Wypłata gotówki za granicą, z pierwszego lepszego bankomatu, może nas zaskoczyć, zarówno wysokością prowizji, jak i kosztami przewalutowania. Płacenie kartą do konta także nie zawsze rozwiązuje problemu dodatkowych opłat. Jak więc zarządzać finansami podczas krótszych i dłuższych zagranicznych wojaży?
Voyage! Voyage! Kiedyś wystarczyła saszetka na szyi, z paszportem i pieniędzmi, których pilnowaliśmy jak oka w głowie. Pieniądze dzieliło się na przydział do wydania jednego dnia. Przekroczenie dziennego budżetu oznaczało stres i katastrofę, a radość z wyjazdu malała wraz ze znikającą, oczywiście o wiele szybciej niż planowaliśmy, walutą.
Choć saszetki na szyję chyba już dawno wyszły z mody, również i dziś są osoby, które wolą wszędzie ze sobą wozić gotówkę. Nie jest to jednak ani do końca bezpieczne, ani w gruncie rzeczy, sensowne. Osoby te uparcie stoją na stanowisku, że lepiej wymienić pieniądze w kraju, bo dzięki temu za przewalutowanie płacą raz i mają to z głowy. Jak to się mówi – stara szkoła.
Prowizje, opłaty i inne niedogodności
Często jednak i tak nie obejdzie się bez użycia karty albo skorzystania z pierwszego lepszego bankomatu, bo gotówki po prostu może nam zabraknąć. Mówiąc wprost – tak najczęściej kończy się planowanie wydatków. Trudno budżetu nie przekroczyć, bo gdy jest miło chcemy po prostu cieszyć się z pobytu w ciekawym miejscu i korzystać z atrakcji.
Po przeciwnej stronie mamy tych, którzy za granicą płacą kartą i nie zawracają sobie głowy przewalutowaniem, bo, jak twierdzą, i tak nie da się tych kosztów uniknąć. Wszystko im jedno. Fakt, że nie chcemy zaprzątać sobie głowy dodatkowymi opłatami, wcale nie oznacza, że nie są one naliczane. A jeśli pobyt za granicą jest długi, ze względu na pracę, studia czy po prostu urlop, na koniec może się okazać, że mocno przepłaciliśmy.
A może po prostu wypłacać gotówkę na miejscu w lokalnej walucie? Podczas korzystania z tej opcji w bankomacie często pojawia się pytanie, które wyświetla się tuż przed sfinalizowaniem transakcji: który przelicznik ma zastosować maszyna? Kurs instytucji, do której należy bankomat, czy kurs naszego krajowego banku? I bądź tu mądry, człowieku. Niestety, nie przewidziano żadnego koła ratunkowego. W tym quizie nie ma dobrej odpowiedzi
Kantor Santander – waluta pod kontrolą
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wypłatę gotówki z bankomatu czy płatność kartą debetową, koszty przewalutowania i tak będą obecne. Mimo wielu dostępnych form płatności, można odnieść wrażenie, że nie da się uniknąć dodatkowych opłat. Jednak jest na to sposób.
Prostym rozwiązaniem jest podpięcie konta walutowego w USD, EUR, GBP czy CHF do Konta Jakie Chcę w Santander i korzystanie z internetowego Kantoru:
- Jest zawsze pod ręką – skorzystasz z niego o każdej porze i gdziekolwiek jesteś.
- Kupujesz walutę na korzystnych zasadach – bez dodatkowych opłat.
- Gdy jesteś za granicą, płacisz jak u siebie – możesz włączyć wielowalutowość w karcie Dopasowanej, co umożliwi płacenie jedną kartą w wielu walutach, a pieniądze będą schodziły z konta w danej walucie.
Okazuje się, że płatności za granicą można mieć całkowicie pod kontrolą, nawet jeśli o tym zawczasu nie pomyśleliśmy. Kantor Santander pozwala na bieżąco uzupełniać zapas waluty, stale sprawdzać kurs wymiany – dzięki możliwości ustawiania powiadomień o jego zmianach – oraz zlecać automatyczny zakup waluty, gdy ta osiągnie określony przez nas poziom kursu. Zakup USD, EUR, GBP czy CHF nigdy nie był prostszy.
Jeżeli posiadasz już Konto Jakie Chcę w Santander, otwórz konto walutowe i rozpocznij korzystanie z Kantoru Santander. To prosty sposób na kontrolowanie środków nawet w kilku walutach. A dzięki Karcie Dopasowanej za granicą będziesz płacić jak u siebie, bez dodatkowych kosztów przewalutowania.
Konto walutowe prowadzone jest za darmo, pod warunkiem utrzymania średniego salda, równego lub wyższego 20 EUR, USD, GBP, CHF.
Słownik PAD
Płatność za granicą - to transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych
Aplikacja Santander mobile - to usługa bankowości elektronicznej
Konto Jakie Chcę - to rachunek płatniczy
Jesteś klientem banku i masz usługi Santander online?
Zaloguj się do swojej bankowości i wejdź w zakładkę Kantor Santander.
Do wymiany walut potrzebujesz kont w walutach, jakie chcesz wymienić. Jeśli ich nie masz, zamów je w Santander online.
Nie jesteś klientem Santander Bank Polska?
Otwórz Konto Jakie Chcę i usługi Santander online przez internet, na infolinii lub w oddziale.