przeczytasz w 4 minuty

Wyjeżdżasz za granicę? Taki wyjazd to konieczność wymiany waluty. Wakacyjne wydatki dla wielu osób zaczynają się jeszcze zanim wyjadą – w kantorze. Niektórzy nie są ponadto pewni, ile gotówki powinni zabrać. Przejmują się kosztami ewentualnej wymiany pieniędzy w zagranicznych kantorach. Wszystkie te problemy może rozwiązać dostęp do konta walutowego, karty i internetowego kantoru.

Spis treści:

Wakacje za granicą: dlaczego warto założyć konto walutowe

Pandemia oraz rosnąca inflacja spowodowały, że ceny biletów, hoteli i zorganizowanych wycieczek poszybowały. Z tego powodu coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jak oszczędzać na wakacjach? Jednym z coraz bardziej popularnych pomysłów jest unikanie opłat za wymianę walut. Pomoże nam w tym konto walutowe oraz karta wielowalutowa.

Jak działa konto walutowe i karta wielowalutowa

Konto24 walutowe możesz otworzyć w walucie: EUR, USD lub GBP. W naszym oddziale czy przez w bankowości internetowej otworzysz również w CHF. Na to konto przelewasz swoje pieniądze, które wcześniej możesz przewalutować w naszym Kantorze Santander. Na konto walutowe możesz też wpłacać i wypłacać walutę w gotówce. Jeśli masz kartę do swojego konta bankowego w złotówkach, możesz ją połączyć z kontem w walucie. Jest to darmowa usługa wielowalutowa. U nas dotyczy ona kart debetowych: karty Dopasowanej lub Visy Select. W ten sposób korzystasz z jednej karty do wielu walut. To bardzo wygodne rozwiązanie. Nie musisz mieć wielu kart, zmniejszasz w ten sposób ryzyko ich zgubienia. I choć nasze karty są wykonane w 85% z recyklingu, jeśli będziesz korzystać z jednej karty do wielu kont, wspierasz też ochronę naszej planety.

Załóżmy, że wybierasz się na wakacje do Włoch. Przed wyjazdem zasilasz konto w euro, a na miejscu płacisz kartą wielowalutową. Wszystkie płatności pobierane są z konta w euro – bez przeliczania walut, bez prowizji. Jeśli na koncie walutowym nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, wtedy płatności są pobierane z konta złotówkowego z przewalutowaniem. Dlatego warto pamiętać o tym, aby na koncie walutowym mieć odpowiednią kwotę pieniędzy. Stan konta najłatwiej sprawdzić w aplikacji mobilnej.

Podobnie wygląda wypłata gotówki z bankomatu za granicą czy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Posiadanie konta i karty wielowalutowej po prostu się opłaca!

Jak działa kantor internetowy i jak wymieniać walutę online

Pójdźmy o krok dalej. Załóżmy, że przebywasz na wspomnianych wakacjach we Włoszech, zaglądasz do swojej aplikacji i widzisz, że na koncie EUR kończą Ci się pieniądze. Taka sytuacja nie stanowi żadnego problemu, jeśli wiesz, jak działa kantor internetowy.

Kantor Santander w Santander mobile działa 24/7. Masz go zawsze w zasięgu ręki. Korzystasz z niego, gdy chcesz wymienić walutę lub po prostu sprawdzić aktualny kurs. Najważniejsze jest jednak to, że możesz tam wymienić waluty po korzystniejszym kursie niż w kantorach stacjonarnych. To kolejna oszczędność na wakacjach!

Dlaczego konto walutowe i kantor internetowy są przydatne na wakacjach

Z kontem walutowym, kartą wielowalutową i internetowym kantorem wymienisz waluty online. To duża wygoda. Możesz dokupić brakującą walutę nawet z leżaka czy ze soku narciarskiego. Nie musisz szukać najbliższego bankomatu czy stacjonarnego kantoru. Unikasz też niekorzystnego przewalutowania i prowizji za wymianę – możesz więc pozwolić sobie na dodatkowe wakacyjne zakupy, albo po prostu ograniczyć wydatki.

Oszustwa w lokalnych kantorach, których możesz uniknąć dzięki internetowemu kantorowi i karcie walutowej

Wymiana walut w kantorze internetowym daje Ci gwarancję, że transakcja jest uczciwa. W przypadku kantorów stacjonarnych nie zawsze masz taką pewność. Jednym z popularnych oszustw jest wymiana waluty po innym (oczywiście mniej korzystnym) kursie niż ten prezentowany w witrynie kantoru. Gdy podchodzisz do obsługi, elektroniczny wyświetlacz kursów nagle „zmienia się”.

W niektórych krajach właściciele kantorów opracowali do mistrzostwa, jak oszukiwać klientów, gdy przeliczają gotówkę. Kilka banknotów niezauważalnie upuszczają na podłogę. Wtedy kwota do wymiany jest mniejsza. Gdy zdziwiony klient upomina się o swoje prawa, otrzymuje do przeliczenia wręczony wcześniej - uszczuplony plik banknotów. Przekonuje się wtedy o swojej pomyłce.

Trzeba pamiętać też, że w internetowym kantorze nie otrzymamy gotówki fałszywej lub o mniejszej wartości. Na przykład do niedawna na Kubie używano dwóch walut – mniej wartej, niewymienialnej „narodowej” oraz waluty wymienialnej. Banknoty były do siebie łudząco podobne. W kantorach niezorientowani turyści otrzymywali często walutę o mniejszej wartości. Dlatego warto zadbać o korzystaną wymianę walut i korzystać z wygodnych rozwiązań naszego kantoru.

Aplikacja pomaga w codziennych sprawach

Dopasuj do siebie
powitanie, logowanie, tapeta
Używaj trybu dyskretnego
ukryj stan konta w miejscach publicznych
Korzystaj z BLIKA
płać, wypłacaj i przelewaj na telefon
Kupuj i płać
za: bilety, parkingi, autostrady,
kwiaty, taksówki
Wymieniaj walutę
w Kantorze Santander 24/7
Oszczędzaj z Moimi celami
określ cel i wygodnie odkładaj

Poznaj aplikację

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 28.10.2022 r.


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl. Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto24 walutowe, konto walutowe jest rachunkiem płatniczym.
  • Aplikacja Santander mobile, Santander internet, bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
  • Przelew to polecenie przelewu lub polecenie przelewu wewnętrznego.

Korzystanie z Kantoru Santander w usługach bankowości elektronicznej Santander internet/mobile dostępne jest dla klientów, którzy zawarli z bankiem umowę Santander online.