Uważaj na „super okazje”

28 sierpnia 2020

Przestępcy publikują w internecie ogłoszenia sprzedaży różnych urządzeń, np. telefonów, w bardzo atrakcyjnych cenach.


Jak wygląda atak

Przestępcy niską ceną próbują zdobyć uwagę kupującego. W ogłoszeniu zobaczysz prawdziwe zdjęcia, które są „pożyczone” z portali aukcyjnych. Dodatkowo może pojawić się informacja o tym, że kontakt ze sprzedawcą możliwy jest tylko przez sms. Jeżeli zainteresujesz się ofertą, prawdopodobnie sprzedawca wyśle Ci link do strony, na której masz zapłacić za przedmiot. W rzeczywistości trafisz na fałszywą stronę banku, gdzie przestępcy będą chcieli wyłudzić Twoje dane do logowania, a Ty możesz stracić wszystkie pieniądze.  


Nie daj się oszukać

W sieci jest coraz więcej fałszywych ogłoszeń sprzedaży. Dlatego zachowaj ostrożność i zweryfikuj sklep lub aukcję.

  • Każdy sklep musi stosować się do rozporządzeń RODO. Właśnie dlatego na stronie powinna być informacja o polityce prywatności. Nie widzisz nic takiego? To pierwsze ostrzeżenie.
  • Jeśli na stronie widzisz błędy językowe, literówki, brak opisów technicznych i cała strona wygląda mało profesjonalnie - to drugie ostrzeżenie.  
  • Na stronie powinny znaleźć się jasne informacje o tym, jakie są możliwości i koszty dostawy. Brak tej informacji, to sygnał, że strona może być fałszywa. 
  • Negatywne opinie lub brak jakichkolwiek komentarzy również mogą świadczyć o nieprawdziwej stronie. Warto sprawdzić co o zakupach w tym sklepie myślą inni klienci. 
  • Czy aby cena nie jest zbyt atrakcyjna? Czasami lepiej zapłacić nieco więcej, ale kupić produkt w wiarygodnym sklepie. Jeśli jednak cena towaru bardzo Cię kusi rozważ formę płatności za pobraniem


Jednocześnie przypominamy, że bankowe adresy stron do logowania to centrum24.pl oraz ibiznes24.pl.


Pamiętaj, aby nigdy nie podawać hasła do bankowości internetowej, danych karty (CVV, daty ważności), póki nie sprawdzisz strony, na której to robisz.

Jeżeli coś Cię zaniepokoi - skontaktuj się z nami. Możesz to zrobić poprzez naszą infolinię – 1 9999 (+48 61 81 1 9999)*. Zawsze chętnie Ci pomożemy!


*Opłata za połączenie z infolinią banku zgodna z taryfą danego operatora.