przeczytasz w 4 minuty

Kiedyś rejestrowanie firmy oznaczało wiele przygotowań. Liczba niezbędnych dokumentów, urzędów do odwiedzenia… to mogło przyprawić o ból głowy. Teraz, jeśli chcesz założyć firmę wystarczy, że wypełnisz wniosek przez internet, z pomocą banku. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku.

Spis treści:

Kto może założyć działalność gospodarczą przez internet

Każda osoba pełnoletnia może założyć firmę przez internet - wyjątkiem jest zakaz sądowy. Jeśli chcesz zarejestrować działalność gospodarczą ale nie masz jeszcze 18 lat, będziesz potrzebować wsparcia opiekunów - np. rodziców.

Wniosek do CEIDG online może złożyć każdy, kto ma:

  • ważny dowód osobisty,
  • profil zaufany w banku,
  • polskie obywatelstwo,
  • polski adres zamieszkania,
  • pełną zdolność do czynności prawnych.

Warto wiedzieć:

Przez internet założysz nową jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli Twój obecny biznes jest zawieszony i nadal widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie wyślesz kolejnego wniosku online.

Jak założyć firmę z naszą pomocą?

Wypełnij wniosek, który pozwoli Ci zarejestrować i prowadzić działalność. Zrobisz to jeśli masz u nas konto osobiste i dostęp do Santander internet. Pamiętaj, że po zarejestrowaniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie musisz mieć konta firmowego. Takie konto pomaga jednak w porządkowaniu biznesowych wydatków oraz przychodów. Otworzymy dla Ciebie konto firmowe razem z rejestracją działalności gospodarczej.

Konto firmowe powinno być dopasowane do Twojego biznesu, dlatego jeśli chcesz je otworzyć – weź pod uwagę kilka kwestii.

Zakładanie firmy online - jak się przygotować

Zakładanie firmy online – sprawdź, jak się przygotować krok po kroku:

  • nazwa firmy – pamiętaj, aby nazwa zawierała Twoje imię i nazwisko, zgodnie z danymi w dowodzie. Możesz też wpisać we wniosku skróconą formę, której użyjesz na bilbordach, ulotkach czy wizytówkach. Nazwa może mieć do 31 znaków - ważne, aby była chwytliwa, prosta w wymówieniu i informowała, jakie usługi oferujesz.
     
  • dane kontaktowe – adres, pod którym prowadzisz działalność gospodarczą i do którego masz  tytuł prawny, dane korespondencyjne, e-mail, numer telefonu.
     
  • data rozpoczęcia działalności gospodarczej – od tego momentu opłacasz ubezpieczenie społeczne ZUS lub KRUS.
  • kod PKD - wskazuje, czym będzie zajmować się Twoja firma.
  • forma opodatkowania - możesz wybrać 1 z 4 form: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa.
  • zaliczki na podatek dochodowy – wybierz termin płatności zaliczek: raz w miesiącu albo raz na kwartał.
  • księgowość - wybierz biuro rachunkowe, które zadba finanse Twojej firmy. To bardzo ważne podczas kontroli. We wniosku podaj też miejsce, w którym przechowujesz wszystkie pisma i rachunki. Pamiętaj także, że prostą księgowość możesz prowadzić samodzielnie – nie ma bowiem wymogu posiadania usług księgowych już na starcie działalności.

Jak założyć działalność gospodarczą przez internet - instrukcja krok po kroku

Możesz zarejestrować firmę na stronie www.biznes.gov.pl undefined lub www.ceidg.gov.pl undefined. Tam złożysz wniosek o wpis swojej działalności gospodarczej w CEIDG. Możesz to jednak zrobić szybciej z naszą pomocą. Pamiętaj, że pomożemy Ci bezpłatnie złożyć wniosek o rejestrację firmy jednoosobowej przez internet. Na każdym etapie wniosku w Santander internet możesz skorzystać z darmowej, konsultacji telefonicznej z ekspertem księgowym inFakt.

Jak założyć firmę przez internet krok po kroku:

  1. Zaloguj się do Santander Internet.
     
  2. Przejdź do zakładki Oferta Banku - tam znajdziesz formularz „Działalność gospodarcza z kontem dla firm i bankowością Mini Firma”.
     
  3. Wypełnij „Wniosek o założenie własnej działalności gospodarczej oraz otwarcie konta dla firm z bankowością elektroniczną Mini Firma”.
     
  4. Podpisz wniosek - profil zaufany wystarczy. I gotowe!

Twój wniosek o wpis do CEiDG wyślemy za Ciebie - e-mailem lub SMS-em otrzymasz powiadomienie, gdy rejestracja działalności będzie potwierdzona. Gdy Twoja działalność będzie już zarejestrowana, otrzymasz instrukcję dostępu do swojego konta firmowego.

Po złożeniu wniosku musisz wykonać jeszcze 2 czynności względem Urzędu Skarbowego i ZUS.

Urząd Skarbowy

Chcesz być czynnym podatnikiem VAT? W takiej sytuacji musisz złożyć formularz VAT-R. Formularz możesz złożyć osobiście, wysłać pocztą lub przez portal Biznes.gov.pl jako załącznik do wniosku o wpis lub zmianę wpisu w CEIDG lub przez Portal Podatkowy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Na podstawie wpisu do CEIDG system zgłasza Cię do ZUS jako płatnika składek. Pamiętaj również, że po zarejestrowaniu działalności musisz w ciągu 7 dni zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego siebie, a także członków swojej rodziny. Jeżeli chcesz skorzystać z Ulgi na start, zgłoś się do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się od cyfr 05 40. Pozostałe dwie cyfry zależą od tego, czy masz ustalone prawo do emerytury lub renty oraz czy posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 09.08.2023 r.

Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl. 

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto, konto bankowe, konto osobiste to rachunek płatniczy.
  • Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa Santander internet to usługi bankowości elektronicznej.