Komentarz do sesji w USA

Wydarzenia, które miały miejsce za oceanem, mają istotny wpływ na przebieg sesji w Polsce. Z uwagi na przesunięcie czasowe, posiadanie informacji tego samego dnia sprawia, że inwestor ma więcej czasu na przemyślenia obejmujące potencjalny wpływ tamtejszych wydarzeń na kierunek biegu indeksów kolejnego dnia w Polsce. W związku z tym każdego dnia po sesji w USA komentujemy jej przebieg.

Szczegóły

Wydarzenia, które miały miejsce za oceanem, mają istotny wpływ na przebieg sesji w Polsce. Z uwagi na przesunięcie czasowe, posiadanie informacji tego samego dnia sprawia, że inwestor ma więcej czasu na przemyślenia obejmujące potencjalny wpływ tamtejszych wydarzeń na kierunek biegu indeksów kolejnego dnia w Polsce. W związku z tym każdego dnia po sesji w USA komentujemy jej przebieg.

Opłaty i prowizje

Brak opłat

Przykładowy komentarz do sesji w USA

Udany rok Prezydenta Trumpa

Środa upłynęła inwestorom w dość spokojnej atmosferze. Uspokojenie nastrojów było widoczne już w Azji, gdzie zarówno w Chinach jak i Japonii indeksy zaliczyły kosmetyczne zmiany. Podobnie wyglądała sytuacja w Europie, może z wyjątkiem relatywnie słabego włoskiego indeksu. Zwraca uwagę lepszy od oczekiwań odczyt produkcji przemysłowej w Hiszpanii (odczyt +3,4% r/r; prognoza 3,2%). Konflikt polityczny wydaje się zatem nie mieć dużego wpływ na hiszpańską gospodarkę. W USA mija właśnie pierwszy rok od rozpoczęcia prezydentury przez Donalda Trumpa. Prezydent nie świętował w Waszyngtonie, trwa jego wizyta w Azji. Obecnie przebywa w Chinach, a motywem przewodnim jest oczywiście Korea Północna. Pomimo nieustannej krytyki działań Trumpa w mediach, amerykańscy inwestorzy mogą uznać pierwszy rok jego prezydentury za udany. Indeks S&P500 zyskał w tym czasie nieco ponad 21%. Znając pragmatyczną naturę Amerykanów, może być to jedno z głównych kryteriów oceny jakości działań prezydenta.

Na amerykańskich parkietach przy praktycznie pustym kalendarium makro, w początkowej fazie sesji mieliśmy do czynienia z neutralnym handlem. W kolejnych godzinach żadnej ze stron nie udało się osiągnąć wyraźnej przewagi. Na poziomie poszczególnych spółek zdecydowanie pozytywnie wyróżniły się walory Take-Two Interactive. Deweloper gier zaprezentował lepsze od oczekiwań przychody oraz wyższą od konsensusu prognozę na czwarty kwartał. Za sukcesem spółki stały przede wszystkim „NBA 2K18” i nadal "Grand Theft Auto". Inwestorzy docenili to podejście, walory już na otwarciu zyskiwały ponad 10%. Solidne wzrosty zaliczyły również inne spółki z sektora EA GAMES oraz ACTIVISION BLIZZARD. Z drugiej strony zdecydowanie rozczarował wynikami Snapchat, który zaraportował niższe od oczekiwań przychody oraz wzrost liczby aktywnych użytkowników. W tym przypadku walor był zdecydowanie wyprzedawany, krótko po otwarciu tracił ponad 15%. Na rynku obligacji postępuje zawężenie spreadu pomiędzy 10-latkami, a 2-latkami. Rentowność obligacji 10-letnich pozostawała na praktycznie niezmienionym poziomie 2,31%. Z drugiej strony rentowność obligacji 2-letnich wzrosła do 1,64%. Zawężający się spread jest szczególnie niekorzystny dla banków, (niższa marża odsetkowa netto), które drugi dzień znalazły się pod presją podaży. W drugiej części sesji bykom udało się zdobyć nieco terenu, ale atak na historyczny szczyt nie miał miejsca. Ostatecznie indeks S&P500 zamknął się na poziomie 2594,37 pkt. zyskując tym samym +0,14%. Indeks DJIA zakończył sesję zyskując +0,03%, a najlepiej wypadł Nasdaq zyskując +0,32%. Ogólnie lepiej od reszty rynku poradziły sobie sektory technologiczny, dóbr podstawowych oraz nieruchomości. Z drugiej strony gorzej od reszty wypadły sektory finansowy, przemysłowy, energetyczno-wydobywczy, użyteczności publicznej oraz telekomunikacyjny.

W jutrzejszym kalendarium makro warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, pobierających zasiłek dla bezrobotnych oraz zapasy hurtowników. Ponadto, na poziomie poszczególnych spółek wyniki opublikują Walt Disney, NVIDIA, Office Depot, Macy’s, Coty, Hertz Global, Nordstrom.

Tomasz Kania, CFA
Analityk

Korzystaj z Komentarzy do sesji

Wystarczy, że masz rachunek maklerski w Santander Biuro Maklerskie

1

Załóż rachunek

Jeśli nie masz u nas rachunku maklerskiego, otworzysz go w naszych placówkach.

2

Zaloguj się

Zaloguj się do swojego konta w serwisie Inwestor online.

3

Przejdź do Serwisu Informacyjnego

Wybierz zakładkę Serwis informacyjny, w której znajdziesz Komentarze do sesji.