przeczytasz w 4 minuty

Wybór odpowiedniego konta firmowego jest kluczowy w skutecznym zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Z naszego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając konto dla firmy i czy każda firma musi mieć swoje konto bankowe. 

Spis treści:

Kiedy firma powinna otworzyć konto?

Sprawdź, w jakich sytuacjach konto firmowe okaże się niezbędne, jeśli prowadzisz firmę.

1. Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT to spis firm, zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. To firmy, które wystawiają faktury VAT i muszą go odprowadzać. Listę prowadzi Ministerstwo Finansów i udostępnia ją wszystkim podatnikom VAT. Jeśli masz firmę i chcesz wykonać płatność za fakturę VAT powyżej 15 000 zł, musisz to zrobić z konta firmowego. Takie konto powinno być na białej liście podatników VAT. Jeśli Twojego rachunku nie będzie na liście, płatność nie może zostać rozliczona jako koszt uzyskania przychodu. Pamiętaj, że na białej liście mogą się znaleźć jedynie konta firmowe. W tym przypadku, konto osobiste używane do celów firmowych się nie sprawdzi.

2. Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności

Split payment to rodzaj płatności, w których kwota przelewu jest wysyłana na dwa osobne rachunki. Kwota netto trafia na konto bieżące, a VAT – na specjalny rachunek VAT, powiązany z Twoim kontem firmowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz znacznie szybciej odzyskać naliczony podatek. Ten rodzaj rachunku będzie Ci potrzebny, jeśli wystawiasz faktury na 15 000 zł lub więcej. Pamiętaj, że rachunku VAT nie możesz powiązać ze swoim kontem osobistym. Dodatkowo, jeśli chcesz otrzymać przelew z podzieloną płatnością, Twoje konto musi być na białej liście.

3. Limit płatności gotówkowych

Przedsiębiorcy mają limit transakcji gotówkowych, który wynosi 15 000 złotych. Został wprowadzony po to, by ograniczyć szarą strefę. W 2024 roku, limit zmniejszy się do 8 000 złotych. Jeśli kwota transakcji przekracza limit, powinna zostać przeprowadzona bezgotówkowo. Do tego idealnie sprawdzi się konto firmowe. Pamiętaj, że każdy przelew powinien być udokumentowany fakturą VAT.

Konto firmowe – jak wybrać najlepsze?

Konto firmowe powinno być dopasowane do Twojego biznesu, dlatego jeśli chcesz je otworzyć – weź pod uwagę kilka kwestii.
 

 • Określ, kto może mieć dostęp do rachunku firmowego
  Jako właściciel firmy, masz pełen dostęp do swojego konta firmowego. Możesz zdecydować, kto jeszcze będzie miał w nie wgląd – mogą być to np. pracownicy, księgowi lub współwłaściciele. Wystarczy, że udzielisz im stosownego pełnomocnictwa.
   
 • Zdecyduj, jaki typ transakcji Cię interesuje
  W zależności od rodzaju biznesu, możesz przyjmować częściej płatności gotówkowe lub bezgotówkowe. Zanim założysz konto, sprawdź, jakie są koszty przelewów lub wpłat na konto. Jeśli np. prowadzisz sklep internetowy, będą Ci potrzebne płatności online i obsługa kart płatniczych. Gdy masz sklep stacjonarny, warto sprawdzić, czy nie potrzebujesz terminala płatniczego.
   
 • Zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowych usług
  Razem z kontem firmowym możesz podpisać umowę na usługi dodatkowe, które ułatwią Ci prowadzenie firmy. Mowa np. o terminalach płatniczych, leasingu czy kredycie.
   
