przeczytasz w 6 minut

Twoje konto firmowe przestało spełniać oczekiwania i zastanawiasz się nad przeniesieniem go do innego banku? Z tego artykułu dowiesz się, jak szybko założyć u nas konto tego typu, kogo powiadomić o zmianie i jak sprawnie odzyskać pieniądze z konta VAT.

Spis treści:

 

Jak przenieść konto z innego banku?

Wbrew pozorom, zmiana konta firmowego nie jest trudna i wymaga zaledwie kilku kroków, o których piszemy niżej. Jeśli dotychczasowe konto nie spełnia Twoich oczekiwań, pomyśl o założeniu nowego konta bankowego. Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z naszą ofertą kont firmowych i wybierz rozwiązanie, które najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby.

Konto Firmowe Online w promocji

Konto Firmowe Online to idealne rozwiązanie dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Z łatwością założysz je, korzystając z bankowości internetowej lub mobilnej ( Santander mobile ). W ramach tego konta możesz liczyć na premię do 2700 zł m.in. za:

 • do 1200 zł zwrotu za transakcje bezgotówkowe wykonane kartą debetową i transakcje bezgotówkowe wykonane za pomocą BLIK;
 • do 600 zł za wymianę walut w Kantorze Santander;
 • 300 zł za zawarcie umowy o terminal płatniczy;
 • do 600 zł z Lokatą Biznes Impet;

Jeśli jesteś już naszym klientem, założysz konto przez internet. Wystarczy, że się zalogujesz do bankowości internetowej i złożysz wniosek online.

Jeżeli nie masz jeszcze u nas konta osobistego, a zainteresowała Cię oferta naszych kont firmowych, wypełnij formularz online dostępny na naszej stronie internetowej. Aby założyć konto, przygotuj dowód osobisty - będzie potrzebny do potwierdzenia Twoich danych. Następnie, wybierz preferowaną metodę weryfikacji tożsamości: zdjęcie twarzy i dowodu osobistego (najszybszy sposób na otwarcie konta), rozmowę wideo z naszym doradcą lub wysyłkę umowy kurierem i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Konto Firmowe Godne Polecenia

Konto Firmowe Godne Polecenia to interesująca propozycja dla spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Aby je otworzyć, odwiedź nasz oddział . Po otwarciu konta zyskasz m.in. dostęp do platformy Santander Trade (znajdziesz w niej informacje, narzędzia oraz zasoby pomocne w rozwoju działalności poza granicami Polski), Kantoru Santander i możliwość pozyskania środków przez kredyty lub leasing na potrzeby prowadzenia firmy.

Konto Firmowe Godne Polecenia Premium

Konto Firmowe Godne Polecenia Premium sprawdzi się dla dużych firm o wysokich wymaganiach. Daje jeszcze więcej możliwości w zakresie zarządzania finansami firmy, np. dostęp do nowoczesnych terminali płatniczych (szybkich, bezpiecznych i łatwych w obsłudze), stały dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, dostęp do ofert z kredytami i leasingami, a także dostęp do Kantoru Santander z bezpłatnymi rachunkami w najpopularniejszych walutach. Konto otworzysz w naszym oddziale.

Zmiana konta firmowego - ile trwają procedury

Gdy zamykasz konto w innym banku, okres wypowiedzenia wynosi zwykle 30 dni, choć w niektórych bankach zrobisz to od razu. Ten czas może się wydłużyć jeśli masz pieniądze na tym koncie lub dostaniesz na nie przelew. Czas oczekiwania na zamknięcie dotychczasowego konta możesz jednak przeznaczyć na otwarcie nowego, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Możesz mieć kilka kont w różnych bankach równocześnie - musisz tylko pamiętać, by każde z nich zgłosić do urzędu skarbowego i ZUS-u.

Zmiana konta firmowego - jak poinformować urząd skarbowy i ZUS?

Jeśli zdecydujesz się przenieść konto firmowe, w pierwszej kolejności zgłoś zmianę do urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli tego nie zrobisz, może to być potraktowane jako wykroczenie skarbowe, za które grozi mandat lub grzywna.

Pamiętaj, by poinformować urząd skarbowy w ciągu 7 dni, a ZUS - 14 dni od otwarcia rachunku. Do obu instytucji przekaż też informację o zamknięciu dotychczasowego konta.

 • Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, zaktualizuj wpis w CEIDG - możesz to zrobić na biznes.gov.pl, korzystając z profilu zaufanego. ZUS oraz urząd skarbowy dostaną automatyczne powiadomienia o zmianie.
 • Jeśli prowadzisz spółkę cywilną - zmianę rachunku zgłoś w urzędzie skarbowym na formularzu NIP-2, dostępnym na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Aby to zrobić, musisz posiadać podpis kwalifikowany. Jeśli preferujesz tradycyjne metody, wyślij formularz listem lub dostarcz osobiście do placówki.

Jeżeli masz firmę zarejestrowaną w KRS, złóż do urzędu skarbowego formularz NIP-8 - zrobisz to elektronicznie, listownie lub bezpośrednio w urzędzie. W następnej kolejności US poinformuje o zmianie ZUS.

Nowe konto firmowe - kogo jeszcze poinformować o zmianie?

Jeśli planujesz zmienić konto firmowe, poinformuj o tym m.in. swoich kontrahentów – zaktualizuj dane wszędzie, gdzie pojawia Twój numer rachunku. Niezbędne będą m.in. aktualizacje w szablonach faktur, dokumentach firmowych oraz na stronie internetowej. Dodatkowo na kilku kolejnych fakturach zaznacz, że zmienia się numer konta firmowego. Dobrą praktyką jest także wysłanie e-maila o zmianie numeru konta. Dodatkowo, jeśli wciąż czekasz na płatność za faktury, skontaktuj się z klientem, poinformuj go o terminie płatności i w tej samej wiadomości poproś o wpłatę na numer nowego konta.

Na tym jednak nie koniec. Jeśli planujesz zmienić firmowy rachunek bankowy, podmiotami, które muszą się o tym dowiedzieć są także m.in.:

 • kredytodawcy - o ile automatycznie spłacasz swoje zobowiązanie z dotychczasowego konta,
 • pośrednik płatności - jeśli korzystasz z terminala płatniczego lub przyjmujesz płatności online,
 • firmy, które świadczą dla Ciebie usługi za pobraniem,
 • sądy, komornik i ewentualni wierzyciele.

Jak zamknąć konto firmowe i odzyskać pieniądze?

Gdy otworzysz nowe konto firmowe, poprzednie możesz zamknąć. Każdy bank ma swoje wewnętrzne procedury, dlatego dowiedz się bezpośrednio u źródła, co zrobić, by rozwiązać umowę.

Pamiętaj, żeby przed zamknięciem konta pobrać historię rachunku za minimum 5 ostatnich lat. Gdy zrobisz to po rozwiązaniu umowy (bank przechowuje Twoją dokumentację przez 10 lat), musisz liczyć się z tym, że za każdą stronę wydaną z archiwum, będzie trzeba zapłacić.

Wraz z zamknięciem konta, bank zamknie także Twoje konto VAT. Dlatego zadbaj o to, by nie było na nim żadnych środków. Wykorzystaj je choćby na opłacenie ZUS, faktur VAT czy podatków. Jeśli konto firmowe zostanie zamknięte, ale będą na nim jakieś środki, nie wypłacisz ich od razu. W takiej sytuacji musisz oficjalnie złożyć do urzędu skarbowego wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT. Urząd ma 60 dni na podjęcie decyzji. W oficjalnym postanowieniu znajdziesz choćby informację o tym, jaką kwotę możesz wypłacić. Kopia postanowienia trafi również do banku, w którym konto zostało zlikwidowane - na tej podstawie dostaniesz przelew na wskazany numer rachunku bankowego lub wypłacisz pieniądze w oddziale.

Konto Firmowe Online w promocji

Promocja

Konto Firmowe Online to:

 • 0 zł prowadzenie konta, 
 • 0 zł 10 pierwszych przelewów natychmiastowych BlueCash w miesiącu w bankowości internetowej i mobilnej, 
 • 0 zł wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą, jeżeli wyrazisz  zgody  marketingowe.

Do 2700 zł premii za aktywności na koncie

Sprawdź szczegóły i pozostałe korzyści na stronie promocji.

Aplikacja Santander mobile ułatwi Ci codzienność!


Szybkie logowanie

Loguj się do aplikacji jeszcze szybciej - PINem mobile lub za pomocą odcisku palca Touch ID.

Moje cele w aplikacji

Wybierz swój cel i odkładaj pieniądze zgodnie z Twoim rytmem życia: automatycznie, końcówkami transakcji, samodzielnie

BLIK

Wypłacaj gotówkę z bankomatów i przelewaj kasę na numer telefonu.

Szybki podgląd

Trzymaj finanse zawsze pod kontrolą - sprawdzaj dostępne środki i ostatnią transakcję jeszcze przed zalogowaniem.

Bilety, parkingi, taksówki

Kupuj bilety komunikacji miejskiej, opłacaj strefę parkowania i zamawiaj taksówki.

Płatności telefonem

Płać telefonem jak chcesz – BLIKIEM zbliżeniowym, Apple Pay lub Google Pay.

Organizatorem promocji „MOC korzyści z Kontem Firmowym Online” jest Santander Bank Polska S.A. Możesz przystąpić do promocji od 2 kwietnia 2024 r. do 30 września 2024 r.

Źródła:
•    biznes.gov.pl
•    bankier.pl
Organizatorem promocji „Promocja Godna Polecenia - edycja 5” jest Santander Bank Polska S.A. Możesz przystąpić do promocji od od 1 sierpnia do 30 września 2023 r. włącznie. Wyjaśnienia pojęć i definicji, które dotyczą usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach, oprocentowaniu oraz regulamin promocji znajdziesz na santander.pl/firmy/konta oraz pod numerem telefonu – opłata zgodna z taryfą danego operatora.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 30.08.2023 r.
Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.