Wartości
Stabilność
Santander Factoring jest częścią Grupy Santander Bank Polska SA, jednej z największych grup finansowych i największego banku z kapitałem prywatnym w Polsce.
Bliskość
Pomagamy i wspieramy klientów w prowadzeniu działalności biznesowej poprzez rozwiązania finansowe umożliwiające poprawę płynności. Kierujemy się zasadą, że biznes przedsiębiorcy trzeba najpierw poznać i zrozumieć, aby zaproponować rozwiązanie. Pozostajemy blisko swoich klientów i dopasowujemy się do ich oczekiwań.
Doświadczenie
Pakiet proponowanych usług obejmuje finansowanie sprzedaży (faktoring należności) do odbiorców polskich i zagranicznych oraz zakupów (faktoring zobowiązań) od dostawców działających w kraju i za granicą. Naszymi klientami są zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, korporacje, jak i międzynarodowe firmy o globalnym zasięgu.
Lider rynku
Według raportów Polskiego Związku Faktorów, w wielu kategoriach jesteśmy liderem rynku faktoringowego w Polsce.
Biznes międzynarodowy
Nasz mocny filar to także finansowanie biznesu międzynarodowego, współpraca z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, wspieranie globalnej obsługi korporacji działających na wielu rynkach, finansowanie zarówno działalności eksportowej, jak i importowej naszych klientów na całym świecie. Współpraca z towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz światowymi organizacjami faktoringowymi umożliwia nam stosowanie nietypowych rozwiązań w zabezpieczaniu wymiany handlowej.
Zadowolenie i lojalność klientów
To Nasz priorytet, dlatego nieustannie wprowadzamy udoskonalenia oparte na najnowszej technologii oraz innowacyjne rozwiązania, które pomagają dbać o finanse przedsiębiorstw.
Zarząd
Santander Factoring
Roman Maciejewski
Prezes Zarządu
Anna Futoma-Szymańska
członek Zarządu
Roman Mańczak
członek Zarządu
Oleh Turhyn
członek Zarządu
Rada Nadzorcza
Santander Factoring
Lech Gałkowski
przewodniczący Rady Nadzorczej
Rafał Pokora
John Power
Marcin Prell
Oleh Turhyn zarządza sprzedażą w segmencie Premium i CIB w Santander Factoring oraz Biurem Trade Finance w ramach Departamentu Globalnej Bankowości Transakcyjnej.
- Posiada bogate doświadczenie w bankowości, które zdobywa od 2007 roku – pracował w takich instytucjach jak Fortis Bank, BNP Paribas, Raiffeisen Bank.
- Do Santander Bank Polska S.A. dołączył w 2015 roku - rozpoczął wówczas pracę w grupie jako manager ds. Trade Finance w Pionie CIB. W 2018 roku objął stanowisko Dyrektora Biura Trade Finance, odpowiadając za sprzedaż produktów finansowania handlu, tj. instrumentów dokumentowych, obszar finansowania kapitału obrotowego, w tym faktoring, oraz finansowania eksportu ze wsparciem agencji eksportowych.
Dyrektor Banku Santander Bank Polska, zarządzający Pionem Prawnym i Zapewnienia Zgodności.
Marcin Prell jest związany z Grupą Santander (wcześniej Banku Zachodniego WBK )od 1993 roku. W latach 2007-2018 pełnił funkcje Członka Zarządu, a w 2001-2006 pełnił funkcję dyrektora Banku Zachodniego WBK kierującego Obszarem Prawnym, w roku 2001 był członkiem Zarządu Wielkopolskiego Banku Kredytowego oraz członkiem Komitetu Sterującego fuzją Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego. W latach 1994-2000 Marcin Prell był dyrektorem WBK i prokurentem, w okresie od 1993 do 1994 roku zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego WBK. Marcin Prell jest członkiem Rady Prawa Bankowego Związku Banków Polskich, pełnił też funkcję sędziego Sądu Giełdowego i był członkiem Komisji Etyki Związku Banków Polskich.
Marcin Prell jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kilku studiów specjalistycznych z zakresu finansów i zarządzania, w tym Advanced Management Programme w Wharton University of Pennsylwania w Stanach Zjednoczonych.
Anna Futoma-Szymańska ukończyła matematykę finansów i ubezpieczeń na Politechnice Wrocławskiej oraz program MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu realizowany we współpracy z Atlanta University.
- Posiada bogate doświadczenie w obszarze zarządzania ryzykiem, optymalizacji procesów biznesowych oraz zarządzania projektami fuzji i przejęć.
- Od 2020 w Santander Bank Polska S.A. jest Dyrektorką Risk Intelligence i Zarządzania Ryzykiem Spółek Zależnych i Rozwoju Modelu Biznesowego.
- W latach 2009-2017 kierowała Departamentem Business Intelligence i Zarządzania Ryzykiem Portfela Małych i Średnich Przedsiębiorstw a następnie Departamentem Zarządzania Ryzykiem Klientów Zamożnych.
- Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Grupie Santander w 2003 roku w Pionie Zarządzania Ryzykiem.
Roman Maciejewski jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, na którym ukończył ekonomię oraz cybernetykę ekonomiczną i informatykę.
Od ponad 20 lat jest związany z sektorem bankowości. Posiada rozległe doświadczenie w bankowości detalicznej i korporacyjnej zdobyte na najwyższych stanowiskach menedżerskich.
Roman Maciejewski kieruje Santander Factoring od września 2018.
- Przed objęciem stanowiska Prezesa Zarządu Santander Factoring, kierował Departamentem Bankowości Korporacyjnej, a także zarządzał bankowością międzynarodową oraz obszarem sprzedaży produktów bankowości biznesowej i korporacyjnej w Santander Bank Polska S.A.
- Z Grupą Santander jest związany od czerwca 2001 roku. Początkowo pracował w obszarze bankowości detalicznej, w której zarządzał kolejno: Makroregionem Warszawa, segmentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Bankowością Biznesową.
- Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1992 roku w Wielkopolskim Banku Kredytowym S. A., w którym zarządzał siecią oddziałów oraz Regionem Wrocław.
Lech Gałkowski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Finanse i Bankowość) oraz stypendystą Staffordshire University Business School.
Od 2012 roku związany z Santander Bank Polska S.A. (wcześniej Bankiem Zachodnim WBK S.A.). Lech Gałkowski jest doświadczonym bankierem korporacyjnym i inwestycyjnym, ale przede wszystkim skutecznym i dbającym o zespół liderem. Potwierdzają to wysokie wyniki zaangażowania pracowników oraz stale rosnące przychody segmentu.
- W latach 2012-2018 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, a po zmianie struktury między 2018-2021 rokiem zarządzał Departamentem Bankowości Inwestycyjnej, gdzie był odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie strategii współpracy z klientami.
- Od 2010 roku przewodniczący Rady Nadzorczej Telestrada S.A.
- Między 2008, a 2012 rokiem pełnił funkcję członka Zarządu Banku kierującego Bankowością Korporacyjną i Inwestycyjną w RBS Bank (Polska) S.A. (wcześniej ABN AMRO Bank (Polska) S.A.)
- W latach 2003-2007 zajmował stanowisko dyrektora finansowego (CFO) i prokurenta w Volvo Auto Polska Sp. z o.o.
- Od 1998 do 2003 roku pracował w ABN AMRO Bank (Polska) S.A. jako starszy bankier odpowiedzialny za współpracę z klientami z branży motoryzacyjnej, dóbr konsumenckich i ochrony zdrowia.
- W latach 1996-1998 pracował w Coopers & Lybrand Sp. z o.o. jako starszy audytor odpowiedzialny za sektor bankowy.
Lech Gałkowski nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej
Roman Mańczak jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kierunek Informatyka i Ekonometria. Posiada certyfikat PRM (Professional Risk Manager) oraz Licencję Maklera Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego.
- W Santander Bank Polska S.A. pełni funkcję dyrektora Departamentu Informacji Zarządczej Klientów Korporacyjnych od 2015 roku. Jednocześnie w 2017 roku dołączył do Santander Factoring Sp. z o.o. odpowiadając za raportowanie oraz controlling, a od 2022 roku za cały Obszar Finansów.
- Przed dołączeniem do Grupy Santander pracował w tzw. firmach wielkiej czwórki oraz Banku Handlowym S.A., gdzie uczestniczył, a następnie odpowiadał za projekty z zakresu doradztwa w obszarze regulacyjnym, MSSF/MSR, ryzyka, ALM oraz wyceny instrumentów finansowych, wsparcia badań sprawozdań finansowych banków i innych podmiotów z branży finansowej.
Konsultant finansowy. Od ponad 30 lat zajmuje stanowiska najwyższego szczebla w sektorze usług finansowych.
Doświadczenie zawodowe:
- Przewodniczący Lelewela Enterprises Ltd., sieci franczyzowej Roche-Bobois działającej w Irlandii,
- Wcześniej, Dyrektor Generalny w Allied Irish Banks p.l.c. mający duży wpływ na rozwój Pionu Rynków Kapitałowych,
- Członek Instytutu Biegłych Sekretarzy i Administratorów (FCIS) (1998 r.),
- Członek Stowarzyszenia Biegłych Księgowych (1997 r.),
- Członek Instytutu Bankierów (1992 r.).
Członek Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Audytu w Santander TFI (od marca 2016 r.); członek Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Audytu w BZ WBK Asset Management S.A. (2009 – marzec 2016); członek Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Audytu w Domu Maklerskim BZ WBK S.A. (2009 – 2014); członek Rady i Przewodniczący Komitetu Audytu i Ryzyka w Bulgarian American Credit Bank (październik 2008 – lipiec 2011).