Szukaj na stronie

Aplikacja Inwestor mobile, szybki i bezpieczny dostęp do rachunku inwestycyjnego

Komentarz rynkowy

Chcesz poznać opinię naszych fachowców na temat minionej sesji? A może poznać znać czynniki, które mogą być katalizatorami zmian na warszawskiej giełdzie? Specjalnie dla Ciebie nasi analitycy codziennie przygotowują Komentarz rynkowy.

Szczegóły

Nasi analitycy każdego dnia opisują wydarzenia, które ich zdaniem mają wpływ na nastroje na warszawskiej giełdzie. Komentarz powstaje na podstawie przebiegu wydarzeń na minionej warszawskiej sesji i innych światowych parkietach oraz w oparciu o nadchodzące ważne wydarzenia makroekonomiczne.

Dostępność

Darmowe opracowanie Komentarz rynkowy publikowane jest w serwisie Inwestor online w każdy dzień roboczy, przed lub po zakończeniu sesji na GPW. Na stronie internetowej Santander Biuro Maklerskie dostępne jest przykładowe opracowanie.

Przykładowe opracowanie

Czy risk off nadal utrzyma się na rynkach?

W piątek obserwowaliśmy spadkową sesję na giełdach europejskich i amerykańskich. Polskie indeksy akcyjne również traciły na wartości. Obecnie na rynkach dominuje ostrożność w związku z niepewnością dotyczącą rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie związaną z wydarzeniami mającymi miejsce w Izraelu. Dodatkowo czynnikiem negatywnie wpływającym na indeksy giełdowe są rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które powodują mniejszą relatywną atrakcyjność rynku akcyjnego. W ostatnim tygodniu amerykańskie 10-latki osiągnęły prawie 5% rentowności. Może to powodować trudności by więcej kapitału płynęło na rynek giełdowy, a tym samym utrudniać wzrosty na rynku akcyjnym o ile inne czynniki nie wesprą wydatnie indeksów akcyjnych. Oprócz rozstrzygnięć geopolitycznych inwestorzy zwracają uwagę na perspektywy gospodarcze. W tym tygodniu poznamy istotne dane dla różnych gospodarek. Inwestorzy w tym tygodniu będą oczekiwać m.in. na wstępne dane PMI za październik dla różnych krajów, ale też ważną daną będzie wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych za III kwartał. W przypadku odczytów wyraźnie odchylających się od konsensusu mogą mieć one wpływ na rynek. Ponadto, w bieżącym tygodniu swoje posiedzenie ma EBC. Zakłada się, że  nie dojdzie do zmian kosztu pieniądza po tym jak m.in. Fed ostatnio wstrzymał się z kolejnym wzrostem stóp procentowych. Obecne oprocentowanie na rynku europejskim o ile rzeczywiście działa przeciw narastaniu problemowi inflacyjnemu o tyle może hamować wzrost gospodarczy a biorąc pod uwagę rachityczny wzrost gospodarzy w strefie euro może już nie dojść do żadnej podwyżki stóp procentowych w obecnym cyklu. Innym istotnym elementem dla rynków będą publikowane wyniki finansowe przez duże przedsiębiorstwa w tym m.in. Microsoft, Alphabet, Visa, Coca-Cola, Danaher, Texas Instruments, Verizon, General Electric, Rtx Corp, Meta Platforms, Thermo Fisher Scientific, T-Mobile US, IBM, Service Now, Amazon.com, Mastercard, Merck&Co, LindePLC, Comcast, Intel, Honeywell, Bristol-Myers Squibb, Exxon Mobil, Chevron, Abbvie.

Mateusz Namysł, CFA

Opracowanie własne na podstawie danych GPW.

Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Santander Biuro Maklerskie nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Santander Biuro Maklerskie jest zabronione. Niniejszy dokument stanowi publikację handlową.

Korzystaj z Komentarzy rynkowych

Wystarczy, że masz rachunek maklerski w Santander Biuro Maklerskie

 • 1

  Załóż rachunek

  Jeśli nie masz u nas rachunku maklerskiego, otworzysz go w naszych placówkach.

 • 2

  Zaloguj się

  Zaloguj się do swojego konta w serwisie Inwestor online.

 • 3

  Przejdź do Serwisu Informacyjnego

  Wybierz zakładkę Serwis informacyjny, w której znajdziesz Komentarze do sesji.