Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe, które nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, a także nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z prospektem informacyjnym funduszu zawierającym między innymi pełną listę ryzyk.

Santander Fundusze Inwestycyjne

Co musisz wiedzieć

o ponownym zapisie
do PPK?

AUTOZAPIS

PPK - Pracowniczy Plan Kapitałowy


  • PPK to powszechny plan długoterminowego oszczędzania, który powstał w ramach 3. filaru systemu emerytalnego.


  • Co do zasady pracodawcy mają obowiązek wprowadzenia PPK w swoich firmach, a dla pracowników udział w PPK jest dobrowolny

Wpłaty do PPK pochodzą z 3 źródeł:

od pracownika - jako % wynagrodzenia brutto danego pracownika
od pracodawcy - jako % wynagrodzenia brutto danego pracownika
od Państwa (Fundusz Pracy) – wpłata powitalna oraz dopłaty roczne
  • DOWIEDZ SIĘ, CO ICH
    PRZEKONAŁO

  • ZAUFAJ TYM, KTÓRZY ZNAJĄ
    SIĘ NA FINANSACH

  • POLICZ, ILE DO TWOICH
    OSZCZĘDNOŚCI DOKŁADA
    PRACODAWCA I PAŃSTWO

  • PPK TO TWOJE PRYWATNE
    PIENIĄDZE

  • TY DECYDUJESZ, NA CO WYKORZYSTASZ
    OSZCZĘDNOŚCI Z PPK

  • NIE REZYGNUJ Z DODATKOWEJ
    PODWYŻKI

Pierwszy autozapis - 2023

Do końca lutego 2023 roku

Do końca lutego 2023 roku pracodawcy mają obowiązek poinformować pracowników, którzy zrezygnowali z oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych, że od kwietnia 2023 wznowią odprowadzanie w ich imieniu wpłat do PPK.
Dotyczy to zarówno pracowników, którzy złożyli deklarację rezygnacji przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK, jak i tych którzy zrezygnowali z dokonywania wpłat do PPK już po zawarciu tej umowy, natomiast nie dotyczy pracowników, którzy przed 1 kwietnia 2023 ukończą 70 lat.

Od 1 do 31 marca 2023 roku

Od 1 do 31 marca 2023 pracownicy mogą złożyć ponownie deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W przypadku pracowników, którzy tego nie zrobią, co do zasady zostaną wznowione wpłaty do PPK. Dla pracowników, którzy przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55 lat wpłaty zostaną wznowione tylko na ich wniosek.


 

DLACZEGO PPK SIĘ OPŁACA?

Jestem pracodawcą

PPK to dodatkowy element budowania atrakcyjnego pakietu benefitów oferowanych przez pracodawcę (np. wprowadzenie wpłat dodatkowych dla pracowników po upływie określonego czasu zatrudnienia, jako dodatek do wpłaty podstawowej (obowiązkowej), wynoszącej 1,5%).
Koszty pracodawcy związane z finansowaniem wpłat do PPK stanowią dla niego koszty uzyskania przychodu.
Wpłaty finansowane przez pracodawcę nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jestem pracownikiem

Dodatkowe oszczędności – po ukończeniu 60. roku życia pracownik będzie dysponował dodatkową kwotą zwiększającą jego emeryturę Inwestycja kapitału zgodnie ze strategią inwestycyjną dopasowaną do wieku pracownika i podlegającą zmianie z upływem czasu. Więcej
Środki w ramach PPK są traktowane jako prywatne, w odróżnieniu od tych gromadzonych na emeryturę w ramach ZUS i OFE.
Brak podatku przy wypłacie środków z PPK po osiągnięciu przez pracownika 60. roku życia.
Nabycie w drodze dziedziczenia środków zgromadzonych w PPK nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.

Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.

Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny.