przeczytasz w 6 minut

Jaki terminal płatniczy wybrać, gdy prowadzisz firmę? Terminale płatnicze to już codzienność – pozwalają płacić wygodnie, czyli bez gotówki. Dowiedz się, jak działa terminal i jaki model sprawdzi się w Twojej firmie.

Spis treści:

Do czego służy terminal płatniczy

Terminal płatniczy pozwoli Ci zapewnić sprawną obsługę swoich klientów i wygodne płatności. Dzięki terminalom płatniczym, Twoi klienci zapłacą wygodnie BLIKIEM lub kartą płatniczą.

Polska należy do najbardziej rozwiniętych krajów pod względem płatności bezgotówkowych. Według raportu „Zwyczaje płatnicze Polaków” Fundacji Polska Bezgotówkowa z 2022 roku, aż 75% takich płatności wykonano kartami debetowymi. 43% Polaków korzysta z BLIKA, a 26% płaci telefonem z funkcją NFC.

Widzimy więc, że liczba i wartość płatności bezgotówkowych w Polsce zwiększa się z roku na rok. Według raportu „Płatności gotówkowe i bezgotówkowe – analiza stanu i perspektyw”, w 2021 roku na 1 milion osób przypadało 30 tysięcy terminali. Teraz płatność kartą jest jedną z wielu opcji, ponieważ możemy płacić też smartwatchem lub smartfonem.

Rodzaje terminali płatniczych

Terminale płatnicze dzielimy na trzy rodzaje:

  • terminal stacjonarny,
  • terminal przenośny,
  • terminal SoftPOS.

Każdy z nich obsługuje karty VISA i Mastercard (najbardziej popularne w Polsce), BLIKa czy aplikację bankową. W tym artykule poznasz cechy terminali i dopasujesz model urządzenia, które sprawdzi się najlepiej w Twojej firmie.

Terminal stacjonarny

Ten terminal jest stale zasilany prądem i wymaga dostępu do internetu. Znajdziesz je przy kasach w sklepach i punktach usługowych.

Przenośny terminal płatniczy

Przenośny terminal pozwala odbierać płatności z dala od zasilania. Urządzenia te mają wbudowane baterie i korzystają z łączności GPRS. To oznacza, że z takim terminalem przyjmiesz płatność w dowolnym miejscu. Rozmiary terminalu przenośnego są zbliżone do stacjonarnego dlatego polecamy używać tych urządzeń na terenie sklepów, hurtowni i restauracji.

SoftPOS, czyli terminal płatniczy w telefonie

Aplikacja SoftPOS pozwala zmienić telefon lub tablet w terminal. To świetne rozwiązanie, jeśli prowadzisz małą firmę. Nie musisz zamawiać dodatkowego sprzętu, ponieważ wykorzystasz własne urządzenie. Przyjmowanie płatności działa na telefonach z modułem NFC i systemem Android. Terminal w telefonie pozwala obsługiwać klientów wszędzie gdzie masz dostęp do internetu. To rozwiązanie sprawdza się gdy prowadzisz biznes w ruchu.

Więcej na temat tego rozwiązania znajdziesz w artykule: Aplikacja SoftPOS – jak działa terminal płatniczy w telefonie

Ile kosztuje terminal płatniczy

Dostarczymy Ci terminal, a Ty zapewnisz swoim klientom różne sposoby płatności. Oferujemy stacjonarny terminal POS w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Zapłacisz 0 zł za abonament i prowizję przez 12 miesięcy lub do osiągnięcia 100 tysięcy złotych obrotu. Z darmowego terminala płatniczego możesz skorzystać, jeśli przez 12 miesięcy przed przystąpieniem Twoja firma nie przyjmowała płatności w ten sposób.

Z abonamentu za 0 zł na terminal stacjonarny i przenośny skorzystasz także poza programem Fundacji Polska Bezgotówkowa. W tym przypadku oferujemy dodatkowe 9 miesięcy bez opłat abonamentowych w ramach promocji.

Terminal SoftPOS możesz mieć też na korzystnych warunkach. Przez pierwsze 12 miesięcy zapłacisz za usługę 0 zł w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Na kolejne 12 miesięcy za terminal w telefonie lub tablecie zapłacisz 0 zł dzięki naszej promocji.

Jak wybrać najlepszy terminal płatniczy

Sprawdź, jakie terminale sprawdzają się najlepiej w różnych branżach. Stacjonarny terminal polecamy do sklepów i punktów usługowych oraz hoteli i pensjonatów.

Z kolei terminale bezprzewodowe sprawdzą się m.in. w gastronomii – zwłaszcza jeśli oferujesz dostawę do klienta. Możesz też obsługiwać nim gości przy stolikach.

Z aplikacji SoftPOS chętnie korzystają taksówkarze i kurierzy oraz firmy sezonowe.

Jaki terminal wybrać – dodatkowe kryteria

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze terminala? Jeśli zdecydujesz się na terminal z naszej oferty, pieniądze z płatności wpłyną na Twoje konto firmowe w naszym banku już następnego dnia roboczego rano. Dostarczane przez nas terminale są też bezawaryjne - urządzenia zapewniają niezawodność na poziomie 99,999%. Zyskujesz też wsparcie specjalistów we wszystkie dni roku, przez całą dobę. Swój terminal zamówisz przez telefon lub w naszym oddziale.

Zespół Santander Bank Polska.

Źródła:

  • santander.pl
  • nbp.pl
  • infin.gov.pl

Organizatorem programu Polska Bezgotówkowa jest Fundacja Polska Bezgotówkowa. Regulamin programu dostępny jest na stronie polskabezgotowkowa.pl. Dofinansowaniem są objęte terminale zaraportowane do Fundacji w latach 2018-2020. Santander Bank Polska współpracuje z Elavon Financial Services Designated Activity Company. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu oraz regulamin promocji dostępne są w placówkach Banku oraz pod numerem 61 885 17 41 (opłata zgodna z taryfą danego operatora). Polecenie stanowi przekazanie informacji o podmiocie zainteresowanym ofertą Elavon w wyniku rozmowy Klienta zainteresowanego ofertą z doradcą lub konsultantem infolinii.


Organizatorem promocji „POStaw na terminal bez czynszu- edycja III 2024” i „eTerminal softpos 12msc bez czynszu - III edycja 2024” jest Santander Bank Polska S.A. oraz Elavon Financial Services Designated Activity Company. Promocje trwają od 02 stycznia 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. Szczegóły oferty, informacja o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach Banku oraz pod numerem 61 885 17 41 (opłata zgodna z taryfą danego operatora). Polecenie stanowi przekazanie informacji o podmiocie zainteresowanym ofertą Elavon w wyniku rozmowy Klienta zainteresowanego ofertą z doradcą lub konsultantem infolinii.


Elavon Financial Services Designated Activity Company (Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością o Wyznaczonym Przedmiocie Działalności) Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 287836, numer REGON 300649197, NIP 2090000825, kapitał zakładowy Elavon Financial Services Designated Activity Company 6.400.001,00 euro. Elavon Financial Services DAC prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Elavon Merchant Services i podlega nadzorowi Centralnego Banku Irlandii.


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 19.01.2024 r.


Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).