowej.

Santander Leasing S.A., adres siedziby: ul. Kolorowa 8, 60-198 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000026084, NIP: 521-12-95-779, kapitał zakładowy 310 000 000,00 zł, w całości wpłacony, numer rejestrowy BDO: 000485101, będąca dużym przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.


Dodatkowe źródła:

  • https://climate.ec.europa.eu/climate-change/causes-climate-change_pl (dostęp: 23.08.2023).
  • https://elektrykapradnietyka.com/31252/jaka-jest-zywotnosc-zarowek-led/ (dostęp: 23.08.2023).
  • https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/artykuly/60-biznes-a-ekologia (dostęp: 23.08.2023).
  • https://polskabezgotowkowa.pl/dla-firm/akademia-przedsiebiorcy/ekologia-w-biznesie-jak-prowadzic-firme-i-byc-eko/ (dostęp: 23.08.2023).

Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.