Komentarz ekonomiczny

15maja2024

Przyśpieszenie inflacji i PKB

Wzrost PKB w Polsce w I kwartale 2014 r. przyspieszył do 1,9% r/r, z 1,0% r/r w IV kwartale 2023. Odczyt był nieznacznie powyżej konsensusu rynkowego i naszej prognozy na poziomie 1,8% r/r. Szczegóły poznamy w końcówce maja. Traktujemy jednak ten wynik jako potwierdzenie od dawna oczekiwanego przez nas scenariusza stopniowego ożywienia gospodarczego w 2024 r.

GUS potwierdził odbicie inflacji CPI w kwietniu do 2,4% r/r z 2,0% r/r w marcu. Wzrost m/m został zrewidowany w górę do 1,1% z 1,0%. Przyspieszenie inflacji z marcowego dołka było głównie związane z przywróceniem podatku VAT na żywność a drugim istotnym czynnikiem było odbicie cen paliw. Po zapoznaniu się ze szczegółami CPI utrzymujemy nasz szacunek inflacji bazowej na poziomie 4,1% r/r, poniżej marcowego odczytu 4,6%. Inflacja będzie wg nas dalej rosnąć w kolejnych miesiącach a do końca roku dojść w okolice 5,5%.
 

10maja2024

Obniżki stóp gdy inflacja ustabilizuje się blisko celu

Konferencja prezesa NBP była utrzymana w dosyć jastrzębim tonie. Adam Glapiński skupił się na czynnikach ryzyka w górę dla CPI i powiedział, że NBP spodziewa się inflacji na poziomie 5,5% na koniec roku (blisko naszej prognozy), jeśli ustawa o bonie energetycznym wejdzie w życie, a inflacja bazowa utrzyma się powyżej 4%. Zdaniem Glapińskiego obniżki stóp będą możliwe, gdy tylko inflacja ustabilizuje się na odpowiednim poziomie (lub gdy prognozy wskażą na jej rychłą stabilizację), zgodnie z celem NBP, i najwcześniej będzie to rozważane w I kw. 25 r. Naszym zdaniem obniżki stóp nie nastąpią wcześniej niż w drugiej połowie 2025 r.

9maja2024

Dzisiaj posiedzenie RPP

W dzisiejszym Codzienniku:

- Dzisiaj posiedzenia RPP oraz Banku Anglii, oczekiwany jest brak zmian stóp
- Stopa bezrobocia rejestrowanego w dół do 5,1% w kwietniu
- Obłożenie obiektów turystycznych w lutym mniejsze niż rok wcześniej
- EURPLN poniżej 4,30, niewielkie ruchy na rynku stopy procentowej

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy