przeczytasz w 4 minuty

Prowadzisz organizację pozarządową? Każda fundacja lub stowarzyszenie, powinna mieć konto w banku. To rozwiązanie, które ułatwia codzienną pracę, ale też pomaga zyskać na wiarygodności. Rachunek umożliwi Ci łatwe zarządzanie finansami i wesprze Cię w skutecznym prowadzeniu działalności społecznej. Konto bankowe dla organizacji non-profit możesz założyć również u nas!

Spis treści:

Czy stowarzyszenie może działać bez własnego konta bankowego?

Fundacja nie może działać bez konta bankowego. Większość organizacji pozarządowych ma rachunek w banku – nie tylko dla wygody, ale też z konieczności. Organizacje non-profit muszą się rozliczać z podatków, ale to nie jedyny powód do otwarcia konta. Fundacje potrzebują konta do zbierania darowizn, składek i pieniędzy uzyskanych w ramach przekazywania 1,5% podatku.

Dla wielu fundacji i stowarzyszeń wybór atrakcyjnego cenowo konta jest kluczowy. Przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić cechy i możliwości konta oraz koszty jego utrzymania, w tym opłatę za prowadzenie.

Jakie są korzyści posiadania konta bankowego dla fundacji?

Prowadzisz fundację, która działa na zasadzie non-profit? Otwarcie konta bankowego może być dla Ciebie bardzo korzystne. Dlaczego? Rachunek daje możliwość:

 • łatwego wglądu w finanse,
 • śledzenia wpływów i wypłat z konta,
 • przeprowadzania płatności bezgotówkowych,
 • otrzymywania dotacji zewnętrznych,
 • składania wniosków o różnego rodzaju wsparcie finansowe.

Warto również podkreślić, że fundacja, która ma własny rachunek, jest bardziej wiarygodna, co może jej ułatwić nawiązywanie współpracy z innymi instytucjami i pozyskiwanie darczyńców. Tym samym, konto nie tylko daje fundacji kontrolę nad finansami, ale też ułatwia jej codzienne funkcjonowanie.

Konto dla stowarzyszenia – jakie wybrać?

Oferta banków nie zawsze obejmuje konta bankowe dla organizacji non-profit. Najczęściej jest tak, że organizacje pozarządowe mogą skorzystać z oferty skierowanej do firm i osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Podobnie jest u nas. Na co warto zwrócić uwagę, szukając idealnej oferty?  Kluczowe są przede wszystkim:

 • miesięczne koszty związane z prowadzeniem konta,
 • zestawienie opłat za podstawowe usługi (np. przelewy),
 • koszty korzystania z karty płatniczej,
 • aktualne promocje.

Konto dla fundacji – jakie dokumenty są potrzebne?

Jeśli chcesz otworzyć u nas konto dla stowarzyszenia undefined, przygotuj:

 • dowód osobisty,
 • statut stowarzyszenia lub inny dokument, który potwierdzi formę wykonywanej działalności,
 • wyciąg z KRS (Krajowego Rejestru Sądowego).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z naszej infolinii lub uzyskać dodatkowe informacje w placówce.

Jak założyć konto bankowe dla stowarzyszenia

Założenie konta dla fundacji i stowarzyszenia jest proste i nie różni się od otwierania rachunku firmowego. Jak założyć konto dla organizacji pozarządowej?

 1. Udaj się do naszego oddziału. Nie zapomnij zabrać ze sobą wszystkich wymaganych dokumentów.
 2. Wypełnij wniosek. Nasz doradca wybierze odpowiednie konto dla Twojej organizacji i pomoże w formalnościach.
 3. Podpisz umowę. Z konta możesz korzystać zaraz po podpisaniu umowy.
 4. Jeśli potrzebujesz karty do konta, złóż wniosek, a wyślemy ją do Ciebie pod wskazany adres.

Konto bankowe dla stowarzyszenia a bezpieczeństwo finansowe

Fundacja, która zdecyduje się założyć własne konto bankowe, zyska większe bezpieczeństwo finansowe. Osobne konto wpływa choćby na zminimalizowanie ryzyka finansowego i poprawia wizerunek stowarzyszenia w oczach potencjalnych darczyńców. Rachunek sprawia, że fundacja ma łatwy dostęp do środków i może na bieżąco kontrolować wydatki, a także śledzić wpływy. To również ułatwienie w kwestii rozliczeń – rachunek daje możliwość rozliczania się bezpośrednio z konta bankowego. Konto pozwala fundacji działać w sposób przejrzysty, a zgromadzone środki są bezpieczne.

zespół Bluerank

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie. Stan na 03.10.2023 r.


Dodatkowe żródła:

 • https://pieniadze.rp.pl/bankowosc/art19268201-jak-to-jest-gdy-fundacja-chce-zalozyc-konto (dostęp: 15.05.23)

 • https://publicystyka.ngo.pl/oferta-bankow-dla-organizacji-pozarzadowych (dostęp: 15.05.23)

 • https://www.niepoddawajsie.pl/konto-dla-stowarzyszenia-spolki-i-fundacji/ (dostęp: 15.05.23)

 • https://kontomania.pl/ranking-kont-dla-fundacji-i-stowarzyszen (dostęp: 15.05.23)


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.