przeczytasz w 6 minut

Konto dla firm pozwala wygodnie prowadzić biznes i oddzielić prywatne finanse od firmowych. Chociaż najmniejsze firmy nie muszą mieć takiego konta, warto o nim pomyśleć. Sprawdź, jakie zalety ma konto bankowe dla firmy jednoosobowej.

Spis treści:

Jak działa konto bankowe dla jednoosobowej firmy

Wykonasz dzięki niemu przelew do ZUS, US i innych instytucji, wpłacisz i wypłacisz gotówkę oraz zapanujesz nad finansami Twojego przedsiębiorstwa. Do konta dla firm możesz przypisać kilka kart płatniczych. Możesz też uzyskać dostęp do usług i narzędzi wspierających prowadzenie biznesu.

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze musi mieć konto dedykowane dla firm. Konto firmowe jednak warto otworzyć na przykład ze względu na przepisy
o podatku VAT i jego obrocie w gospodarce.

Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego Uruchomi się w nowym oknie

Kiedy otwarcie konta firmowego jest obowiązkowe

W niektórych przypadkach Konto firmowe jest niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
W tym artykule opisujemy najważniejsze z nich.

Rachunek techniczny VAT

Potrzebujesz konta firmowego, jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT i obracasz tym podatkiem. Po wpisaniu konta firmowego w CEIDG, powiązanego z kontem VAT, trafisz na białą listę podatników VAT, którą prowadzi Ministerstwo Finansów. To rejestr wszystkich podmiotów, jakie wystawiają faktury i muszą odprowadzić podatek. Lista jest dostępna dla przedsiębiorców i ich kontrahentów. Wpis z numerem konta w rejestrze pozwala otrzymywać przelewy z podzieloną płatnością. Jeśli nie trafisz na białą listę podatników VAT, nie możesz ująć takiego przelewu w kosztach uzyskania przychodu.

Split payment

Kolejną zaletą dobrego konta firmowego jest mechanizm podzielonej płatności. Gdy otrzymujesz opłatę za fakturę VAT, kwota podatku jest od razu odliczana. Dzięki split payment suma ta trafia natychmiast na specjalny rachunek techniczny. Z kolei na firmowe konto wpłynie kwota netto. Taki mechanizm pozwoli Ci szybciej i łatwiej odzyskać naliczony podatek VAT.

Limity płatności gotówkowych

15 tysięcy złotych — tyle wynosi limit płatności gotówkowych, jakie mogą wykonywać przedsiębiorcy między sobą. Ogranicza on szarą strefę. Każda transakcja powyżej tej kwoty powinna być przeprowadzona bezgotówkowo — przelewem lub kartą — i udokumentowana fakturą.

Ile wynoszą koszty prowadzenia bankowego konta dla firmy

Oferta konta dla jednoosobowych działalności przeszła w ostatnich latach wiele zmian. Dzięki temu opłata za prowadzenie konta firmowego nie musi być wysoka. Nasze Konto Firmowe Online otwierasz konto za 0 zł i nie płacisz za jego prowadzenie. Nie zapłacisz też za 10 pierwszych przelewów natychmiastowych BlueCash w miesiącu w bankowości internetowej lub mobilnej.

Darmowe konto firmowe to również 0 zł za przelewy Elixir w bankowości internetowej i mobilnej w PLN i polecenia wypłaty w EUR. Nie pobieramy opłaty za polecenia zapłaty czy zlecenia stałych. Niezależnie od aktualnych promocji, nie zapłacisz też za przelewy do ZUS i US.

Korzyści z konta firmowego

Chcesz wybrać najlepsze konto dla firm? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Możesz u nas liczyć na premie za aktywność i benefity. Jeśli przy zakładaniu Konta Firmowego Online wyrazisz zgody marketingowe, a następnie je utrzymasz, możesz wziąć udział w promocji „MOC Korzyści z Kontem Firmowym Online”.

W promocji możesz uzyskać aż do 2700 zł premii za wykonanie konkretnych czynności:

  • do 1200 zł zwrotu za transakcje bezgotówkowe wykonane kartą debetową i transakcje bezgotówkowe wykonane za pomocą BLIK;
  • do 600 zł za wymianę walut w Kantorze Santander;
  • 300 zł za zawarcie umowy o terminal płatniczy;
  • do 600 zł z Lokatą Biznes Impet;

Szczegóły znajdziesz w regulaminie promocji Uruchomi się w nowym oknie.

Zalety konta firmowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Konto firmowe Uruchomi się w nowym oknie to dla Twojej firmy więcej niż korzyści finansowe. Z naszym Kontem Firmowym Godnym Polecenia możesz wiele zyskać.

Odrębne finanse prywatne i firmowe

Prowadzenie konta dla firm w wybranym banku ułatwia zarządzanie finansami. Dzięki niemu, zapanujesz nad wydatkami firmowymi. Osobne konto dla działalności jednoosobowej jest też pomocne w razie kontroli skarbowej lub podatkowej.

Narzędzia dla przedsiębiorców

Razem z kontem firmowym dajemy przedsiębiorcy dostęp do usług, które mogą wykorzystać w swojej działalności. To między innymi:

To również może Cię zainteresować: Wymiana walut online - jak działa kantor internetowy Uruchomi się w nowym oknie

Finansowanie dla przedsiębiorców

Gdy zakładasz firmowe konto bankowe, możemy przygotowywać dla Ciebie specjalne oferty. Dzięki temu masz szansę skorzystać z kredytu lub leasingu na preferencyjnych warunkach. Pomożemy Ci zadbać o potrzeby Twojej firmy.

Dostęp do wiedzy

Konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej to także okazja do nauki. Nie tylko świadczymy usługi finansowe, ale też pomagamy klientom w prowadzeniu firmy. Organizujemy szkolenia
i webinary, tworzymy poradniki i zapraszamy na branżowe eventy
. W 2023 roku uruchomiliśmy program #aFIRMAcje dla przedsiębiorców i przyszłych przedsiębiorców. Wraz z Polską Fundacją Przedsiębiorczości wspieramy przedsiębiorców w projekcie MOCnych w biznesie.

Santander Bank Polska

Organizatorem promocji „MOC korzyści z Kontem Firmowym Online” jest Santander Bank Polska S.A. Możesz przystąpić do promocji od 1 października 2023 r. do 30 września 2024 r.


Usługa eFaktoring świadczona jest dla klientów na podstawie odrębnej umowy, zawartej przez klienta z NFG S.A.
Usługa eUmowy świadczona jest dla klientów na podstawie odrębnej umowy, zawartej przez klienta z LawBiz Technology sp. z o.o.
Usługa eKsięgowości inFakt świadczona dla klientów na podstawie odrębnej umowy o usługi księgowe, zawartej przez klienta z inFakt sp. z o.o.
Usługa eWadia świadczona jest dla klientów na podstawie odrębnej umowy, zawartej przez klienta z POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A.
Usługa eLeasing świadczona jest dla klientów na podstawie odrębnej umowy, zawartej przez klienta z Santander Leasing S.A.
Usługa eZdrowie świadczona jest dla klientów na podstawie odrębnej umowy, zawartej przez klienta z MedicCentre sp. z o.o.
Usługi dostępne są dla jednoosobowych działalności gospodarczych w bankowości internetowej Mini Firma.


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 12.02.2024 r. Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).