Najczęściej wyszukiwane:
Szukaj na stronie

Aplikacja Inwestor mobile, szybki i bezpieczny dostęp do rachunku inwestycyjnego

Chcesz poznać opinię naszych fachowców na temat minionej sesji? A może poznać znać czynniki, które mogą być katalizatorami zmian na warszawskiej giełdzie? Specjalnie dla Ciebie nasi analitycy codziennie przygotowują Komentarz rynkowy.

Szczegóły

Nasi analitycy każdego dnia opisują wydarzenia, które ich zdaniem mają wpływ na nastroje na warszawskiej giełdzie. Komentarz powstaje na podstawie przebiegu wydarzeń na minionej warszawskiej sesji i innych światowych parkietach oraz w oparciu o nadchodzące ważne wydarzenia makroekonomiczne.

Dostępność

Darmowe opracowanie Komentarz rynkowy publikowane jest w serwisie Inwestor online w każdy dzień roboczy, przed lub po zakończeniu sesji na GPW. Na stronie internetowej Santander Biuro Maklerskie dostępne jest przykładowe opracowanie.

 

Przykładowe opracowanieKomentarz rynkowy

„Na wszelki wypadek” spadek pod nieobecność Amerykanów

Brak w dniu dzisiejszym sesji w Stanach spowodowanej obchodami Dnia Prezydenta Waszyngtona w naturalny sposób ograniczył zmienność i wolumen poniedziałkowego handlu na Książęcej. Pomimo bardzo dobrego zachowania giełd azjatyckich i pozytywnych rozstrzygnięć na parkietach europejskich na początek nowego tygodnia, inwestorzy z zauważalną rezerwą potraktowali nasz rodzimy parkiet. Głównym powodem pozostaje sytuacja techniczna indeksów, gdzie wzrosty nie zdołały jak dotąd pokonać istotnego poziomu oporu 2400 punktów na indeksie WIG20, co w naturalny sposób wspiera korektę na rynku. Ponadto praktycznie puste kalendarium makroekonomiczne w dniu dzisiejszym dodatkowo również nie dostarczało argumentów za zwiększaniem zaangażowania inwestorom, którzy wypatrują obecnie przede wszystkim rozstrzygnięć w obszarze negocjacji handlowych pomiędzy Stanami a Chinami.

W dniu dzisiejszym indeks największych spółek WIG20 obniżył swoją wartość o przeszło -0,5%, a indeks szerokiego rynku WIG spadł o niespełna -0,4%. Obroty na szerokim rynku ze względu na nieobecność inwestorów amerykańskich były niskie i na szerokim rynku nieznacznie przekroczyły wartość 530 mln PLN, natomiast obrót na największych podmiotach z indeksu WIG20 wyniósł niespełna 440 mln PLN. Z podażową presją w dniu dzisiejszym nie poradziły sobie ponadto również indeksy małych i średnich spółek- indeks mWIG40 spadł o symboliczne -0,05%, a indeks małych spółek sWIG80 obniżył swoją wartość o -0,20%.

Wśród największych podmiotów liderami spadków były w dniu dzisiejszym JSW (-3,5%) oraz PGE (-3,3%). W przypadku górniczej spółki inwestorów rozczarowała informacja o potencjalnie planowanej emisji nowych akcji, a w przypadku krajowego, energetycznego giganta zapalnikiem spadków była prasowa informacja o planowanym obciążeniu spółek energetycznych kosztami budowy nowej fabryki samochodów elektrycznych. Honor indeksu WIG20 ratowały natomiast w poniedziałek Cyfrowy Polsat oraz Eurocash, które dość solidarnie zyskały po około +1,5%, natomiast żadna ze spółek nie publikowała w dniu dzisiejszym żadnych nowych, istotnych informacji. Z kolei na szerokim rynku wzrostowym liderem był tym razem deweloper mieszkaniowy- JWC, którego akcje zyskały blisko +29%. Spółka opublikowała w dniu dzisiejszym projekty uchwał na najbliższe WZA zakładające między innymi wdrożenie skupu akcji własnych do 20% kapitału spółki. Z kolei na przeciwnym biegunie znalazły się w szczególności spółki z grupy Leszka Czarneckiego, których wyceny w ostatnim czasie podlegają dużej zmienności. W poniedziałek kurs akcji Getin Holdingu spadł o -24%, a kurs Idei Banku o -18%.

Piotr Tukendorf, CFA

Opracowanie własne na podstawie danych GPW.

Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Santander Biuro Maklerskie nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Santander Biuro Maklerskie jest zabronione. Niniejszy dokument stanowi publikację handlową.

Korzystaj z Komentarzy rynkowych

Wystarczy, że masz rachunek maklerski w Santander Biuro Maklerskie

1

Załóż rachunek

Jeśli nie masz u nas rachunku maklerskiego, otworzysz go w naszych placówkach.

2

Zaloguj się

Zaloguj się do swojego konta w serwisie Inwestor online.

3

Przejdź do Serwisu Informacyjnego

Wybierz zakładkę Serwis informacyjny, w której znajdziesz Komentarze do sesji.