Szukaj na stronie

Lista komunikatów Santander Leasing

Historycznie rekordowy rok na 25 lecie Santander Leasing – wartość inwestycji za 2023 r. osiągnęła poziom 7,9 mld zł.

19 marca 2024

Jak podał ZPL w całym 2023 r. branża leasingowa sfinansowała środki trwałe o łącznej wartości 102 mld zł (+16 proc. r/r).

Na tym tle rewelacyjnie wypadł Santander Leasing, który sfinansował inwestycje o historycznie rekordowej wartości ponad 7,9 mld zł (+16,8 proc. r/r), odnotowując dwucyfrowe wzrosty w finansowaniu kluczowych segmentów rynku. 

  • ponad 4,7 mld zł wyniosły inwestycje realizowane przez Spółkę w segmencie pojazdów, w tym ponad 51 proc. r/r wzrost w finansowaniu pojazdów lekkich oraz prawie 42 proc. r/r w pojazdach ciężarowych do 3,5t.
  • ponad 3 mld zł to poziom inwestycji Santander Leasing w segmencie maszyny i urządzeń.

−  W tym roku mija 25 lat odkąd poprzez leasing pomagamy naszym klientom rozwijać biznes. Blisko 8 mld zł sfinansowanych przez nas inwestycji to ogromne linie technologiczne i floty samochodów dla dużych przedsiębiorstw, ale oczywiście także tysiące samochodów, maszyn i urządzeń dla małych i średnich przedsiębiorców. Dlatego cieszymy się, że ubiegły tak dobry rok dla branży leasingowej był także rekordowy dla naszej firmy. I to pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego i obaw, które mieliśmy w związku z sytuacją gospodarczą i międzynarodową na początku ubiegłego roku - wskazuje Krzysztof Kowalewski, wiceprezes zarządu Santander Leasing. - Wierzymy, że rok 2024 będzie lepszym rokiem dla polskiej gospodarki, a przewidywany wzrost gospodarczy przełoży się na optymizm przedsiębiorców oraz skłonność do inwestowania. Jestem przekonany, że nasza firma, tak jak w ostatnich 25 latach będzie jednym z liderów wzrostu rynku leasingowego.  – dodaje.

Rekordowe wyniki w pojazdach

Według danych ZPL branża leasingowa w zeszłym roku sfinansowała pojazdy o wartości 73,5 mld (+23,5 proc. r/r), w tym osobowe (42,5 mld zł, +36,2 proc. r/r), dostawcze do 3,5 t. (7,6 mld zł, +26 proc. r/r) oraz pojazdy ciężarowe (22,6 mld zł, +5 proc. r/r).  Santander Leasing na tle rynku wypadł bardzo dobrze rejestrując ponad rynkowy i historyczny wzrost inwestycji w całym segmencie pojazdów +32,2 proc. r/r przy wartości sfinansowanych inwestycji ponad 4,7 mld zł. Spółka, przy tych uwarunkowaniach rynkowych osiągnęła również imponujące dwucyfrowe wzrosty wartości finansowania zarówno w kategorii pojazdów lekkich (+51,6 proc. r/r) przy wartości prawie 2,8 mld zł, ciężarowych (+25,5 proc. r/r) i wartości 827 mln zł, w tym pojazdów ciężarowych do 3,5t (+41,7 proc. r/r) i wartości finansowania na poziomie ponad 541 mln zł oraz pojazdów powyżej 3,5t (+3,2 proc. r/r) o wartości 286 mln zł.

- W kontekście całego rynku pojazdów lekkich należy również wyróżnić nasz bardzo dobry wynik jeśli chodzi o finansowanie eko-pojazdów, które osiągnęło w całym 2023 r. dynamikę prawie 124 proc. r/r w przypadków aut hybrydowych., a w pojazdach elektrycznych ponad 29 proc. r/r. dając wartość ponad 200 mln złmówi Jakub Poręcki, dyrektor zarządzający, obszar małych i średnich przedsiębiorstw w Santander Leasing - Od lat naszą ambicją jest wyznaczanie trendów rynkowych i wspieranie zielonych inwestycji. Bardzo nam zależy na wspieraniu transformacji w kierunku korzystania ze środków transportu nisko lub zeroemisyjnych. Prowadzimy w tym obszarze wiele projektów proekologicznych, jak np. program grantowy, w którym kilkanaście samorządów otrzyma od nas w tym roku ładowarki do samochodów elektrycznychdodaje.

Maszyny i urządzenia wyhamowały fazę wzrostu

Jak wskazuje Związek Polskiego Leasingu w segmencie maszyn i urządzeń rynek leasingu odnotował niestety ujemną dynamikę -0,1 proc. r/r i wartość ponad 25 mld zł. W przypadku Santander Leasing udało się zarejestrować minimalny wzrost (+0,1 proc. r/r) i wartości ponad 3 mld zł. W przypadku tego segmentu najważniejsze dodatnie przyrosty Spółka zarejestrowała w maszynach dla przemysłu spożywczego (+335 proc. r/r), stacjach ładowania pojazdów elektrycznych (+173 proc. r/r), sprzęcie budowlanym (+36,5 proc. r/r), sprzętu medycznego (+35 proc. r/r) czy też wózków widłowych (+29,3 proc. r/r). 
- Zgodnie z tymi danymi zmieniła się struktura środków trwałych w kierunku odnotowanej dodatniej dynamiki finansowania pojazdów, kosztem maszyn i urządzeń, które jak wskazuje ZPL stanowiły w 2023 r. ok. 24 proc. transakcji leasingowych. Na słabsze wyniki w segmencie maszyn i urządzeń miał wpływ mniejszy popyt na polskie wyroby przemysłowe oraz spadające nastroje i inwestycje w rolnictwie, gdzie dotąd mieliśmy do czynienia z dwucyfrowymi wzrostami. Nadal oczywiście segment agro stanowi dla nas, poza pojazdami, strategiczne znaczenie. Finansowanie udzielone rolnikom zamknęliśmy w zeszłym roku wartością ponad 1,1 mld zł – podkreśla Krzysztof Kowalewski. – Wierzymy, że te dysproporcje w kontekście struktury finansowania przedmiotów leasingu uda się w 2024 r. skorygować na korzyść maszyn i urządzeń. Powinny mieć na to wpływ zapowiedziane, chodź nadal ostrożne, prognozy w zakresie wzrostu polskiego PKB oraz oczekiwane przez polskie firmy zamówienia płynące z Europy -  dodaje.