 • Porównaj oferty różnych banków
  Żeby wybrać najlepsze konto firmowe, musisz porównać różne rozwiązania oferowane przez banki. Sprawdź, jakie funkcje i usługi oferują różne banki oraz jakie opłaty pobierają za prowadzenie konta. Gdy porównasz opłaty za transakcje czy koszty korzystania z bankomatu, łatwo znajdziesz korzystne cenowo konto dla firm. U nas znajdziesz darmowe konto firmowe .
  Przed założeniem konta firmowego, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby. To pomoże Ci wybrać najlepsze konto firmowe, które spełni Twoje oczekiwania.

Dlaczego warto założyć konto bankowe dla firm?

Chociaż nie musisz mieć osobnego konta firmowego, warto je założyć. Poznaj zalety posiadania osobnego konta firmowego.

 • Oddzielisz finanse firmowe od prywatnych
  Konto firmowe pozwoli Ci łatwo oddzielić budżet domowy od wydatków ponoszonych na firmę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz łatwiej kontrolować finanse Twojej firmy.
 • Zbudujesz historię finansową do zdolności kredytowej
  Jeśli otworzysz konto firmowe, możesz od razu zacząć budować pozytywną historię finansową. Regularne wpływy i wydatki będą pomocne, gdy złożysz wniosek o kredyt.
 • Będziesz mógł korzystać z narzędzi przeznaczonych wyłącznie dla firm
  W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz korzystać z konta prywatnego do celów firmowych. Jednak warto założyć osobny rachunek firmowy. Banki oferują liczne rozwiązania przeznaczone jedynie dla usług biznesowych.

Pamiętaj, że oddzielne konto dla firmy sprawi, że Twój biznes zyska na wiarygodności. Potencjalni klienci zdecydowanie szybciej zaufają firmie, która korzysta z własnego konta i nie posługuje się kontem osobistym właściciela.

Korzystaj z konta bankowego przez telefon także po otwarciu konta

Gdy już otworzysz konto na selfie, możesz dalej korzystać ze swojego konta przez telefon. Pomoże Ci w tym aplikacja Santander mobile – Twój bank w kieszeni.
Poznaj zalety aplikacji mobilnej:
 

 • Szybkie logowanie poprzez PIN lub odcisk palca.
 • Możesz szybko i wygodnie założyć cel oszczędnościowy i regularnie odkładać pieniądze, by spełnić swoje marzenie.
 • Stały podgląd finansów – możesz sprawdzić ile masz na koncie jeszcze przed zalogowaniem lub gdy się zalogujesz. Zobaczysz wtedy historię transakcji.
 • Płatności smartfonem – jeśli nigdy nie rozstajesz się z telefonem, płać nim w sklepach stacjonarnych oraz podczas zakupów online. Zrobisz to za pomocą BLIK, Apple Pay i Google Pay – wybierz rozwiązanie, które odpowiada Ci najbardziej.
 • Płatności BLIK – bez opłat przelewaj pieniądze i wypłacaj gotówkę z bankomatów gdzie i kiedy chcesz. Szybko i prosto!

Aplikacja Santander mobile ułatwi Ci codzienność!


Szybkie logowanie

Loguj się do aplikacji jeszcze szybciej - PINem mobile lub za pomocą odcisku palca Touch ID.

Moje cele w aplikacji

Wybierz swój cel i odkładaj pieniądze zgodnie z Twoim rytmem życia: automatycznie, końcówkami transakcji, samodzielnie

BLIK

Wypłacaj gotówkę z bankomatów i przelewaj kasę na numer telefonu.

Szybki podgląd

Trzymaj finanse zawsze pod kontrolą - sprawdzaj dostępne środki i ostatnią transakcję jeszcze przed zalogowaniem.

Bilety, parkingi, taksówki

Kupuj bilety komunikacji miejskiej, opłacaj strefę parkowania i zamawiaj taksówki.

Płatności telefonem

Płać telefonem jak chcesz – BLIKIEM zbliżeniowym, Apple Pay lub Google Pay.

Bibliografia:
https://www.bankier.pl/smart/dlaczego-warto-miec-osobne-konto-firmowe


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 09.08.2023 r.

Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.